Pierwszy tell w Niemczech

Tell to w archeologii wzgórze, które powstało w wyniku nagromadzenia pozostałości istniejącej wiele stuleci osady (przekrój tellu). Te pozostałości to głównie resztki glinianych domów, które regularnie burzono, by postawić na nich nowe domostwa. Tellami nazywa się też miejsca (np. kompleksy pałacowe) zasypane przez piasek.

Najwięcej takich wzgórz jest na Bliskim Wschodzie i właśnie stamtąd pochodzi ich najbardziej powszechna nazwa. Inne spotykane tam określenia to m.in. tall, tepe czy höyük. Telle są też na Bałkanach i w Ameryce Południowej.

Niemieccy archeolodzy odkryli właśnie pierwszy tell na terenie swojego kraju. Znajduje się on niedaleko Oberröblingen w landzie Saksonia-Anhalt. Ma 7 tysięcy lat, około 100 m długości, 60 m szerokości i 1,8 m wysokości. Jest więc bardzo skromny w porównaniu z bliskowschodnimi monstrami, które potrafią mieć nawet 40 metrów wysokości (np. Tell Brak).

Najciekawsze znalezisko to szczątki dwóch młodych ludzi, którym ścięto głowy. Być może jest to pozostałość krwawej ofiary, ale w grę wchodzi też egzekucja.

5,5 tys. lat temu ludzie opuścili wzgórze. Wrócili tam 2,5 tysiąca lat później i mieszkali przez trzy stulecia.

Na podstawie Spiegel Online. Galeria zdjęć.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.03.2007.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: