Zaginione Szamotuły znalezione dzięki suszy

Dwa kilometry od centrum Szamotuł badacze odnaleźli zaginione średniowieczne miasteczko zwane Starymi Szamotułami. Była to osada targowa, wymieniana w źródłach pierwszy raz w 1231 roku. Spłonęła w XIV wieku podczas wojny domowej. Jej rolę przejęły leżące w pobliżu Nowe Szamotuły, które już w źródłach z 1383 roku zwane są miastem.

– Archeolodzy od wielu lat próbowali w okolicach współczesnych Szamotuł odnaleźć wcześniejszą osadę. Z pomocą przyszła susza, która nawiedziła Polskę latem ubiegłego roku. Dzięki niej łąki przybrały różne odcienie, reagując tak na to, co się znajduje pod warstwą gleby – ukazując naszym oczom zarysy chałup i jam. Na zdjęciu lotniczym wyraźnie widać zarys rynku oraz poszczególne kwartały zabudowy miejskiej – opowiadał PAP Tomasz Herbich, archeolog i geofizyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który brał udział w badaniach.

Identyfikację potwierdziły badania geofizyczne metodą magnetyczną i elektrooporową. Archeolodzy zidentyfikowali dokładne zarysy chałup, paleniska, skupiska popiołów, kamienne bruki.

– To absolutnie unikalna sytuacja w skali polskiej archeologii. Chcemy przygotować staranny projekt badawczy, wykorzystujący przede wszystkim metody niedestrukcyjne. Gdy uzyskamy całkowity obraz tego, co się znajduje pod ziemią, być może będziemy badać wybrane obiekty – tłumaczył Herbich. Teren będzie chroniony jako rezerwat archeologiczny.

Więcej w PAP-Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.03.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s