O urodzie Kleopatry

W środę BBC napisało, że badania monety sprzed dwóch tysięcy lat wykazały, iż słynna Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu, która uwiodła Juliusza Cezara, a po jego śmierci Marka Antoniusza, w rzeczywistości była brzydka. Miała szpiczasty podbródek, wąskie usta i pokaźny nos. Wczoraj informację tę podał też National Geographic (Kleopatra jest z lewej strony). Oba renomowane serwisy tym razem się nie popisały.

Wysuwanie wniosku o czyimś wyglądzie w oparciu o jedną i to w dodatku mocno startą monetę ma niewiele wspólnego z rzetelnością. Znamy wiele portretów Kleopatry VII na monetach. Ten którym posłużyli się naukowcy z Newcastle University jest chyba najbrzydszym. Dużo lepiej królowa prezentuje się na innych monetach: 1, 2, 3, 4, choć są też monety mniej dla niej łaskawe. Zapewne zauważyliście, że różnice w portretach są znaczne.

Naukowcy z Newcastle nie tylko zignorowali inne monety, ale nie wzięli też pod uwagę najlepszego, bo trójwymiarowego, portretu Kleopatry, który zachował się do naszych czasów. Mowa o widocznej obok rzeźbie, która powstała za jej życia.

Nie przyłożyli się też do sprawdzenia antycznych opisów królowej Egiptu. Gdyby to zrobili, najpewniej nie chwaliliby się swoim sukcesem w zdemaskowaniu nieprawdziwej hollywoodzkiej wizji pięknej Kleopatry granej przez Elizabeth Taylor. Przecież już 1900 lat temu Plutarch napisał: Piękność jej sama w sobie nie była — jak podają — niezrównana i olśniewająca wzrok ludzki, ale zetknięcie się z nią miało coś zniewalającego. Jej postać przy ujmującej łatwości w rozmowie i jednocześnie tchnąca z niej jakoś kultura obyczajów wywoływały swoiste wrażenie. Przyjemny miała już sam głos w rozmowie. A język jakby jakiś wielostrunny instrument bez trudu zmieniała na dowolny dialekt. Z niewielu obcymi porozumiewała się za pośrednictwem tłumacza.

Plutarch raczej nie przesadza. Jest prawie pewne, że Kleopatra była najlepiej wykształconą kobietą swoich czasów. O jej edukację zadbali aleksandryjscy uczeni, którzy byli wówczas elitą światowej nauki. Młoda (gdy poznała Cezara miała 21 lat), inteligentna, elokwentna, ubrana w pyszne stroje i ozdobiona bezcenną biżuterią robiła z pewnością wrażenie bogini, która na chwilę zeszła między ludzi.

Bogini ta potrafiła też postępować z mężczyznami, gdyż świetnie wiedziała, że to tylko duże dzieci. Wrócmy do relacji Plutarcha: Kleopatra umiała pochlebstwo dzielić nie na czworo, jak mówi Platon, lecz na wielekroć: czy Antoniusz chciał poważnego działania czy żartów, stale dawała mu jakąś nową i pochlebną przyjemność i wychowywała go sobie niczym dziecko, nie opuszczając go ni dniem, ni nocą. Razem z nim grała w kości, razem piła, chodziła na polowania, przyglądała się mu w czasie ćwiczeń z bronią. Nawet w nocy, kiedy stawał pod drzwiami i oknami mieszkańców miasta i żartował sobie z tymi wewnątrz, razem z nim goniła i błąkała się po mieście w szacie niewolnicy. Bo i on podobne odzienie przywdziewał, i dlatego zażył i żartów dużo, a często i batów, i tak wracał do domu.

Brytyjscy uczeni powinni też wiedzieć, że piękna wielu kobiet nie da się zarejestrować obrazem, rzeźbą czy zdjęciem i że nie decydują o nim tylko nos czy podbródek. Posłużę się tu przykładem z czasów dużo młodszych. Na przełomie XVIII i XIX w. królową paryskich salonów była Jeanne Francois Recamier. Kochały się w niej tabuny mężczyzn. Wszyscy chwalili jej urodę i dowcip. Jednak słynny portret pędzla Jacquesa-Louisa Davida nie zdradza nam tej wielkiej urody. Widać madame Recamier czarowała tylko „na żywo”.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.02.2007.

Komentarze 22 to “O urodzie Kleopatry”

 1. Denerwują mnie takie przypuszczenia co do wyglądu Kleopatry !

 2. Jak zwykle nikt nic dokładnie nie wie na 1OO%5

 3. JAK ZWYKLE NIKT NIC DOKŁADNIE NIE WIE .OPIERANIE SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA POSZLAKACH NIC NAM W RZECZYWISTOŚCI NIE DA . TRZEBA MIEC JAKIEŚ PRAWDZIWE FAKTY. DLATEGO APELUJĘ DO NAJWYŻEJ RANGĄ ARCHEOLOGÓW : – ODNAJDŹCIE WRESZCIE GROBOWIEC KLEOPATRY ! ILE MOZNA WLAŚCIWIE CZEKAC ?AŻ MINIE 100 LAT ? NIE WIDZĘ ZADNYCH POWAŻNYCH DZIALAŃ ! JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO KRÓLOWA ZOSTANIE ZAPOMNIANA …

  CHYBA DŁUGO SIĘ JESZCZE NACZEKAMY !!!
  TAKA JEST NIESTETY BOLESNA , ALE PRAWDZIWA PRAWDA !

 4. i jak tu zaufac gadaninie archeologów ?
  masz rację !

 5. Nic nie robią w tej sprawie !

 6. kiedy odkryją bowiec wielkij „KLEO…” już nie mogę się doczekac !!!

 7. To nie takie proste by znaleźć grobowiec Kleopatry… A badania faktycznie, absurdalne

 8. Wiadomo , że badania nie są najłatwiejsze , ale jeśli chcemy coś zrobić i włożymy w to co chcemy zrobić trochę serca i wysiłku to napewno się uda … Jestem o tym przekonana . Trzeba tylko mieć trochę wiary w umiejętności , nadzieję i wiele cierpliwości ! Ale o nią jest trudno …!!

 9. Kronikarze – nawet najbardziej nieprzychylni Kleopatrze – przyznawali , że obok wielkiej urody posiadała również wielką inteligencję i wykształcenie . Prócz innych języków znała także egipski , co widocznie wśród Ptolemeuszy było wyjątkowe , gdyż specjalnie ten fakt podkreślano . Uwazając się za spadkobierczynię faraonów , popierała kulty bogów egipskich , budowała świątynie , a pomimo niewątpliwego zdzierstwa (musiała zdobywać wciąż nowe fundusze na finansowanie swych politycznych planów)zyskała sobie popularność u aleksandryjczyków … skasowaniem podatków .

 10. A który to kronikarz napisał, że ma wielką urodę :)

 11. Kleopatra odegrala wielką rolę w historii , a liczne opisy i kroniki rzymskie od dawna dzieje tej królowej upowszechniły . Nie miała jednak „dobrej passy” – jak to się dziś mówi . Jej plany polityczne , kolidujące z interesami Rzymu , spowodowały prawie jednomyślna negatywną o niej opinie u pisarzy rzymskich .
  Wielkie dzieła dramatyczne , stworzone przez Szekspira , Shawa , Norwida czy Morstina utrwaliły jej obraz przedstawiny w innych wymiarach , nie zawsze zresztą zgodnie z prawdą historyczną .

 12. WŁAŚNIE !!!

 13. Ostatnio na discovery byl Film o KLEOPATRZE . Bardzo mnie zaciekawił i dał wiele do myślenia na temat tej królowej Egiptu … To co usłyszałam było zaskakujce i dowiodło ,że :

  Kleopatra nie umarła śmiercią samobójczą . Została zamordowana .
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Przez tyle lat ludzie żyli w kłamstwie co do jej faktycznego stanu uśmiercenia . Ale teraz wszystko wiadomo i są na to odpowiednie dowody , które starannie uzyskała pewna odkrywczyni TEJ OTO TEORII .
  Jedne sformułowanie , a obaliło całą dotychczas poznaną teorię jej śmierci … !!!

 14. też oglądałam ten film i uważam że POMYSŁ Z UKAZANIEM INFORMACJI O NIEJ TO BARDZO DOBRY , WRĘCZ ŚWIETNY POMYSŁ … w TELEWIZJI , POWINNO BYĆ WIĘCEJ TAKICH FILMÓW .

 15. Film nie obalił antycznych relacji o śmierci Kleopatry. Przedstawił jedynię teorię, że mogła zostać zamordowana, ale w żadnym razie nie można uznawać zabójstwa za udowodnione.

 16. o.k. ale czy ktoś mówi , że teoria ta to udowodnienie ?

 17. Proszę przeczytać post podpisany Amilla.

 18. piękna czy nie zabiła się sama czy też ktoś jej pomógł czas jak zwykle pokaże ile osób tyle teorii jednego nikt nie może kwestionować Kleopatra była niespotykaną indywidualnością i była WIELKA

 19. no tak …

 20. Czytanie komentarzy przyprawia o bół głowy.
  Te : „prawdziwe prawdy”, „dowody , które starannie uzyskała pewna …” itd itp – świadczą o pożal się Boże poziomie internautów, edukacja schodzi na manowce. Ludzie posługujący się komputerem jako narzędziem pracy, źródłem informacji, czy rozrywki nie potrafią poprawnie wyrazić swoich myśli, sądów, poglądów bo ….. nie pozwala im na to ubóstwo słownictwa.
  Mimo tego – życzę udanego tygodnia i ciepłej słonecznej aury, bo wszak już czerwiec za progiem :)
  Pozdrawiam
  Stary Wojtek

 21. Stary Wojtek …

 22. Po prostu nie mogę czytać niektórych komentarzy. Skoro jesteście tacy mądrzy i takie poste jest znalezienie grobowca Kleopatry to może sami go znajdziecie? A potem polecam Atlantydę…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: