Eodromaeus – skromny przodek straszliwych teropodów (film)

Żył 230 milionów lat temu, czyli w czasach, gdy dinozaurom daleko było jeszcze do panowania nad światem. Ważył zaledwie 4-7 kg a od pyska do końca ogona miał najwyżej trochę ponad metr. Gdyby żył teraz, podczas biegu sięgałby przeciętnemu człowiekowi zaledwie do kolan.

Dwa szkielety niewielkiego dwunożnego drapieżnego dinozaura argentyńscy i amerykańscy paleontolodzy odkopali w argentyńskich Andach. Nieznany dotąd gatunek ochrzcili nazwą Eodromaeus, czyli „biegacz świtu”. Chodzi oczywiście o świt dinozaurów.

Jak mówią naukowcy mały dinozaur stoi gdzieś na początku linii rozwojowej, która wydała miliony lat później aż tysiąc razy cięższych gigantycznych drapieżców, z których najsłynniejszy jest Tyrannosaurus rex.

– To naprawdę najwcześniejsze spojrzenie, jakie mamy, na długą linię mięsożernych dinozaurów – komentuje Paul Sereno z Uniwersytetu Chicago, jeden z odkrywców Eodromaeus.

Nowo odkryty dinozaur żył w czasach, w których nic nie wskazywało na to, że właśnie ta grupa gadów zdominuje świat. Na ziemi dominowały inne grupy gadów, np. rynchozaury i Crurotarsi. Wszystko zmieniło się w wyniku wielkiego wymierania około 200 mln lat temu.

Szkielet badacze opisali w „Science”.

Martinez, R., Sereno, P., Alcober, O., Colombi, C., Renne, P., Montanez, I., & Currie, B. (2011). A Basal Dinosaur from the Dawn of the Dinosaur Era in Southwestern Pangaea Science, 331 (6014), 206-210 DOI: 10.1126/science.1198467

Szkielet i rekonstrukcję Eodromaeus możecie zobaczyć na tym filmie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.01.2011.

Komentarzy 8 to “Eodromaeus – skromny przodek straszliwych teropodów (film)”

  1. Wielkie wymieranie to chyba granica P-T a to jakieś 250 milionów ?

  2. Czy wielkie wymieranie około 200 mln lat temu nie jest lekko wątpliwe?

  3. Ok jak zobaczyłem wielkie wymieranie to automatycznie pomyślałem o P-T a przecież wszystkie epizody są nazywane wielkimi wymieraniami (:

  4. Jest ciężko niewątpliwe – to dzięki niemu właśnie odróżniamy dziś jurę od triasu. Zaliczane jest do wielkiej piątki masowych wymierań.

  5. Forfiter :D

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: