Odchody najstarszym dowodem bytności ludzi w Ameryce

Skamieniałe odchody sprzed 14 tysięcy lat znalezione w amerykańskiej jaskini to najnowszy dowód w sporze o to kiedy ludzie przybyli do Ameryki. Pokazują one, że początków obecności ludzi na tym kontynencie nie można wiązać z kulturą Clovis datowaną na około 13 tysięcy lat temu.

14 skamieniałych fragmentów odchodów (tzw. koprolitów) leżało w jaskini Paisley w stanie Oregon. Naukowcy znaleźli też w różnych warstwach jaskini nici ze zwierzęcych ścięgien i roślinnych włókien, kosze, drewniane kołki oraz zwierzęce skóry i kości. Odkryć dokonano w latach 2002-2003.

To, że odchody zostawili ludzie, potwierdziły prowadzone w kilku laboratoriach badania genetyczne niewielkich ilości mitochondrialnego DNA znalezionych w koprolitach. Wykazały one też, że mieszkańcy jaskini byli spokrewnieni z mieszkańcami Syberii i Wschodniej Azji.

Na podstawie BBC. Naukowcy opublikowali wyniki badań w Science. Więcej o zasiedlaniu Ameryki przeczytacie w moim poście Wieloletni spór o zasiedlenie Ameryki wkrótce wygaśnie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.04.2008.

Komentarze 3 to “Odchody najstarszym dowodem bytności ludzi w Ameryce”

 1. […Odkryć dokonano w latach 2002-2003…]

  Ciekawe, dlaczego tak długo te badania trwały?
  A może to Gospodarz tego ple-plegu tak zwlekał z ich zacytowaniem?

  Oj, aż się kusi o fotki znaleziska – zawsze Gospodarz w tym taki skrupulatny…
  ;)))

 2. Fotka jest na BBC. A kilkuletnie opoźnienie między odkryciem, a jego opisaniem w recenzowanym magazynie typu Nature czy Science, to norma.

 3. […] oraz najstarsze nie budzące wątpliwości ślady ludzkiej bytności na tym kontynencie (m.in. koprolity i narzędzie z kości odkryte w Paisley w Oregonie (USA) oraz znaleziska z chilijskiego Monte […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: