Dowód odkrycia Ameryki przez Polinezyjczyków osłabiony

W ubiegłym roku naukowcy opublikowali wyniki badań kości kury odnalezionej w Chile. Datowanie radiowęglowe wykazało, że kość pochodziła z około 1320-1407 roku n.e., a analizy genetyczne, że ma wspólną mutację z kurami polinezyjskimi.

Badania te dawały mocne podstawy do twierdzenia, że Polinezyjczycy wyprzedzili Kolumba. Indianie bowiem kur nie hodowali, gdyż udomowiono je w Indiach tysiące lat po odcięciu Ameryki od Azji. Ptaki te podbiły Nowy Świat, dopiero gdy pięć wieków temu do Ameryki dotarli Europejczycy. Tyle że Kolumb dokonał tego w 1492 r., a chilijska kość była o minimum 85 lat starsza.

Najnowsze badania genetyczne opublikowane właśnie w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazały jednak, że gen, który miał być wspólny tylko dla kur polinezyjskich i kości z Chile, w rzeczywistości występuje u kur na całym świecie. Tym samym obalony został genetyczny związek kości z Polinezją.

Naukowcy, którzy badali chilijską kość uznali, że gen nie jest wyjątkowy, ale twierdzą, że nie obala to całkowicie ich wniosków.

Podstawowym dowodem jest bowiem datowanie kości. Wyraźnie wskazuje ono, że kura, do której kość należała, była w Ameryce na długo przed Kolumbem. – Jesteśmy tego absolutnie pewni – mówi Alice Storey z University of Auckland w Nowej Zelandii. – Dopóki datowanie się broni, badania genetyczne są nieistotne – dodaje.

Wkrótce jej zespół ma opublikować nowe badania wspierające dotychczasowe wnioski.

Na podstawie National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.07.2008.

Komentarzy 6 to “Dowód odkrycia Ameryki przez Polinezyjczyków osłabiony”

  1. Proponuję żeby poszukali jajka i wszystko będzie jasne :-)

  2. Mogę uwierzyć, że się ludzie z Polinezji przez te tysiące mil na tratwach jakich, czy nawet tych małych katamaranach zapuszczali… nie bardzom jednak dowierzać skłonny, że w ten sam sposób żywe kury przewieźli!
    Kłaniam nisko:)

  3. Ależ oni nie tylko kury wozili po Pacyfiku, ale też świnie. I co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ten sam gatunek świnii żyje na wielu wyspach Polinezji, w tym tych bardzo odległych. A owe katamarany miewali całkiem spore.

  4. zeby tam swinie! szczury!

  5. i rodzynki

  6. ta szczury

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: