Co mówią geny wyspiarzy z Pacyfiku

Pochodzący z Tajwanu potomkowie Polinezyjczyków przepłynęli przez Melanezję stosunkowo szybko i zmieszali się z tamtejszą ludnością w niewielkim stopniu – wykazały międzynarodowe badania genetyczne, których wyniki opublikowano w styczniowym numerze „PLoS Genetics„.

Pochodzenie Polinezyjczyków i ich związki z Melanezyjczykami (mapa) były już przedmiotem wielu badań genetycznych, których wyniki nierzadko były sprzeczne. Naukowcy z USA, Nowej Zelandii, Tajwanu i Papui Nowej Gwinei postanowili więc przeprowadzić badania na szerokiej grupie 952 osób z 41 żyjących na Pacyfiku społeczności, podczas których brali pod uwagę ponad 800 genetycznych markerów.

Okazało się, że Polinezyjczycy nie są spokrewnieni z mieszkańcami Melanezji, choć to właśnie z tego regionu przybyli przodkowie Polinezyjczyków. Charakterystyczne dla Polinezyjczyków geny są jednak bardzo rzadkie wśród mieszkańców Melanezji, nawet w tych społecznościach, które używają języków bardzo podobnych do polinezyjskich.

Krewniakami Polinezyjczyków są za to tajwańscy Aborygeni, których od dawna wielu naukowców uważało za ich przodków, a także mieszkańcy Mikronezji.

Badania potwierdziły też ogromne zrożnicowanie genetyczne mieszkanców Melanezji, którzy w dużej mierze pochodzą od ludzi przybyłych do tej części świata 50-30 tys. lat temu. Były to niewielkie grupki, które żyły w izolacji. To właśnie doprowadziło do wielkiego zróżnicowania melanezyjskich genów.

Przodkowie Polinezyjczyków, którzy przypłynęli do Melanezji trochę ponad 3 tys. lat temu dorzucili do tej puli niewiele swoich genów, choć część Melanezyjczyków zaczęła mówić językiem przybyszów i korzystać z ich osiągnięć kulturalnych. Przybysze tymczasem popłynęli dalej na wschód, by zasiedlić bezludne wyspy Polinezji. Badania wykazały, że jej mieszkańcy są bardzo mało zróżnicowani genetycznie, co świadczy o ich pochodzeniu od jednej społeczności.

Na podstawie Newswise. Więcej wieści o Polinezyjczykach.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.01.2008.

Komentarzy 5 to “Co mówią geny wyspiarzy z Pacyfiku”

  1. „Krewniakami Polinezyjczyków są za to tajwańscy Aborygeni”- aborygeni, w tym zdaniu piszemy mala litera pozdr

  2. Na Tajwanie żyją dwa narody, w zachodniej części wyspy i na części wybrzeży Chińczycy – Han, a we wschodniej Kao-shan (ros. Gaoszań) z malajsko-polinezyjskiej rodziny językowej. Choć są to pierwotni mieszkańcy Tajwanu, nazywanie ich aborygenami wydaje się mylące. Mimo wielu wcześniejszych prób podbicia – Tajwan ostatecznie został wcielony w skład Chin ledwo 150 lat temu.

  3. Nie 150 ale 63

  4. Historia zdobywania Tajwanu przez Chiny jest opisana w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej, podano tam kilkanaście dat, z których wybrałem 1887 r., kiedy wyspa formalnie stała się prowincją chińską. Fakt, później zajęli ją Japończycy i trzymali jako kolonię do II wojny Światowej. W każdym razie – istotne jest, że Tajwan to bardzo świeży nabytek Państwa Środka.

  5. […] wszystko było już ustalone. Badania genetyczne, archeologiczne i językowe jasno wskazywały, że przodkowie Polinezyjczyków żyli na Tajwanie, […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: