Wampiry, skazańcy, a może efekt procesów postdepozycyjnych? (via Gunthera miejsce w sieci)

Tak zwane pochówki wampiryczne to jeden z tych archeologicznych tematów, które budzą największe zainteresowanie niespecjalistów. Często zresztą naukowy sens takich znalezisk jest dość mocno przekręcany. Dlatego polecam tekst, który w prosty sposób tłumaczy, czym są archeologiczne wampiry. Zainteresowanych zachęcam też do poczytania o wampirycznych odkryciach, które trafiły na łamy Archeowieści

Wampiry, skazańcy, a może efekt procesów postdepozycyjnych? Wampiry są ostatnio modne. Trudno się od nich odpędzić, są w kinach, telewizji, w księgarniach i w internecie. Wampiry były tak na prawdę w modzie od wieków. W materiale archeologicznym z okresu wczesnego średniowiecza spotykamy wampiry wcale nierzadko. Ooo… na przykład tutaj, w tekście Maurycego Stanaszka. Kim był wampir? To raczej pewien skrót myślowy, wygodne hasło, którym określa się ludzi stanowiących potencjalne zagrożenie dla społecznośc … Read More

via Gunthera miejsce w sieci

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 8.07.2010.

Komentarze 4 to “Wampiry, skazańcy, a może efekt procesów postdepozycyjnych? (via Gunthera miejsce w sieci)”

  1. Trudno wierzyć wampiry – trudno tez przyjąć że to wszystko jest mitem i nazwa dla wytłumaczalnych dla ówczesnych ludzi zjawisk.

  2. Mam pytanie Gunther, a zarazem prośbę o pomoc. Jak to właściwie jest z tymi umbami wczesnośredniowiecznymi? Badam właśnie grodzisko wczesnosredniowieczne i mam kilka umb. Czy one rzeczywiście są taką rzadkością? Znalezione przez nas umba zaskoczyły mnie trochę dość małym rozmiarem. Kolec też niezbyt wydatny, czworokatny w przekroju. Mam już chyba ze 3 umba. Dwa z nich z nasypu wału. Będę wdzięczny za pomoc.

    • Sauronie skontaktuj się ze mną mailowo. Sporo umb jest ze Skandynawii powinno udać się odnaleźć jakieś analogie. W Polsce masz unikaty, a przynajmniej ja nie wiem o innych. Są znaleziska dwóch tarcz bez umb i tajemnicze „skobelki” interpretowane jako elementy mocowania organicznych imaczy ale o umbach dobrej pory nie wiedziałem.

  3. Ok, bardzo dziękuję za pomoc. Podeślę Ci zdjęcia na maila. Na grodzisku, które teraz badamy mamy wyraźnie zaznaczoną obecność Skandynawów lub Rusinów (w rozumieniu „waregów”). Prócz tego dwie „frankońskie monety” i kilka innych ciekawych wytworów, które potocznie nazywają „normańskimi”.
    Może te umba też są związane bardziej ze skandynawami. Ciekaw jestem Twojej opinii.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: