Zafałszowane Termopile, czyli dlaczego zamiast “300″ powinno być “1000″

Dziś TVN pokaże, o ile dobrze wiem po raz pierwszy w polskiej TV, film „300” Zacka Snydera. Przy okazji premiery kinowej napisałem trzy lata temu na Archeowieściach artykuł poświęcony bitwie pod Termopilami. Głównym jego celem było sprostowanie całej masy bzdur na ten temat, które pojawiały się wówczas w mediach, a także przedstawienie w miarę wiarygodnie przebiegu wydarzeń ze szczególnym uwzględnieniem bohaterstwa 700 hoplitów z niewielkiego miasta Tespie. Walczyli oni do końca u boku Spartan o czym niestety niezwykle często się zapomina.

Myślę, ze warto ten artykuł przypomnieć, choćby dlatego że trzy lata temu Archeowieści miały kilka razy mniej czytelników niż teraz. Zaznaczam, że tekst w żadnym razie nie jest recenzją, ani krytyką filmu, jak to uważają wszyscy ci, którzy notorycznie tłumaczą mi, że film jest na podstawie komiksu i głupio się czepiam :).

Czytaj Zafałszowane Termopile, czyli dlaczego zamiast “300″ powinno być “1000″

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.03.2010.

Komentarzy 10 to “Zafałszowane Termopile, czyli dlaczego zamiast “300″ powinno być “1000″”

 1. Mój podręcznik do historii, z prehistorycznych czasów gimnazjum informował, że z Leonidasem zostało 700 Tebańczyków. Widac zostałem wprowadzony przez autora w błąd. Tebańczycy, Tespijczycy brzmi niby podobnie, ale potem prostując historię sam ludzi w błąd wprowadzałem.

 2. Niestety, trzeba powiedzieć, że poziom podręczników do historii (i pewnie nie tylko do niej) w szkołach jest bardzo niski, szczególnie jeśli chodzi o część związaną ze starożytnością, która i tak w szkołach średnich jest przedstawiana bardzo pobieżnie. Może też dlatego mało ludzi naprawdę interesuję się archeologią i historią starożytną…
  Tebańczycy to byłoby bardzo ciekawe, co oni by tam robili, widocznie autor podręcznika w ogóle nie wiedział co pisze… Niby podobnie brzmią, no ale bez przesady… Sparta i Partowie też podobnie brzmią… heh. To niczego nie usprawiedliwia. W moim podręczniku natomiast jest standardowe 300, lecz jest dopisane, iż jest to raczej legenda niż prawda i było ich więcej, więc tutaj akurat jest to lepiej przedstawione.

 3. Pozostali i Tespijczycy i Tebańczycy,, z tym że ci ostatni poddali się, albo uciekli… Tespijczycy walczyli do końca.

 4. Tebańczyków było 400. Przeczytajcie poprzedni art Wojtka rozwieje wasze wątpliwości.

 5. Oj tam oj tam :) Niezależnie od ilości greckich wojowników było ich sporo mniej niż Persów, a sama bitwa pod Termopilami to wspaniała, inspirująca historia :)

 6. Tebańczycy? Ci z Egiptu??

 7. W Grecji też są Teby :P

 8. I pomyśleć, że od tego artykułu zaczęła się moja znajomość z Archeowieściami. Kolega podesłał mi linka po naszej dyskusji o filmie 300, przeczytałem, potem przeczytałem następne artykuły i tak mi już zostało (tzn czytam prawie codziennie). Archeowieści to jeden z niewielu blogów/portali który odwiedzam w miarę regularnie. Panie Wojtku – wielki szacunek za pracę, którą pan wykonuje.Pozdrawiam

 9. […] This post was mentioned on Twitter by Wojciech Pastuszka. Wojciech Pastuszka said: Zafałszowane Termopile, czyli dlaczego zamiast “300″ powinno być “1000″: http://wp.me/p7xd8-1jb […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: