Wielki krewniak Lucy

Fragmenty szkieletu mężczyzny z gatunku Australopithecus afarensis, który żył 3,6 mln lat temu, odkryli naukowcy w Woranso-Mille w etiopskim regionie Afar znanym z licznych odkryć paleoantropologicznych.

Odnalezione skamieniałe kości są o 400 tys. lat starsze od najsłynniejszych szczątków Australopithecus afarensis znanych pod imieniem Lucy, które odkryto w Afar w 1974 r.

Pierwsze fragmenty szkieletu odkryto w 2005 r. Od tego czasu naukowcy znaleźli m.in. kompletny obojczyk, bardzo dobrze zachowaną łopatkę, fragmenty miednicy i kończyn oraz żebra. Wzbogacają one znacząco naszą wiedzę o budowie miednicy, klatki piersiowej i kończyn Australopithecus afarensis.

Badacze nadali osobnikowi imię Kadanuumuu, co oznacza w języku Afar „wielki człowiek”. Mężczyzna był jednak wielki tylko na standardy australopiteków. Miał jakieś 150-165 cm wzrostu. Lucy miała 107 cm.

Kości Kadanuumuu potwierdzają, że Australopithecus afarensis chodziły na dwóch nogach w pozycji wyprostowanej. – Dzięki temu odkryciu, możemy z całą pewnością stwierdzić, że Lucy i jej pobratymcy byli prawie tak dobrymi chodziarzami, jak my, a wydłużenie naszych nóg miało miejsce wcześniej niż dotąd uważano – mówi dr. Yohannes Haile-Selassie z Cleveland Museum of Natural History, który kierował badaniami.

Dotychczas nasza wiedza o poruszaniu się Australopithecus afarensis opierała się na szkielecie Lucy. Kadanuumuu dostarczył badaczom nowych dowodów. Jego szczątki pozwoliły także stwierdzić, że klatka piersiowa tych praludzi była bardziej podobna do naszej, niż dotychczas sądzono. To samo dotyczy ramion, które w oparciu o niekompletne szczątki Lucy część badaczy uznawała za podobne do szympansich.

Photo credit: Yohannes Haile-Selassie, Liz Russell, Cleveland Museum of Natural History. Used with permission from the Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wynik analiz szkieletu ukazały się w PNAS.

Haile-Selassie, Y., Latimer, B., Alene, M., Deino, A., Gibert, L., Melillo, S., Saylor, B., Scott, G., & Lovejoy, C. (2010). An early Australopithecus afarensis postcranium from Woranso-Mille, Ethiopia Proceedings of the National Academy of Sciences DOI: 10.1073/pnas.1004527107

Z łatwiej dostępnych materiałów polecam komunikat prasowy Cleveland Museum of Natural History.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.06.2010.

Komentarze 2 to “Wielki krewniak Lucy”

  1. Ładny kawałek szkieletu, rozwieje wiele mitów, o których jeszcze nie wiemy, że są mitami i rozpocznie nowe wojny paleoantropologów.

  2. […] Fragmenty szkieletu mężczyzny z gatunku Australopithecus afarensis sprzed 3,6 mln lat odkryto w Woranso-Mille w etiopskim regionie Afar. Wzbogaciły one znacząco naszą wiedzę o budowie miednicy, klatki piersiowej i kończyn tych hominiów. Dużo więcej w Archeowieściach. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: