Popiersie Nefretete to falsyfikat?

Twierdzi tak historyk sztuki ze Szwajcarii Henri Stierlin. Jego zdaniem twórcą falsyfikatu był niemiecki archeolog Ludwig Borchardt, któremu przypisuje się odkrycie słynnego portretu.

nefertiti_berlin

Według Stierlina o fałszerstwie świadczy niedokończone oko królowej. Jak tłumaczy Egipcjanie nie pozwoliliby sobie na takie „okaleczenie” portretu z powodów religijnych. Wskazuje też, że ramiona władczyni ucięto pionowo, a Egipcjanie robili to poziomo. Szwajcar uważa też, że twarz Nefretete ukazano zgodnie z manierą charakterystyczną dla sztuki secesyjnej popularnej na początku XX wieku.

Kolejny argumentem historyka jest fakt, że francuscy archeolodzy uczestniczący w wykopaliskach, podczas których miano znaleźć rzeźbę, nie wspominają o niej, co jest dziwne w przypadku tak wspaniałego znaleziska.

Stierlin twierdzi, że Borchardt chciał m.in. testować na posągu starożytne pigmenty, które znalazł podczas wykopalisk. Jednak gdy w grudniu 1912 r. archeolodzy pokazali Nefretete niemieckiemu księciu, ten był tak zachwycony w jego ocenie oryginalną rzeźbą, że bali się powiedzieć prawdę. Niestety Stierlin nie podaje źródła tej informacji.

Neues Museum w Berlinie, w którego zbiorach znajduje się Nefretete, nie skomentowało na razie poglądów Stierlina.

Na podstawie BBC.

Puste oko zazwyczaj tłumaczy się tym, że rzeźba jest niedokończona, albo że miała służyć jako materiał szkoleniowy dla młodych adeptów rzeźbiarstwa.

Co do braku informacji o odkryciu rzeźby, to dotychczas tłumaczono to tym, że Borchardt ukrył ten fakt, by wywieźć zabytek z Egiptu. Tamtejsze służby archeologiczne miały bowiem prawo zatrzymać połowę znalezionych przedmiotów i tak pięknej rzeźby na pewno nie pozwoliłyby wywieźć. Od ponad 80 lat Egipt domaga się zwrotu jego zdaniem przemyconego zabytku. Więcej o wywiezieniu Nefretete.

Polecam też tekst o urodzie Nefretete.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.05.2009.

Komentarzy 14 to “Popiersie Nefretete to falsyfikat?”

 1. „Puste oko zazwyczaj tłumaczy się tym, że rzeźba jest niedokończona, albo że miała służyć jako materiał szkoleniowy dla młodych adeptów rzeźbiarstwa.” – chyba zaden z wspolczesnych Nefretete, nie odwazylby sie trenowac swoich umiejetnosci na wizerunku wladczyni, ktorej pochodzenie wywodzono od bogow.

  • Ależ nie musieli na niej ćwiczyć. Wystarczyło, że popatrzeli jak powinien wyglądać oczodół przed wypełnieniem.

   • To mogli ja tez zrobic bez zebow, zeby zobaczyc jak wyglada zuchwa przed wypelnieniem :). Tak na powaznie, to nie wydaje mi sie, ze wolno im bylo „zabawiac sie” w ten sposob z wizerunkami tak wazanych osob publicznych, poniewaz ocieraloby sie to o swietokractwo.

 2. Biorac pod uwage jeden z podlinkowanych artykulow, popiersei moglo po porostu byc odrzucone przez zamawiajacego – najpierw rzezbiarz wykonal jedna rzezbe, pozniej po „reklamacji” pokryl gipsem zmieniaja nieco rysy twarzy – co moglo nie pomoc i stad, niewykonczenie oka (albo po prostu wypelnienie bylo wadliwe i wypadlo)

 3. Dzieło sztuki liczące sobie kilka tysięcy lat i nie miałoby uszkodzeń?Co do tego czy to falsyfikat to nie mam kompetencji do wypowiadania sie;)

 4. Prosta sprawa: badania surowca, traseologia, badania pigmentów. Kompleksowe analizy powinny przynieść rozstrzygnięcie problemu.
  Fakt, że mi się to zawsze zbyt nowoczesne wydawało, ale ja się na sztuce starożytnego Egiptu nie wyznaję…

 5. BBC schodzi na psy.

 6. Może po prostu oczko jej odpadło, tej Nefretecie. Podobnie jak uszko…

 7. oko mogło po prostu wypaść z biegiem czasu , ale moim zdaniem to rzeźba jest zbyt dobrze zachowana … więc może uchodzic za falsyfikat

 8. hm…nie jestem znawcą sztuki staroegipskiej, ale zawsze zadziwiała mnie rozbieżność pomiędzy tym popiersiem, a resztą odnalezionych wizerunków…nie zauważyłem bowiem nic, co mogłoby się równać z tą rzezbą…zapewne nie szukałem, tam gdzie trzeba….

 9. podejrzany jest tez fakt , że jesli była królową to powinna mieć jakieś insygnia władzy umieszczone na okryciu głowy a tutaj nic … Inni władcy np mieli kobrę . Wazny jest także stan farby którą popiersie zostało pomalowane , czy pochodzi z tamtych czasow …

 10. Podobno Hitler miał coś wspólnego z popiersiem i sa przypuszczenia że to on nakazal zrobić drugie popiersie Nefretete . Tylko niewiadomo co stało sie z prawdziwym . Tomograf komputerowy wykazal że w srodkU popiersia najduje się jakaś nieznana forma niejasnego pochodzenia . Rzeźbiarz wygładził twarz Nefretete , i uczynił z niej piekna kobiete . A tak naprawde była zmęczona , urodziła kilkoro dzieci , była doswiadczoną zyciem kobietą . Napewno była to kobieta z charakterem , a jej uroda była niepospolita …
  cHOĆ Borhard odnajdujac popiersie mógł zataic prawde i ukryc gdzies prawdziwe popiersie .
  Polecam obejrzenie filmu dokumentalnego o Nefretete na National Geographic Odyseja Nefretete .

 11. Jeszcze tylko Marsjan brakuje w tej opowieści… :>

 12. RZECZYWISCIE RZEZBA JEST NIEZWYKLE DOBRZE ZACHOWANA. NIGDY NIE PODDAWALAM W WATPLIWOSC PRAWDZIWOSCIJEJ.ALE WYCZYTALAM ZE WIZERUNEK JEST NIEZLE „PODRASOWANY” TZN ORYGINAL JEST GDZIES POD GRUBA WARSTWA GIPSU I POLICHROMII,ALE NIE MNIE TO OCENIAC.KTO WIE JAK WYGLADALO PRAWDZIWE OBLICZE RZEKOMEJ PIEKNOSCI?ZWROCCIE UWAGE NA INE PRZEDSTAWIENIA TEJ KOBIETY-NA NICH NIE WYDAJE SIE WCALE TAK NIESKAZITELNA,JAK PRZYJETO WSPLCZESNIE,ROWNIEZ JAK ECHNATON.CZAS POWAZNIE ZBADAC TA SPRAWE..

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: