Szympans z włócznią

Stało się. Nie jesteśmy już jedyną istotą na Ziemi produkującą broń. Dołączyło do nas stado szympansów z senegalskiej sawanny, które opanowało produkcję włóczni. Choć włócznia to w tym wypadku trochę za duże słowo.

Proces produkcji jest prosty, przynajmniej z człowieczego punktu widzenia. Szympans zrywa mniej więcej półmetrową gałąź, oczyszcza ją z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzy jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią atakuje dziuple, w których mogą się chować niewielkie małpiatki.

Naukowcy, którzy opisali wyniki swoich obserwacji w Current Biology podkreślają, że włócznią posługiwało się wiele małp. Od marca 2005 roku do lipca 2006 roku widzieli produkcję 26 włóczni (12 podkradli szympansom) i 22 polowania z ich użyciem. Tylko jedno zakończyło się sukcesem, ale i tu nie ma pewności, czy szympans zabił małpkę włócznią, czy dopiero, gdy po wyciągnięciu z dziupli rozerwał ją gołymi rękami.

Niedawno pisałem o odkryciu kamieni, którymi 4300 lat temu szympansy rozbijały skorupy orzechów, co zresztą wiele razy obserwowaliśmy u współczesnych szympansów (film). Wiemy też, że szympansy używają patyków do wyciągania termitów, a także że polują na inne małpy gołymi rękami. Polowanie za pomocą włóczni, to jednak dużo poważniejsza sprawa, gdyż „dziadki do orzechów” były zwykłymi kamieniami, których szympansy w żaden sposób nie przygotowywały. W przypadku włóczni mamy już do czynienia z opracowanym procesem produkcji narzędzia, który następnie opanowała część stada (głównie samice i młodsze samce), czego dotąd nigdy nie widzieliśmy.

W związku z tym odkryciem wiele osób wspomni zapewne o Planecie Małp. Nie ma się czego obawiać ;). Wciąż wyprzedzamy szympansy o co najmniej 3 miliony lat.

Więcej możecie przeczytać m.in. w National Geographic. Polecam też wpis na blogu Miggawki.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.02.2007.

Komentarze 4 to “Szympans z włócznią”

  1. Moim zdaniem lepsze byłoby słowo dzida. Do włóczni brakuje tu jeszcze kamiennego, lub metalowego grotu. Pozdrawiam!

  2. Zbudujmy wiec szympansom huty aby robiły włócznie. Komputer potrafią obsługiwać to i wytapiać się nauczą ;)
    A co do planety małp. Może to my jesteśmy drugą cywilizacją? wiele by na to wskazywało (oczywiście przed nami nie były małpy, ale też ludzie). No cóż wszystko się okaże wciągu najbliższych 4 lat, max 10
    Spoglądajcie na Egipt ;)

  3. W blogu primatology.net można zobaczyć fotkę orangutana z Borneo używającego bardzo dużej i dobrze zrobionej włóczni do łowienia ryb. Co ciekawe podejrzewa się, że podejrzał on ten sposób łowienia od ludzi grasujących w tej samej rzece. Warto zobaczyć!

  4. […] lat temu głośno było o grupie szympansów z Senegalu, która nauczyła się wytwarzać prymitywne dzidy i używała ich do polowania na inne naczelne. Ustalono już też, że śmiech najbliższych nam […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s