Mapa zakopanego miasta, czyli raz jeszcze o pożytkach z suszy

Na mapie rzymskiego miasta Altinum (dziś na obrzeżach Wenecji) widać wszystko: mury, bramy, ulice, teatry, amfiteatr, kwartały mieszkalne, świątynie, forum, emporia, bazylikę oraz system kanałów. Co w tym niezwykłego? Otóż to, że miasto znajduje się pod ziemią, nikt go nie rozkopywał* i jeszcze niedawno nie mieliśmy w ogóle pojęcia jak wyglądało.

Sytuację zmieniła susza 2007 r. i seria zrobionych wówczas zdjęć lotniczych. Fotografie wykonano w różnych zakresach światła widzialnego i w zakresie bliskim podczerwieni oraz pod różnymi kątami. Po odpowiedniej obróbce komputerowej pozwoliły one dokładnie zobaczyć, co kryje się pod ziemią.

Susza ma tu kluczowe znaczenie, bowiem to, jak reagują na nią rośliny zależy w dużej mierze od tego, co jest w ziemi. Tam, gdzie są np. stare mury, rośliny mają mniej wody i schną szybciej. Tam zaś, gdzie niegdyś były rowy bądź kanały, wilgoć utrzymuje się dłużej, więc rośliny są w lepszym stanie (polecam infografikę). Różnic tych nie widać za bardzo z ziemi, ale już z samolotu są one bardzo wyraźne.

W ten sposób włoscy naukowcy z Padwy stworzyli mapę 100-hektarowej antycznej miejscowości bez wbijania łopaty w ziemię. Dzięki temu wiedzą, jak wyglądało rzymskie miasto, które kwitło w I-V wieku n.e.

Naukowcy podejrzewają, że Altinum dało początek Wenecji. Jak sądzą w VII w. mieszkańcy miasta uciekli na weneckie laguny, gdy na ich ziemie najechali Lombardowie.

Opuszczone miasto zostało częściowo rozebrane i w końcu zamieniło się w bagnisko. W XIX w. teren przekształcono w pola uprawne. Naukowcy wiedzieli, że kryją się pod nimi resztki zabudowań. Susza dała okazję, by dokładnie poznać ich układ.

Na podstawie Science (warto rzucić okiem na ilustracje). Oryginalny artykuł z badań.

*archeolodzy badali niegdyś leżącą obok miasta nekropolę.

Warto przy okazji przypomnieć, że w podobny sposób polscy archeolodzy trzy lata temu znaleźli i wstępnie poznali Stare Szamotuły (zdjęcie).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.07.2009.

Jedna odpowiedź to “Mapa zakopanego miasta, czyli raz jeszcze o pożytkach z suszy”

  1. Dla zainteresowanych podaję dokładniejsze namiary.
    Można obejtrzeć sobie to miejsce w google maps, bądź google earth…
    +45° 32′ 57.31″, +12° 23′ 30.65″

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: