Najstarsza figurka kobiety?

Archelodzy odkopali w Jurze Szwabskiej figurkę kobiety, która może być najstarszym takim zabytkiem na świecie – napisał niemiecki dziennik Südwest Presse.

Jaskinia, w której naukowcy z uniwersytetu w Tübingen odkryli prehistoryczną rzeźbę, znajduje się między Blaubeuren i Schelklingen w południowo-zachodnich Niemczech.

Wenus z Willendorf

Na razie szczegóły odkrycia trzymane są w tajemnicy. Oficjalną prezentację zabytku zaplanowano na środę. Z informacji, które krążą wśród archeologów, wynika jednak, że zabytek przypomina słynną Wenus z Willendorf (na zdjęciu obok), która ma 25 tysięcy lat i uchodzi za najstarszą figurkę przedstawiającą ludzką postać.

W tym samym rejonie w 2002 r. odkryto wykonane 35 tys. lat temu figurki przedstawiające ptaka wodnego oraz hybrydę człowieka i lwa. Jeśli figurka kobiety pochodzi z tego samego okresu, to stanie się najstarszym rzeźbiarskim przedstawieniem ludzkiej postaci.

Na podstawie The Local. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Oke.

Więcej o odkryciu w tekście Bezgłowa Wenus sprzed 35 tysięcy lat.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.05.2009.

Komentarzy 7 to “Najstarsza figurka kobiety?”

 1. Heh same tajemnicze odkrycia ostatnio. Chyba w Niemczech znaleziono jakiś szkielet – rzekome brakujące ogniwo. Oficjalna prezentacja też wkrótce… Czekamy czekamy…

 2. Jakie są szanse, ze pomiędzy wytwarzaniem najstarszych znalezionych koralików z muszli a najstarszą ZNALEZIONĄ figurką kobiety nigdy wcześniej nie rzeźbiono ludzkich postaci?
  Czy tylko nie udało się znaleźć starszych egzemplarzy, czy też rozwój człowieka wcześniej nie sięgnął odpowiedniego poziomu?

  • Moim zdaniem raczej nie udało się odnaleźć najstarszych egzemplarzy. Trzeba pamiętać, że to co znajdujemy, to jedynie drobniutka część tego, co naprawdę powstawało.

   Często jest też problem, czy możemy już mówić o rzeźbie, czy też o przygarnięciu człowiekopodobnego kamienia. Taki problem jest np. z tym zabytkiem sprzed 400 tys. lat odkrytym w Maroku kilka lat temu.

   Badania wykazały, że głównym jego twórcą jest jednak przyroda, a ludzie co najwyżej tylko trochę zwiększyli podobieństwo kamienia do ludzkiej postaci. Ale nawet co do tego „trochę” nie wszyscy są przekonani.

   Podobny problem jest z tzw. Wenus z Berechat Ram, która ma jakieś 230 tys. lat. Czy zrobienie trzech rowków w kamieniu (a taka jest najbardziej optymistyczna wersja ludzkiego wkładu) można już uznać za rzeźbienie postaci??

   • Oczywiście, ze można tu mówić o rzeźbie! „Przygarnięcie” człekopodobnego kamienia to działanie przemyślane- konceptualne. To w końcu w sztuce najważniejsze.

   • Dzięki za odpowiedź.
    Moim zdaniem te trzy rowki to jednak jakaś forma działalności artystycznej, zgadzam się tu z Dorą K.

 3. Wiecie czemu unika się klarownego numerowania amuniji? Jeśli łuski mają numery: 1,2,3,…N, to znalezienie losowwo porzucnych łusek pozwala z pewnym prawdopodobienstwem oszacować N. Jesli łuski wpadną w rece wroga, to odgadnie jaki mamy potencjał produkcji amunicji. Do tego wystarcza szkolna probalistyka (tzw. zadanie z „gwiazdką”). Niestety nie pamiętam szczegułów. Czy w archelogii nikt nie przeprowadził podobnego rozumowania? tzn. np. najstarszy posazek ma 20tys lat ==> najbardziej prawdopodbne, że pierwszy posążek powstal 40tys lat temu. Tutaj sprawa sie nieco komplikuje, bo produkcja posazkow rzadzi sie innymi prawami niz produkcja amunicji. Ciekawi mnie ta kwestia.

 4. Zgadzam się z Wojtkiem to co znajdujemy to jedynie cząstek tego co kiedys istniało. Żeby jakis obiekt wszystko jedno czy paleontologiczny czy artefakt się zachował muszą zaistniec dosyć specyficzne warunki. W szczególności jeśli chodzi o skamieniałości. Jednak w nauce możemy opierać się jedynie na tym co mamy czyli d

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: