Posągi Buddy z Bamjan nie będą odbudowane

UNESCO postanowiło, że najsłynniejsze afgańskie zabytki, które w 2001 r. wysadzili rządzący krajem talibowie, nie powinny być zrekonstruowane.

Tak wyglądał największy Budda z Bamjan. Miał 55 metrów wysokości

Na dwudniowym spotkaniu w Paryżu część specjalistów przekonywała, że odbudowa dwóch zniszczonych posągów jest możliwa. Miałoby to kosztować 8-12 mln dol.

Jednak zdaniem UNESCO odtworzone rzeźby byłyby oszustwem, gdyż zachowała się dużo mniej niż połowa oryginalnych fragmentów. Eksplozje podłożonych 10 lat temu ładunków zamieniły znaczną część blisko 1500-letnich dzieł sztuki w pył (zobacz zdjęcie z eksplozji). Z większego Buddy zachowało się tylko 7 proc.

Przedstawiciel UNESCO wskazał również, że zniszczenie rzeźb jest faktem historycznym. Dlatego organizacja poinformowała władze Afganistanu, że nie poprze odbudowy, gdyby się na nią zdecydowały. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż również rząd prezydenta Hamida Karzaja wypowiedział się przeciwko rekonstrukcji gigantycznych posągów.

UNESCO wesprze natomiast budowę w Bamjan muzeum, w którym będą m.in. resztki posągów.

Leżące na Jedwabnym Szlaku Bamjan było w I tysiącleciu n.e. kwitnącym centrum buddyjskim i jednym z najważniejszych ośrodków w tej części Azji. Wedle relacji chińskiego pielgrzyma, który był w Bamjan około 630 roku n.e. znajdowały się tam liczne klasztory, w których żyło ponad tysiąc buddyjskich mnichów.

Więcej o ostatnich badaniach pozostałości posągów w tekście: Kolory Buddów z Bamjan.

O decyzji UNESCO poinformowały m.in. IPSNews i M&C.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.03.2011.

Komentarzy 8 to “Posągi Buddy z Bamjan nie będą odbudowane”

 1. No cóz. Sfinksowi nosa tez sie nie rekonstruuje.
  Decysja w pewnym sensie bolesna, ale uczciwa.
  Na szczęście sa i resztki rzeźb i są one bogato udokumentowane z czasów, gdy istniały.

  Sądzę, że w takich przypadkach, w przyszłosci, gdy technika pójdzie naprzód, mogłyby się sprawdzic rekonstrukcje holograficzne – tworzące pełne złudzenie istnienia danego obiektu.

  • A poza tym nosa Sfinksa nie sposób zrekonstruować, bo NIKT NIE WIE, JAKI MIAŁ KSZTAŁT. Natomiast doskonale wiadomo, jak wyglądały posągi buddy w Bamjan.

 2. Posągom Buddy nie poodpadały nosy, zostały zniszczone w całości w akcie bezmyślnej nienawiści i ignorancji.

  To tłumaczenie z „fałszerstwem” przemawia tak samo, jak przemawiałaby do mnie argumentacja, by np. nie odbudowywać warszawskiego starego miasta bo zrujnowaniu przez nazistów, że „to nie będą autentyczne kamienice”. NO I CO KURNA Z TEGO?

  A z drugiej strony to fakt, że w Afganistanie są teraz pilniejsze wydatki, a Karzaj i cały rząd afgański sam jest swoją drogą islamistyczny i ich stosunek do tych posągów pewnie jest podobny, jak i ten talibów.

 3. Nos też sam nie odpadł ale został znszczony przez wojska sułtana Mamleuków (czasami obarcza się tym niesłusznie wojska Napoleona).

 4. To jest takie smutne, że po prostu „ręce opadają jak płetwy”.

 5. >>Nos też sam nie odpadł ale został znszczony przez wojska sułtana Mamleuków

  chyba nie. XV-wieczny historyk epipski al-Maqrīzī przypisuje utratę nosa gniewowi sufity Muhammada Sa’im al-Dahr. W 1378 roku dowiedział się on, że egipscy wieśniacy składają ofiary Sfinksowi, licząc na zwiększenie plonu. Sa’im al-Dahr wpadl w taką wściekłość, że zniszczył nos posągu i został… powieszony za wandalizm.

 6. A propos holograficznego odbudowywania posągów:

  http://www.tricycle.com/blog/echoes-past-buddhist-cave-temples-xiangtangshan

  • Swietnie.
   To naprawde ma przyszłośc.
   Sadze, że niedługo część zabytków bedzie zastępowana holokopiami – tam, gdzie są najbardziej narażone na szkodliwe warunki atmosferyczne (nienaturalne – przemysł i spaliny) oraz wandalizm.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: