Zagadka scytyjskich najazdów

W Czarnowie między Toruniem a Bydgoszczą, archeolodzy odnaleźli gród kultury łużyckiej, który „zaginął” podczas II wojny światowej. Odkrył go i badał pod koniec lat 30. Jacek Delekta. Niestety, naukowiec został zamordowany w Auschwitz, a dokumentacja wykopalisk przepadła, podobnie jak wiedza o dokładnym położeniu grodziska (zwanego w l. 30. Kamieńcem). Zachowały się tylko prasowe doniesienia o odkryciach Delekty.

Gród był dość istotny dla prehistorii ziem polskich, gdyż Delekta odkrył w nim sześć scytyjskich grotów (teraz odnaleziono siódmy), a także szkielety osób i koni padłych w walce o Czarnów, który jak się wydaje ostatecznie spłonął w wyniku najazdu. Był to więc jeden z najmocniejszych dowodów mających świadczyć o najazdach na ziemie polskie Scytów, którzy żyli na ukraińskich stepach.

Około 2500 lat temu zniszczonych zostało wiele łużyckich grodów. W zgliszczach archeolodzy często znajdowali charakterystyczne dla Scytów groty strzał oraz szkielety wojowników i innych ofiar. W Wicinie w Zielonej Górze natrafiono nawet na szczątki kobiet i dzieci, które kryły się z dobytkiem w wykopanych w grodzie jamach. Prawdopodobnie udusiły się podczas pożaru grodu. Na ziemiach polskich znajdowano też fragmenty scytyjskiej uprzęży, ozdób i broni białej z tego okresu.

Jednak najazdy koczowników z ukraińskich stepów wciąż są jedynie hipotezą, która na zawsze może zostać słabo udowodniona. Scytyjska kultura i wyroby były bowiem bardzo popularne w środkowowschodniej Europie. Szczególnie chętnie kulturowej scytyzacji ulegali sąsiedzi koczowników, np. część ludów trackich. Możliwe więc, że najazdy były ich dziełem. Mogła ich też dokonać jakaś mieszanina ludów, w której była niewielka gromada Scytów.

Nie można też wykluczyć, że najazdy w ogóle nie miały miejsca. Wyroby scytyjskie mogła bowiem naśladować również ludność łużycka, a spalone grody są pozostałością po lokalnych konfliktach, których nasilenie mogło mieć miejsce właśnie 2500 lat temu.

Scytyjski arystokrata

Scytyjski arystokrata

Autor: Janmad. Rysunek na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 16.11.2007.

Komentarzy 11 to “Zagadka scytyjskich najazdów”

 1. Witam

  Mam prośbę nieco z innej beczki niż temat artykułu. Blog archeowieści odkryłem z linka z działu nauka gazety. W tym linku zawsze pojawiał się najnowszy wpis w blogu. Od momentu przeniesienia na wordpress aktualizacja już sie nie wykonuje – cały czas wyświetla się informacja o zmianie adrsu strony. Czy można to poprawić?

  pozdrawiam
  miszka

 2. Niestety, nie. Tam pojawiają się tylko linki do blogów z Bloxa, który należy do wydawcy Gazety.

  Pozdrawiam

 3. A ja mam inną prośbę. Wcześniej na Blox w RSS’ie były całe artykuły, teraz jedynie zajawki, co wymusza wchodzenie na stronę, aby przeczytać pełny artykuł. Wczesniejsze zachowanie było wygodniejsze. Dzięki za rozważenie sprawy.

 4. Są dwa powody cięcia artykułów. Po pierwsze na głównej stronie daję teraz tylko wstępy, by Archeowieści bardziej przypominały serwis informacyjny. Poza tym przy długich artykułach i pionowych zdjęciach (zwłaszcza, że daję tu dużo większe zdjęcia niż w Bloksie) pierwsza strona przy zaledwie 10 artykułach stawała się niesamowicie długa i ciężka.

  Drugi, poważniejszy powód, to walka z ludźmi, którzy zakładają sobie bloga albo prywatną stronę i wykorzystując RSS-a ustawiają automat kradnący teksty. Ścięcie RSS-a to jedyny skuteczny sposób walki z nimi. Niestety, dopóki są takie kradzieże (często związane z pozycjonowaniem), będę utrzymywał obecną wersję RSS-a. Przepraszam za niedogodność.

 5. Ale i tak poprzednia szata graficzna była ładniejsza.

 6. 2500 lat temu? A może ci Scytowie uciekali z Ukrainy przed Dariuszem?

 7. Ale właściwie na kogo najechali ci Scytowie, Słowian wtedy tu jeszcze nie było.

 8. Ludzi kultury łużyckiej :)

 9. No właśnie, do kogo NAM bliżej, czy do irańskich (czy nawet indoirańskich) Scytów, czy do „kultury łużyckiej” czy innej ceramiki sznurowej? Może ten „najazd” to był po prostu zwiad, gdzie się można wybrać? I Prasłowianie już się dowiedzieli, by po kilkuset latach wybrać się tam.

 10. @ Shroeder1970
  To prawda, ale przeniesienie szaty z Bloksa do WordPressa nie jest takie proste. Co prawda jest w WordPressie jedna podobna, ale niestety są kłopoty z jej poszerzeniem, a zależało mi na dużych zdjęciach.

  @ Cyprian Vaxo
  Nie wiadomo do kogo nam bliżej. Być może i z jednymi i z drugimi nie mamy wiele wspólnego (poza indoeuropejskim pochodzeniem).

 11. a czy przypadkiem zamiast „padłych w walce o Czarnów” nie powinno byc „padłych w walce o Czarnowo”?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: