Używamy mleka dłużej, niż sądziliśmy

Minęło już co najmniej 8500 lat od kiedy spożywamy zwierzęce mleko – wynika z najnowszych badań, których wyniki ukazały się w „Nature”.

Okazało się też, że pierwsi użytkownicy mleka żyli w północno-zachodniej Turcji. Nie pili go jednak, ale wykorzystywali do robienia masła, jogurtów i serów.

Richard Evershed z University of Bristol przeanalizował wraz z zespołem 2200 prehistorycznych ceramicznych naczyń ze stanowisk w południowo-wschodniej Europie i na Bliskim Wschodzie.

Najstarsze ślady tłuszczu pochodzącego z mleka naukowcy znaleźli na naczyniach z okolic morza Marmara, które pochodziły z około 6500 roku p.n.e. Znalezione w tym samym miejscu kości bydła wskazują, że było to krowie mleko. Wcześniej eksperci twierdzili, że ludzie zaczęli od mleka kóz bądź owiec.

Według naukowców warunki panujące w północno-zachodniej Turcji były szczególnie korzystne dla hodowli bydła.

Najstarsze znane dotąd dowody użycia mleka pochodziły z Rumunii i miały 7000 lat.

Na podstawie National Geographic. Polecam też moje wcześniejsze wpisy: Pili mleko, opanowali Europę i Neolityczny jogurt.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 7.08.2008.

Komentarzy 12 to “Używamy mleka dłużej, niż sądziliśmy”

 1. Z całym szacunkiem, ale bydła się nie uprawia tylko hoduje ;)

 2. Żesz w mordę :D Jak to się stało?

 3. Hehe, przyjdzie jeszcze czas, że się będzie bydło uprawiać :D

 4. Myślę, że mleko też pili, ale być może przy dojeniu nie używali garnków ceramicznych tylko skórzanych „worków”- tak jak to robią do dziś Masajowie. Korzyść z tego jest taka, że krowa nawet jak stanie na worek podczas dojenia, czy go kopnie to nie zrobi mu „krzywdy”. Dzbanek natomiast w starciu z krowim kopytem nie ma szans i pęka. Ponieważ ceramika jeszcze w średniowieczu była droga, nieopłacalnym byłoby narażać ją na realne zniszczenie. A worek (tak jak ubranie ze skóry) jest stosunkowo łatwo uszyć. Do tego jest stosunkowo mały i niedrogi. Niestety skóra jak każde szczątki organiczne rozkłada się (w przeciwieństwie do ceramiki), więc nie mamy dowodów na dawne spożywanie mleka :(

 5. Jak na podstawie sladow w naczyniach mozna stwierdzic, czy ktos pil mleko czy wylacznie robil z niego jogurt?
  (surowe mleko jest zbyt cennym produktem zeby je tak po prostu pic – wiem, bo wychowalam sie na „domowym” mleku. Ale wiem tez ze zadna sila nie zmusi, szczegolnie dzieci, zeby go ukradkiem nie podpijac)

 6. Naukowcy dają pierwszeństwo wyrobom z mleka ponieważ, przetworzone mleko ma mniej laktozy niż surowe, a większość ludzi nie potrafiła wówczas trawić laktozy. Więcej tutaj https://archeowiesci.wordpress.com/2007/02/27/pili-mleko-opanowali-europe/

  Mleko zaczęliśmy ponoć pić dopiero 1-2 tys. lat później.

 7. Nie chciałbym być drobiazgowy, ale ja wiem jak długo już używam mleka. Nie powinno zatem być czasem: „Nasi przodkowie używali mleka dłużej niż dotąd sądziliśmy”?

 8. Używamy jako ludzkość.

 9. Wiele tysiecy lat temu kromanionskie zwierze instynktownie zeszlo z drzewa po mleko i stalo sie czlowiekiem rozumnym :)

 10. Nasz klimat wszystkie ślady i te po mleku szybko usuwa z terenu, dlatego najstarsze ślady są zawsze gdzieś w Turcji, Grecji czy Egipcie. Wcześniej, gdy było zimniej są zachowane pozostałości po bytowaniu człowieka, np. po człowieku kromaniońskim.

 11. […] sposób na przedłużenie trwałości tego napoju, zatem nic dziwnego, że ludzie wykorzystują ją od bardzo dawna. Nic dziwnego, że postanowili zbadać genomy bakterii, które ją przeprowadzają. Genom bakterii […]

 12. […] historii opisywałem już w Archeowieściach (Neolityczny jogurt, Pili mleko, opanowali Europę, Używamy mleka dłużej, niż sądziliśmy, Bliskowschodnie świnie i kolonizacja […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: