Mur króla Salomona?

Fragment starożytnych murów miejskich, które mogły powstać za panowania znanego z Biblii króla Salomona, odkryli w Jerozolimie izraelscy archeolodzy.

Dr Eilat Mazar i odkryte przez jej zespół fortyfikacje z X w. p.n.e. Hebrew University photo by Sasson Tiram

Odkryty odcinek muru sprzed blisko 3 tysięcy lat ma 70 m długości i 6 m wysokości. Znajduje się on w rejonie miasta zwanym Ophel, między Miastem Dawida a południowym murem Wzgórza Świątynnego.

Archeolodzy odsłonili m.in. bramę, która wiodła do królewskiej dzielnicy miasta, leżący obok budynek oraz wieżę obronną.

Według kierującej badaniami dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie potęga fortyfikacji wskazuje na duży poziom umiejętności inżynieryjnych. W jej ocenie jest to najpewniej mur zbudowany przez króla Salomona. Wskazuje na to znaleziona podczas wykopalisk ceramika oraz porównania z innymi fortyfikacjami z czasów Pierwszej Świątyni, które znajdowano w Megiddo, Be’er Szewa i Aszdod.

Według Biblii Salomon zbudował Świątynię, pałac królewski i mury wokół Jerozolimy. Fortyfikacje są pierwszą odkrytą budowlą, która może być efektem tych inwestycji.

Na poziomie podłogi naukowcy odkryli duże naczynia o wysokości 1,15 m. Zdaniem badaczy pomieszczenia w których je znaleziono były magazynami. To największe naczynia odkryte dotąd w Jerozolimie. Na jednym z nich była inskrypcja wskazująca, że naczynie należało do wysokiego urzędnika.

Archeolodzy znaleźli również figurki kultowe, odciski pieczęci na rączkach naczyń z napisem „dla króla” oraz odciski pieczęci z hebrajskimi imionami.

Na podstawie informacji prasowej opublikowanej w EurekAlert!.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 23.02.2010.

Komentarze 23 to “Mur króla Salomona?”

 1. no panie Finkelstein, czyżby sytuacja zaczęła się odwracać? Tak bywa, zupełnie jak z Troją albo dynastią Shang w Chinach. „Czasy legendarne” ;-)

 2. Tak. Jeden drugiego musi kontrolować,ale dlaczego anonimowo?
  Układy, hierarchia? Jak u naszego Sahiba Mr.Hawass’a ?

  • Gorzej, bo tu wchodzą w grę współczesna polityka i religia. Odkryć potwierdzających historyczność biblijnego przekazu łakną zarówno religijni ortodoksi jak i nacjonaliści. Dla jednych i drugich wizja potężnego imperium Salomona jest najważniejszą inspiracją i fetyszem.

 3. Postarzanie i przypisywanie dużych założeń judejskich „królowi Salomonowi” ma długą i złą naukowo tradycję. Od czasów samego Królestwa Judy. Ostatnio przychylam się do wniosków, że potęga materialna królestwa salomonowego była judejską propagandą dopisaną do Pisma. Nawet nie dopisaną. Pierwsze redakcje też bym umieścił w czasach judejskich.

 4. Ciekawe jakie „figurki kiultowe” byly w uzyciu u owczsnych Izraelitow?

  • Nawet Biblia o nich wspomina. Aż do okresu powygnaniowego, a pewnie nawet i później znakomita większość społeczeństwa izraelskiego (później żydowskiego), była poganami, lub półpoganami. Jakby nie było z tym problemu, to nie musieli by pojawiać się prorocy, królowie reformatorzy, nie powstawały by ruchy w rodzaju hasidim okresu machabejskiego, czy faryzeusze na przełomie er.

   • Ciekawe.
    W takim razie, jesli taga tendencja trwala, istnial podatny grunt na przejecie islamu przez czesc spoleczenstwa, traktujacego swoja religie powierzchownie i mieszjaca ja z roznymi praktykami poganskimi – pisze w kontekscie zydowskiego pochodzenia Palestynczykow.

    • Gdy przybył na te ziemie islam, to żydzi (wyznanie) byli już na tych terenach mniejszością. Hellenizacja, romanizacja, chrześcijaństwo, napływ ludzi z innych terenów, rzymskie represje po żydowskich powstaniach, migracja do innych części imperium znacząco zmniejszyły liczebność ludzi tego wyznania.

     • Pisze w kontekscie teorii, o ktorej niedawno przeczytalem a bardzo mnie urzekla. Ze genetycznie, to palestynczycy sa potomkami dawnej ludnosci zydowskiej, a z kolei wiekszosc Zydow, ktorzy naplyneli do Izraela zwlaszcza z Europy srodkowej i wschodniej, to potomkowie zjudaizowanych Chazarow – genetycznie nie majacy nic wspolnego z plemionami Izraela.

      Takie przewrotne, ze chyba prawdziwe.

      • Część Palestyńczyków z pewnością ma przodków wśród starożytnych Izraelitów. Jednak z potomkami zjudaizowanych Chazarów to już moim zdaniem bzdura mająca wykazywać, że Żydzi z Europy Środkowej i Wschodniej nie mają praw do życia w Izraelu, a jednymi uprawnionymi są Palestyńczycy. Gminy żydowskie były w całej średniowiecznej Europie – od Hiszpanii po Europę Wschodnią. Żydzi byli też prawie w całym świecie islamu – od Maroka i Hiszpanii po Irak. Z pewnością nie byli to potomkowie stosunkowo małego ludu Chazarów, gdzie judaizm być może przyjęła tylko elita. Żydzi rozproszyli się po rejonie Morza Śródziemnego jeszcze za czasów cesarstwa rzymskiego.

      • Jest taka teoria, zwykle głoszona przez uczonych o nastawieniu nieprzychylnym wobec Żydów – chociaż ostatnio głoszona również przez jakiegoś profesora z Izraela. Według tej teorii Żydzi aszkenazyjscy, czyli ogólnie rzecz biorąc środkowo- i wschodnioeuropejscy, to potomkowie Chazarów (czyli genetycznie żadni Żydzi), którzy rozprzestrzenili się po Europie po upadku państwa chazarskiego.

       Jak słusznie zauważył Wojtek, nie trzyma się to jednak kupy. Dorzuciłbym tu jeszcze dwie sprawy:

       – Chazarowie przyjęli judaizm pod koniec VIII albo w IX w. Ich państwo upadło w połowie X w. Wątpliwe, żeby w tym czasie nowa religia zapuściła głębsze korzenie poza najwyższymi warstwami społecznymi, które mają to do siebie, że są zawsze nieliczne.

       – Język. Chazarowie mówili językiem z grupy tureckich, Żydzi aszkenazyjscy językiem jidysz, czyli de facto dialektem niemieckiego – a to sugeruje, że przybyli raczej drogą z zachodu niż ze wschodu.

       • Z tym, że jidysz powstawał później, już po upadku „imperium” Chazarów, a dojrzałą formę przybrał gdzieś w 13 wieku…
        Ale oczywiście co do meritum zgoda – na pewno europejscy Żydzi nie pochodzili od Chazarów (przynajmniej nie wszyscy).

       • Mnie ta teoria zafrapowala poniewaz jej zwolennikiem i glosicielem jest uczony zydowski.

        Pogooglalem i znalazlem ciekawe wyniki (wikipedia anglojezyczna – niech zyje google translator)

        „Jednakże, jeśli badania chromosomów M17 w Żydów aszkenazyjskich rzeczywiście stanowią szczątki tajemniczych Chazarów to, według naszych danych, udział ten był ograniczony do jednego albo założyciela lub kilku ściśle powiązanych ludzi, i nie przekracza ~ 12% dzisiejszej Aszkenazyjczykami. [53]”

        Czyli faktycznie moze to odpowiadac temu, ze najwyzej wladcu chazarscy z rodzinami przylaczyli sie do Zydow w pelni asymilujac.

     • Inna rzecz, że w okresie kiedy rodził się islam, judaizm rabiniczny był już dość okrzepłym systemem religijnym. W warunkach diaspory stał się nieodłączną częścią tożsamości narodowej, która pozwalała przetrwać, mimo stopniowego zarzucania innych elementów, które zazwyczaj utożsamia się z etniczną (samo) identyfikacją, czyli np. języka.

 5. To chyba często spotykana wada u archeologów, że chcą aby ich stanowisko było wyjątkowe i przełomowe w wyniku czego powstają interpretacje mające niewiele wspólnego z rzeczywistością…

 6. Wszyscy jesteśmy tylko(aż) ludzmi,w swojej pracy mamy określone ambicje,a rywalizacja jest czynnikiem grzechogennym.
  NAUKA(bogini) wymaga od nas rzetelnej pracy i DOWODÓW(ofiara),
  lecz od studenta po licencjata,magistra i wyżrj,każdy ma jakiegoś
  promotora(guru,kapłana).Kapłani od ,,Zawsze” wytyczali drogę ,,Zbłąkanym”
  Zbuntowani ,,naukowcy” typu new age wykorzystują takie właśnie
  nieporozumienia do świadczenia swoich ,,racji”,których pełno
  na łamach prasowych,a co gorsze pełne wydania w bibliotekach publicznych i czytają bzdury już ambitni 12-latkowie.

 7. „Dr Eilat Mazar i odkryte przez jej zespół fortyfikacje z X w. p.n.e. ”

  widać że te murki od dłuższego czasu tam są ( co widać po zieleninie) obok pewnie tysiące ludzi przechodziło do tej pory a tu okazuje się że mury samego salomona.

  Ot tak ma dygresja ;)

 8. Potomkami Chazarow (lub tez tylko chazarskiej elity) sa najprawdopodobniej Karaimowie. I za takich sie uwazaja. Osiedleni w Wielkim Ksiestwie Litewskim przez Witolda, do dzis zamieszkuja Litwe, Polske i Ukraine (najmniejsza mniejszosc w Polsce). Jezyk nalezy do grupy turskiej. Wyznanie mojzeszowe.

  • Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się pasować. Ale jest kilka „ale”.

   Za przodków Chazarów uważają się współcześni Karaimi – ale nie jest to jakaś przechowana przez nich starożytna tradycja, do XIX w. uważali się za Żydów – prawowiernych w przeciwieństwie do reszty Żydów, i tu dochodzimy do drugiego „ale”.

   Karaimi są wyznania mojżeszowego – ale reprezentują jego bardzo szczególny odłam, odrzucają mianowicie tradycję ustną spisaną w Talmudzie. Chyba nic nie wskazuje na to, żeby Chazarowie wyznawali judaizm w takiej, powiedzmy, niestandardowej wersji (o której wiadomo, że propagowano ją w VII w. w środowiskach żydowskich w Mezopotamii).

   Więc niby wszystko pasuje – ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

 9. Cała ta awantura wokół znalezisk w Jerozolimie ma wyraźnie dwa aspekty:
  1. pieniądze: jest rozgłos wokół stanowiska, są dotacje;
  2. ideologia: są w Izraelu archeologowie, którzy szukają w ziemi potwierdzeń dla swych przekonań o starozytności i potędze Izraela.

  Wydaje sie, że dwa aspekty owego znaleziska trzeba podkreslić:
  1. Darowanie wg wysokiej chronologii. Czyli to co Pani mazar datuje na X wiek, inni (np. wspomniany w postach Finkelstein) datuja na przełom IX i VIII w.
  2. po drugie, datowanie muru poprzez to co jest pod nim jest chyba metodologicznym błędem, bo od czasu pozostawienia gdzieś jakiejś skorupy do wybudowaniu na nim czegoś może minąć dużo czasu.
  Innymi słowy, ten „Salomonowy” mur, zapewne powstał w VIII wieku, czyli nie dowodzi imperialnej Jerozolimy Salomona, lecz okazałą Jerozolime w VIII wieku – czyli żadna nowość

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: