Niezwykle stara ceramika znad Amuru

Rosyjscy archeolodzy znaleźli nad rzeką Amur fragmenty ceramicznych naczyń wypalonych ich zdaniem 15 tysięcy lat temu. To pięć tysięcy lat wcześniej niż najstarsza ceramika z Bliskiego Wschodu.

Naukowcy natrafili na ceramiczne skorupy w prehistorycznej osadzie myśliwych, którą odkryto podczas budowy mostu na rzece Amur w Kraju Chabarowskim niedaleko granicy Rosji z Chinami.

– To była pierwsza ceramika na świecie i choć była prymitywna, skromnie ozdobiona i słabo wypalona, stanowi ważny punkt w dziejach ludzkości – powiedział Andriej Maljawin z Muzeum Archeologicznego w Chabarowsku

Oprócz ceramiki archeolodzy znaleźli w osadzie kamienne topory, noże, skrobaki i groty strzał.

Na podstawie IC Russia i Press TV.

W obu tekstach, z których skorzystałem, pojawiają się twierdzenia, że zdaniem rosyjskich badaczy prehistoryczni mieszkańcy Kraju Chabarowskiego byli pierwszymi ludźmi, którzy uprawiali rolnictwo i hodowali zwierzęta. Jednak stwierdzenie to opiera się tylko i wyłącznie na tym, że znaleziono ceramikę. Moim zdaniem jest to argument o wiele za słaby, co uzasadnię poniżej. Swoją drogą skrajną już głupotę napisał Press TV, który tych prehistorycznych ludzi nazwał Rosjanami. To głupota podwójna, gdyż 15 tys. lat temu Rosjan jeszcze nie było (naród ten ma, podobnie jak nasz, najwyżej tysiąc lat), a w dodatku nad Amurem nie żyli wtedy przodkowie Rosjan, ale ludy azjatyckie. Rosjanie pojawili się na tych ziemiach w XVII w., a dopiero w XIX w. ostatecznie odebrali je Chińczykom.

Niezbyt rzetelne jest też określenie tej ceramiki najstarszą na świecie. Co najmniej równie stare fragmenty ceramiki znaleziono w Japonii. Były już też doniesienia o podobnych znaleziskach nad Amurem. Rosyjscy archeolodzy powinni więc raczej mówić o kolejnym dowodzie na to, że najstarszą ceramikę tworzyli mieszkańcy Japonii i sąsiadującego z nią skrawka kontynentalnej Azji.

Co istotne japońskiej ceramiki nie wiąże się z rolnictwem, jak to próbują zrobić rosyjscy archeolodzy w przypadku najnowszego odkrycia. Niegdyś rzeczywiście łączono pojawienie się wypalanych z gliny naczyń z początkami uprawy roślin. Tak mniej więcej wyglądało to na Bliskim Wschodzie. Jednak odkrycia z Japonii, a także niedawne z Mali świadczą, że pierwszymi użytkownikami ceramicznych naczyń byli myśliwi-zbieracze, a nie rolnicy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.10.2008.

Komentarze 22 to “Niezwykle stara ceramika znad Amuru”

 1. tak to bywa, jak nacjonalizm miesza się z archeologią, polacy udowadniają polskość swoich ziem od prawieków, grecy bronią się przed dokładnymi badaniami wątpliwych zabytków, egipcjanie nie chcą datować piramid itd.. wystarczyłoby wpuscić obcch naukowców, w końcu najlepiej w egipcie czy iraku pracują zagraniczni archeolodzy, a nie rodzimi ;)

 2. 1. Pomimo glupot pismackich historia ceramiki i zaleznosci w rozwoju cywilizacyjnym do przeredagowania.
  2. A co w piramidach jest do wydatowania? Pas Oriona?

 3. To była pierwsza ceramika na świecie i choć była prymitywna, skromnie ozdobiona i słabo wypalona, stanowi ważny punkt w dziejach ludzkości – powiedział Andriej Maljawin z Muzeum Archeologicznego w Chabarowsku

  Mocno buńczuczne stwierdzenie, jeśli już to „najstarsza ze znalezionych” najwyżej. Mam jakąś taką poewność, że prędzej, czy później ktoś znajdzie starszą ceramikę i znów trzeba będzie „przesuwać daty” i przyznać, że nasi przodkowie byli mniej głupi, niż nam się wydaje.
  O pomieszaniu nacjonalizmu z archeologią (i nauką w ogole) już wyżej napisano. Zwykle jest to sposoben kompensacji narodowych kompleksów…

 4. Ale „japońska” kultura Jomon (Dziomon) nie była przecież pierwsza- tzn. jako użytkowa to moze? Jakoś przemilczano „czeskie” Dolni Vestonice !!!

 5. Wsio plywiot – skazal Pantarejew.

  Caly czas mi sie wydaje, ze mozemy byc zaskoczeni znacznie starszymi znaleziskami, wobec ktorych powyzsze beda wygladaly jak nasladownictwo lub regres.

  Np. wybrzeza Basenu Morza Środziemnego sa obecnie o wiele wyzej niz kilkanascie (i wczesniej) tysiecy lat temu.
  Pod woda sa dawne brzegi i wybrzeza – z calym pradawnym materialem archeologicznym. Czytalem o tym w kontekscie jaskin w skalach nabrzeznych , w ktorych bytowali tam dawni Homo, ale pozniejsze stanowiska rowneiz zostaly zalane.

 6. @ Glaude

  Ale Dolni Vestonice, to figurki, a nie naczynia.

 7. Toż to napisałem, że Jomon była pierwsza jako użytkowa !

 8. Tylko wyjaśniam czemu „przemilczałem”. :)

 9. Nie wytykałem tego Tobie tylko źródłom, z resztą może nawet nie wytykałem- tylko podjąłem temat. A w ogóle coś mam dziś kłopoty z wyrażaniem myśli. To chyba dlatego, ze dziś poniedziałek ;)

 10. Nie od dzisiaj wiadomo, iż większość epokowych wynalazków została dokonana przez uczonych radzieckich , bądź wcześniej lub później rosyjskich. Należy więc z pełną pokorą przyjąć ,iż pierwsze garki też wynaleźli starożytni Rosjanie. Zmusiła ich do tego paląca potrzeba ,nie mieli z czego pić gorzały.

 11. A ja tradycyjnie (w koło Macieja) zapytam, jaką metodą datowania udało się ustalić wiek owych „rosyjskich” skorup, czy agencje coś donoszą na ten temat? To jest chyba najciekawsze. Bo jeśli którąś z metod porównawczych, to z czym porównać ceramikę najstarszą?

  Jest taki stary kawał: Pytanie do radia Erewań: Czy to prawda, że w Moskwie, na Placu Czerwonym rozdawali samochody? Odpowiedź: Tak, to prawda. Z tym, że nie w Moskwie, a w Lenigradzie; nie na Placu Czerwonym, a na Newskim Prospekcie; nie samochody, ale rowery; i nie rozdawali, tylko kradli.

  Czy to prawda (jak podają agencje), że w rosyjscy uczeni odkryli w Chabarowsku najstarszą ceramikę sprzed 15 tys. lat? Tak, to prawda, z tym tylko to, że odkryli ceramikę.

 12. Oj ci rosyjscy uczeni. Czegóż to oni nie wymyślili…
  Co do „pradawności” rosyjskiego narodu, to jesteś Wojciechu optymistą. 1000 lat to mogą mieć Rusini. Tylko co to za naród? Rosjanie jako naród ukształtowali się gdzieś w 13 – 14 wieku. Tak po Tatarach, kiedy Księstwo Moskiewskie zaczęło nabierać znaczenia.

 13. @ maciek h

  Niestety, nie podali, jak datowano.

  @ gunther
  Właśnie dlatego napisałem „najwyżej tysiąc lat”.

 14. Oczywiście słowo „Rosja” i „Rosjanie” wywodzi się w prostej linii od Rusi i Rusinów. Wydaje mi się, że o Rosji można mówić dopiero wtedy, gdy Wielkie Ksiestwo Moskiewskie przeobraziło się w Carstwo Rosyjskie. Natomiast etymologia słowa Ruś jest już bardziej tajemnicza, może mieć związek ze skandynawskimi Waregami lub ludami ugrofińskimi (czemu zaprzeczają radzieccy uczeni).

  Co jednak paradoksalne ceramika znad Amuru może mieć jakiś związek z naszymi przodkami (tzn. pra-Słowanami), poprzez jakieś zawiązki ludów indoeuropejskich, które pewnie kiedyś w przeszłości plątały się po Wielkim Stepie. Oczywiście prawdopodobieństwo takie wynosi coś koma zero, ale zawsze.

  Co do datowania – jestem baaaaaaardzo sceptyczny :(

 15. Czy to prawda, że w rosyjscy uczeni odkryli w Chabarowsku najstarszą ceramikę sprzed 15 tys. lat?

  tak to prawda, z tym że nie w Chabarowsku ale w Irkucku, nie sprzed 15 tys. lat, ale z zeszłego miesiąca, nie ceramikę ale puszkę z tuszonką i nie odkryli, tylko kupili w markecie :-)

 16. czytałem o podwodnych miastach u brzegów wysp Japońskich …

 17. Coś jest na rzeczy, widocznie nauka rosyjska potrzebuje spektakularnego sukcesu i … „jak tonący- brzydko się chwyta”.
  Może z tego wyjść kolejny kit a’la hobbit z Flores.

 18. @Wojciech Pastuszka
  OK. Racja.

 19. @glaude: może nawet nie rosyjska nauka :-)

 20. :D
  Nie mieszajmy w to polityki ;)

 21. Jej nie trzeba mieszać, sama się miesza. Akurat taki trend bywał dosyć częsty. Pamiętam oskarżenia Chin o preparowanie/nadmuchiwanie sensacji naukowych, aby odsunąć uwagę od represji. Czy też Filipiny Marcosa, gdzie rzekomo odkryto „ostatnie plemię pierwotne”, gdy akurat trwały prześladowania opozycji etc. etc.

 22. Widzicie! Ceramika ma już 15000 lat i kilka dni, jak to w jednym kawale mieszkaniec wsi powiedział. A wiek wciąż rośnie. Gratuluje (tak na poważnie) tego, że wszelkie poszukiwania w polskim internecie o tej ceramice prowadzą do Archeowieści. Widać stronka wiedzie prym w przedstawianiu najnowszych „ziemnych” odkryć.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: