Neandertalczycy nie żyli krócej

Długość życia wczesnych Homo sapiens i neandertalczyków była najpewniej podobna – twierdzi antropolog Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis.

Rekonstrukcja niezbyt już młodego neandertalczyka z Muzeum w Neanderthalu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Stefan Scheer

Trinkaus – jeden z najbardziej znanych badaczy dawnych ludzi – przeanalizował pod kątem wieku śmierci osobników znane szczątki późnych ludzi archaicznych (czyli głównie neandertalczyków) oraz wczesnych Homo sapiens (podzielnych chronologicznie na dwie grupy). Okazało się, że proporcje między osobami w wieku 20-40 lat oraz osobami powyżej 40 roku życia są w trzech analizowanych grupach prawie takie same.

W ocenie antropologa oznacza to, że neandertalczycy najpewniej nie żyli krócej, niż współcześni im Homo sapiens. Taka hipoteza była czasami wysuwana jako jedno z teoretycznych wyjaśnień triumfu Homo sapiens i wyginięcia neandertalczyków. Jej źródłem były rzadkie znaleziska starszych neandertalczyków.

Zdaniem Trinkausa demograficznej przewagi Homo sapiens, jeśli takowa w ogóle występowała, należy dopatrywać się raczej w wyższej dzietności i niższej śmiertelności dzieci.

Wyniki badań Trinkausa ukazały się w PNAS.

Trinkaus, E. (2011). Late Pleistocene adult mortality patterns and modern human establishment Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1018700108

Komunikat prasowy Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 14.01.2011.

Komentarzy 8 to “Neandertalczycy nie żyli krócej”

 1. Widywalem typow o takiej fizjonomi dosc czesto na wsi w Polsce, tzn. wlosy mieli jakos ulozone i byli zwykle ogoleni, ubrani w marynarki od garnituru ale poza tym roznicy jakiejs specjalnej nie widze :)

  • I też mieli takie wielkie mózgi jak Neandertale @seba?
   .
   A tak na serio, jak za kilka lat okaże się, że moja „psia” hipoteza była słuszna nikt już nie będzie (chyba że ćwierćinteligenci) obrażał Neandertalczyków. Jeśli okaże się ona kompletną bzdurą, to i tak myślę że Neandertalowi nie grozi intelektualna degradacja w stosunku do Sapiensa.

   • @glaude
    „I też mieli takie wielkie mózgi jak Neandertale?” – nie ogladalem ich pod tym wzgledem, a szkoda.
    Co do neandertali, nie wiem jaka byla twoja hipoteza ale moja hipoteza jest taka :c), ze neandertalczyk i homo erectus to po prostu wszesna forma homo sapiens zaklasyfikowane jako osobne gatunki, ze wzgeldu na prymitywna (z naszego punktu widzenia) moroflogie glownie czaszki czy twarzo czaszki.

  • Typow o ‚takiej fizjonomi’ nie oglada sie tylko na wsi w Polsce, czasami mozna spotakc w biurze ubranych w elegancki ‚garnitur ‚( nie tylko marynarka)

   • Cere i specyficzna opuchlizne tkanek twarzy, dajace efekt wizualny podobny do tego na rekonstrukcji, daje glownie wieloletnie systematyczne spozywanie alkoholu.
    .
    Rekonstrukcja wygladu twarzy na podstawie czaszki wielokrotnie okazala sie byc trafiona – efekty widac przy identyfikowaniu osob w kryminalistyce, na podstawie wizerunkow sporzadzonych w oparciu o odnaleziona czaszke.
    .
    Mlodzi Neandertalczycy z innych rekonstrukcji wygladaja bardziej typowo i mogliby bez problemu wtopic sie we wspolczesny tlum.
    Niestety, na starosc wiekszosc z nas zaczyna wygladac upiornie – wystarczy wyjac swoja przykladowo legitymacje studencka i porownac swoj wyglad z aktualnym, nawet jesli mamy tylko 40+ lat.
    .
    Klasyczne przyklady drastycznych zmian fizjonomii z wiekiem, znane chyba wszystkim tu piszacym, to Perepeczko i Gajos – zupelnie inni ludzie niz w mlodosci.
    .
    Sadze, ze do pokazywania przykladow wygladu gatunkowego czy rasowego powinno jednak wybierac sie rekonstrukcje dotyczace osobnikow „w sile wieku” lub jeszcze mlodszych.

  • Mam wrażenie, że kogoś uwierają rodowe korzenie.

 2. Patrząc na to zdjęcie neandertalczyka od razu w głowie pojawia mi się wizerunek aborygena i tasmańczyka. Może rzeczywiście oni pochodzą od neandertalczyków.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: