Piramidy w Gizie są pełne skamieniałości

Niezliczone skamieniałości są w kamiennych blokach, z których Egipcjanie zbudowali piramidy w Gizie i inne wspaniałe budowle – wykazały badania Ioannisa Liritzisa i jego kolegów z Uniwersytetu Egejskiego i Uniwersytetu Ateńskiego.

Najwięcej jest skamieniałych pancerzyków numulitów, które żyły w morzach kilkadziesiąt milionów lat temu. Naukowcy znaleźli też pozostałości rozgwiazd i jeżowców.

Zdaniem uczonych pancerzyki są nietknięte, a ich rozłożenie odpowiada naturalnemu ułożeniu w osadach, z których powstały wapienne skały. Według uczonych potwierdza to, że bloki, z których zbudowano piramidy i inne słynne budowle, Egipcjanie wycięli z naturalnych skał, a nie odlali z wapiennej zaprawy. O tym że Egipcjanie odlewali przynajmniej części bloków, przekonanych jest kilku naukowców.

Liritzis i jego koledzy wskazują też m.in. na brak w egipskich malunkach, tekstach i rzeźbach jakichkolwiek przedstawień form do odlewania, wiader i innych związanych z taką działalnością przedmiotów.

Naukowcy pobrali próbki m.in. z piramid Cheopsa i Chefrena, świątyni Sfinksa oraz świątyni Setiego I w Abydos. Wyniki ich badań będa opublikowane w Journal of Cultural Heritage.

Na podstawie Discovery News.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.05.2008.

Komentarzy 14 to “Piramidy w Gizie są pełne skamieniałości”

 1. Ciekawi mnie to tylko jak oni te bloki transportowali?

 2. Nadal nie wykluczono roli kosmitów :)

 3. nie tylko kosmitów, ale i Asterixa z Obelixem

 4. Biolodzy stosują taką terminologię: mięczaki (ślimaki, małże, głowonogi itd), oraz ramienionogi mają muszle i muszelki, czasem zwane skorupami, skorupiaki i inne stawonogi, a także żółwie są ubrane w pancerz, natomiast pierwotniaki jak numulity, otwornice i inne, noszą skorupkę, też czasem zwaną pancerzykiem. Podobnie szkarłupnie – jak jeżowce czy rozgwiazdy siedzą w pancerzu, który potem rozlatuje się na oddzielne płytki, zwykle z charakterystyczną rzeźbą i porami, po budowie których można określić przynależność właściciela. Wynika z tego, że wapień piramid jest wypełniony skorupkami, lub pancerzykami.

 5. @Cyprian Vaxo
  Dzięki za wyjaśnienie. Niestety błąd skopiowałem z Discovery, gdzie używają terminu „shells”.

 6. I jak tu traktować poważnie naukowców
  http://www.nautilus.org.pl/?i=1104

 7. A to dlatego muszelki zamieniły się w skamieniałości :)

 8. Dowiedziałam się tu wielu ciekawych rzeczy. Będę wpadać częściej. Czekam na nowe archeuwieści:)

 9. Ha, nigdy nie słyszałem o tej teorii… Bardzo obiecująca – dziwne, że przez tyle lat nikt nie brał tego pod uwagę. Skąd więc dawne informacje np. o zidentyfikowaniu kamieniołomu, z którego rzekomo pozyskiwano bloki? Czyżby nikt tej skały tak naprawdę solidnie nie zbadał?

 10. Odnosiłem się oczywiście do tej teorii odlewów.
  A co do Ioannisa Liritzisa i jego kolegów, to nie wiem jakie dokładnie próbki oni badali – jakiej wielkości. Jeśli teoria odlewów jest prawdziwa, to ja uważam, że formy (czy raczej szalunki) mogły być wypełniane gruzem (różnej wielkości) a potem zalewane zaprawą. Jeśli pobierali małe próbki z jednego miejsca w bloku, to ich badania niczego nie dowodzą.
  I co to ma za znaczenie, że „brak w egipskich malunkach, tekstach i rzeźbach jakichkolwiek przedstawień form do odlewania, wiader i innych” – a czy są jakiekolwiek przedstawienia transportowanych bloków..? :)

 11. @Cometto

  Oto kamieniołom z Gizy

  „to nie wiem jakie dokładnie próbki oni badali – jakiej wielkości” – dokładnie ten sam zarzut można przedstawić zwolennikom odlewania. Tym bardziej, że według Hawassa w czasach wspołczesnych dokonywano napraw piramid przy użyciu wapiennej zaprawy, więc niewykluczone, że to ją przebadali.

  Tutaj masz transport posągu w czasach XII dynastii czyli około 700-900 lat po budowie piramid

  Znamy też asyryjskie płaskorzeźby ukazujące bardzo podobną metodę transportu.

  A tutaj masz obrabianie kamiennych bloków na podstawie sceny z grobowca Rechmira (TT 100) http://www.catchpenny.org/images/stone1.gif

  A tu więcej o technikach kamieniarskich Egipcjan
  http://www.pereplet.ru/gorm/ahist/arnold/arnold.htm

 12. Ano przedstawienie obróbki jest – ale na małą skalę to mogli sobie radzić narzędziami miedzianymi czy brązowymi albo np. krzemieniami. Jednak piramida to już inny rząd wielkości…
  Oczywiście współczesne naprawy mogły zafałszować poglądy – ale to wszystko wskazywałoby mi na to, że nie przeprowadzono jakichś większych i bardziej dogłębnych badań piramid pod kątem budulca. Sądziłem, że tego typu wątpliwości są już dawno rozwiane – a tu niespodzianka… :>

 13. wlasciwie zadna nowina, mamy w kairze wyraznie wskazane miejsce kamieniolomow i pierwszy raz slysze o teorii odlewania blokow przez starozytnych egipcjan.

 14. zgadzam się z roqayą, nie słyszałem o teorii odlewu. Jednak dziwne jest to, że nie jest to zbadane do końca i mamy wątpliwości co do tego.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: