Skąd przybyli Etruskowie?

Za króla Atysa, syna Manesa, nawiedził całą Lidię wielki głód. (…) król podzielił wszystkich Lidyjczyków na dwie części i jednej kazał ciągnąć losy na pozostanie w kraju, drugiej – na emigrację. I nad tą częścią, której los dał pozostać na miejscu, wyznaczył sam siebie jako króla, nad emigrantami zaś swego syna, który nazywał się Tyrrenos. Po losowaniu więc jedni z nich wywędrowali z kraju, udali się do Smyrny [port nad Morzem Egejskim – WP] i pobudowali sobie statki. Na nie włożyli całe ruchome mienie, jakie było im potrzebne, i odpłynęli, aby poszukać sobie środków do życia i ziemi. W końcu, minąwszy wiele ludów, przybyli do Umbrów, gdzie założyli miasta i po dziś dzień mieszkają. Nazwę Lidyjczyków zastąpili inną, wziętą od imienia królewskiego syna, który ich tu przywiódł: od niego tworząc swe miano nazwali się Tyrrenami.

Tyrrenowie, są lepiej znani jako Etruskowie. Około 800 roku p.n.e. stworzyli najbardziej rozwiniętą kulturę w Italii (mapa). Mieli duży wpływ na Rzym, któremu w końcu ulegli w III wieku p.n.e. Przytoczona powyżej opowieść Herodota cieszyła się w antyku dużym powodzeniem. Tylko Dionizjusz z Halikarnasu odrzucił jego wersję i uznał Etrusków za autochtonów. W czasach współczesnych relacja Herodota, mimo swego mocno legendowego charakteru, bardzo często pojawiała się w naukowych opracowaniach. Spowodowane to było ogromnymi kłopotami jakie naukowcy mieli z ustaleniem pochodzenia nieindoeuropejskich Etrusków, których język i kultura znacznie różniły się od spotykanych w Europie Zachodniej zdominowanej przez ludy indoeuropejskie.

1.

Naukowcy już dawno temu poszli śladem Herodota. W inskrypcjach z Azji Mniejszej, gdzie leżało państwo Lidów, natrafili na wzmianki o mieście Tyrrha. Jeszcze mocniej na wyobraźnię niektórych naukowców i amatorów zadziałał fragment steli znaleziony w 1885 roku nieopodal osady Kaminia na wyspie Lemnos, blisko zachodnich brzegów Azji Mniejszej. Widać na nim wojownika trzymającego tarczę i włócznię oraz napisy, pochodzące z VII-VI w. p.n.e. Specjaliści, którzy je częściowo odczytali, dopatrzyli się licznych podobieństw do pisma i języka etruskiego. Kolejną poszlakę znaleziono w Egipcie. Tamtejsze inskrypcje opisujące najazdy Ludów Morza w XIII/XII w. p.n.e. wymieniają m.in. lud Turusza. Dość powszechnie przyjmuje się zaś, że najeźdźcy pochodzili z wybrzeży Grecji i Azji Mniejszej. Możliwe więc, że Turusza, to Tyrrenowie.

Etruscy jeźdźcy.
Srebrna plakietka z dodatkami z elektrum, ok. 540–520 p.n.e.

Naukowcy znaleźli też wschodnie ślady w etruskiej sztuce i kulturze. Na przykład techniki i formy spotykane w etruskim złotnictwie najbardziej przypominają hetyckie, wysoka pozycja etruskich kobiet znajduje swój odpowiednik u sąsiadujących z Lidami Licyjczyków, a religia przypomina kulty z Krety i Azji Mniejszej.

Wszystko to tworzyło jednak bardzo lichy materiał dowodowy. Pozwalał on co najwyżej twierdzić, że w powstaniu etruskiej cywilizacji mogli brać udział przybysze z Bliskiego Wschodu, którzy zmieszali się z miejscową ludnością. Ale dla wielu naukowców nawet takie twierdzenie było bezpodstawne. Woleli oni widzieć w Etruskach autochtonów, którzy żyli na tych ziemiach jeszcze przed przybyciem ludów indoeuropejskich.

2.

Przeprowadzone niedawno badania genetyczne dostarczyły nowych i to bardzo mocnych dowodów na to, że Etruskowie mają jednak korzenie w Azji.

Pierwszego dowodu dostarczyły badania mitochondrialnego DNA mieszkańców miasteczka Murlo. To byłe etruskiego miasto, które leży na uboczu i dlatego genetycy liczyli, że większość ludności to potomkowie Etrusków. Okazało się, że genetycznie mieszkańcy Murlo są bardziej spokrewnieni z Palestyńczykami i Syryjczykami niż z mieszkańcami Włoch. Badania te zespół włoskich genetyków kierowany przez Antonio Torroniego i Alessandra Achilliego opisał w kwietniowym numerze „The American Journal of Human Genetics”.

W całej Toskani (czyli znacznej części dawnej Etrurii) zespół Torroniego znalazł zaś 11 haplogrup mitochondrialnego DNA, które nie występują nigdzie indziej w Europie, a są za to dość powszechne na Bliskim Wschodzie.

Malowidło z Grobowca Leopardów w Tarkwiniach.
Początek V wieku p.n.e.

Kolejnego dowodu dostarczyły analizy mitochondrialnego DNA czterech występujących tylko w Toskanii ras bydła, które przeprowadził zespół pod wodzą Marca Pellecchia i Paola Ajmone-Marsana. Okazało się, że rasy te są blisko spokrewnione z bydłem bliskowschodnim, podczas gdy inne rasy włoskie z bydłem północnoeuropejskim. Wygląda więc na to, że przodkowie Etrusków przybyli z własnym bydłem.

W czerwcu 2007 roku na konferencji European Society of Human Genetics w Nicei włoscy genetycy pracujący pod kierunkiem Alberta Piazzy z uniwersytetu w Turynie ogłosili wyniki nastepnych badań, tym razem skoncentrowanych na męskim chromosomie Y. Pobrali oni DNA mężczyzn żyjących w trzech toskańskich miejscowościach: Murlo, Volterra i Casentino. Były one przez setki lat zamieszkane przez Etrusków i wcześniejsze badania (nie tylko genetyczne) wykazały, że ich współcześni mieszkańcy prawie na pewno są ich potomkami.

Próbki porównano z materiałem genetycznym pobranym od mężczyzn z wielu obszarów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Okazało się że w chromosomach Y panów z Murlo, Volterry i Casentino dość często występują haplogrupy których nie spotyka się w innych częściach Włoch i Europy. Są one za to dość częste wśród mieszkańców Turcji i Bliskiego Wschodu. Jedna z haplogrup odkrytych w Murlo pojawiła się tylko w okolicach tureckiego Izmiru, czyli antycznej Smyrny, z której wedle Herodota mieli wypłynąć przodkowie Etrusków. Wielkie podobieństwo do toskańskich próbek znaleziono też w DNA mężczyzn z należącej do Grecji wyspy Lemnos, skąd pochodzi wspomniana wyżej stela z etruskopodobnymi napisami.

3.

Nie wiemy dokładnie kiedy mogło dojść do emigracji przodków Etrusków. Badania toskańskiej trzody wykazały, że oddzieliła się ona od bliskowschodniej około 1600-6400 lat temu. Analizy ludzkiego DNA wykazały zaś, że ostatni wspólny przodek badanych Toskańczyków i ich krewniaków z dzisiejszej Turcji żył około 3500 lat temu. Oznacza to, że do migracji doszło najpewniej między 1500 rokiem p.n.e., a 400 rokiem n.e. z mocnym wskazaniem na tą wcześniejszą datę Część naukowców sugeruje, że efektem emigracji jest pojawienie się w Toskanii około 1100 roku p.n.e. kultury zwanej proto-Villanova, gdyż zerwana została wówczas ciągłość kulturowa. Kultura ta przeszła w kulturę Villanova, a z niej narodziła się etruska cywilizacja. Niestety w Azji Mniejszej nie znaleziono dotąd kultury podobnej do proto-Villanova.

Etruski grobowiec (tumulus) w Populonii

Przytoczona przeze mnie relacja Herodota jest oczywiście zwykłą legendą. Mało możliwe, by potomkami Etrusków byli Lidowie, gdyż był to lud indoeuropejski. Jednak wiele legend ma w sobie elementy prawdy. Składając w jedną całość przeróżne informacje stworzyłem sobie taką oto hipotetyczną rekonstrukcję.

Etruskowie to przodkowie nieindoeuropejskich pierwotnych mieszkańców Azji Mniejszej. Mieszkali oni być może w mieście Tyrrhe i okolicach. Gdy około 1200 roku p.n.e. wtargnęły do Azji Mniejszej ludy z północy, które wywołały wielką falę migracji w całym wschodnim basenie Morza Śródziemnego, Tyrrenowie wsiedli na okręty i popłynęli z innymi sąsiednimi ludami. Wielka armia uciekinierów-rabusiów z Azji Mniejszej i być może Grecji zwana Ludami Morza spustoszyła wówczas Cypr i Lewant. Poniosła jednak klęskę w walkach z Egipcjanami, którzy być może nazwali uciekinierów z Tyrrhe Turuszami. Po klęsce Ludy Morza rozproszyły się. Część z nich jako Filistyni zamieszkała na wybrzeżach spustoszonej Palestyny (fakt doskonale potwierdzony archeologicznie i źrodłowo). Inni – jak od dawna się spekuluje – popłynęli na zachód. Ludzie nazwani przez Egipcjan Szardanami dotarli na Sardynię (tam też odkryto geny występujące w Azji Mniejszej), Szekelesz na Sycylię, a Turusza do przyszłej Etrurii.

W zasadzie wszystko się pięknie układa, ale czy tak było…?

Skorzystałem m.in. z kwietniowego artykułu w The New York Times.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 28.08.2007.

Komentarzy 10 to “Skąd przybyli Etruskowie?”

 1. mam jednak pytanie jakie były cechy charakterystyczne Etrusków (chodzi mi o wygląd kolor włosów oczu czy byli wysocy)

 2. „W zasadzie wszystko się pięknie układa, ale czy tak było…?”

  Ciekawy artykul, badania genetyczne, przy obecnm „bardzo lichym stanie dowodowym” sa chyba najbardziej wiarygodnym zrodlem do poznania ich pochodzenia.

  „Analizy ludzkiego DNA wykazały zaś, że ostatni wspólny przodek badanych Toskańczyków i ich krewniaków z dzisiejszej Turcji żył około 3500 lat temu. Oznacza to, że do migracji doszło najpewniej między 1500 rokiem p.n.e., a 400 rokiem n.e. z mocnym wskazaniem na tą wcześniejszą datę” – to jest ciekawy ustep.

  Z tego co czytalem wielu historykow pzypisuje nazwe ludu Turusza cywilizacji Tartessos http://hebreaccc.blog.com.es/2006/05/13/tartessos~797011, z Hiszpanii istniejacej miedzy XII – VI w. p.n.e., a nie Etruskom.

  Z drugiej strony takze mowi sie o wspolnej histroii Tartessos i Etruskow, ze Tartessos zalozyli Etruskowie albo na odwrot.

  Analiza DNA wykazuje ciekawa zbieznosc czasowa i moim zadaniem rzuca nowe swiatlo na badanie obu kultur.

 3. tu drugi link do mojego postu, poniewaz pierwszy sie nie wyswietla.

  http://hebreaccc.blog.com.es/2006/05/13/tartessos~797011

 4. Dlaczego tak mało wiemy o Etruskach ?? moze zna ktos odpowiedz???

 5. Niektórzy twierdzą, że wciąż mało wiemy o Rzymianach i Grekach. Mi się wydaje, że mniej wiemy o ludach półncnej Europy i o samych Praindoeuropejczykach sprzed pójścia na zachód Europy – niby taka ekspansywna ludność, a nie miała własnego pisma i państwa.

 6. >>Dlaczego tak mało wiemy o Etruskach ?? moze zna ktos odpowiedz???

  sądzę, że to dość proste – używali niezrozumiałego dla kogokolwiek, nie mającego bliskich krewnych języka. Co z tego, że umiemy czytać ich pismo (to zwykły alfabet pochodzący od greckiego-południowoitalskiego), skoro nie rozumiemy co tym pismem napisano. Udało się poznać znaczenie zaledwie kilkuset słów (tytuły i urzędy, imiona, liczebniki, trochę przedmiotów). Mamy więc górę tekstów, których zrozumieć nie sposób, inna sprawa, że to w większości krótkie inskrypcje. Nie ma z czym tego porównać, do czego odnieść, wiemy tyle co przekazali Rzymianie i Grecy (pomijając oczywiście wykopaliska archeo i wykopane zabytki). Ech, gdyby zachował się słownik etrusko-łaciński, napisany przez Klaudiusza…

  >>Praindoeuropejczykach sprzed pójścia na zachód Europy – niby taka ekspansywna ludność, a nie miała własnego pisma i państwa

  może właśnie dlatego taka ekspansywna :-)

 7. No właśnie tam, gdzie wykształca się państwowość jest podbój okolicznych terenów – przykład Rzym i Grecja za Aleksandra (fakt, że był Macedończykiem, ale osiągnięcia idą w parze ze starożytną Grecją).

 8. >>No właśnie tam, gdzie wykształca się państwowość jest podbój okolicznych terenów

  ale oni pewnie po prostu się po świecie rozleźli. Z babami i dziećmi na plecach. Do tego nie trzeba państwa :-)

 9. No niezupełnie. Ich rozłażenie się po świecie można porównać do powiększania się kolonii bakterii w probówce. Nie będę Ci jako biologowi to objaśniał, bo to byłaby ujma na honorze. Było kiedyś tak, że nad Morzem Kaspijskim nastąpiło przeludnienie. Obok epicentrum tego przeludnienia (może 100 km od niego) zaczęły się powiększać wioski, które zapewne były już przed imigracją ludzi z miejsc przeludnionych. Taka sytuacja pojawiała się na coraz odleglejszych terenach od ich pierwotnych siedzib. Wątpię, by naprawdę matki z dziećmi na plecach i tobołami w ręku przemierzały zachodnie tereny. Nigdy nie było takich przypadków na większą skalę, jak z pokazaną kiedyś w programach informacyjnych Czeczenką, która chciała zimą przez góry przejść przez granicę i dostać się do Polski. Zakończyło się to zamrożeniem dwojga jej dzieci. Zatem taka „pielgrzymka” byłaby kiedyś dla ludności pętlą na szyi.

 10. do rozmnażania się tym bardziej państwo jest zbyteczne :-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: