Cameron ujawnia grób Jezusa

James Cameron, słynny twórca filmowego hitu „Titanic”, i kanadyjski reżyser Simcha Jacobovici zaprezentowali w poniedziałek w Nowym Jorku dwa kamienne ossuaria (skrzynie na kości), w których ich zdaniem złożono szczątki Jezusa i jego żony Marii Magdaleny.

Są to dwa z 10 ossuariów, które znaleziono 27 lat temu w grocie w jerozolimskiej dzielnicy Talpiot. Na sześciu są napisy, które zdaniem Camerona i Jacoboviciego identyfikują pochowanych jako Jezusa, jego matkę Marię, Marię Magdalenę i ich krewnych: Mateusza, Josę (odmiana imienia Józef, zdaniem filmowców brat Jezusa) i Judę. Napis na ossuarium Jezusa głosi, że był on synem Józefa, zaś na sarkofagu Judy, że był synem Jezusa.

Filmowcy powołują się m.in. na badania genetyczne mikroskopijnej materii uzyskanej ze ścian ossuariów Jezusa i Marii Magdaleny. Wykazały one, że nie byli spokrewnieni, co zdaniem filmowców oznacza, że najpewniej mamy do czynienia z małżeństwem. Nie mogli pobrać materiału z kości, które były w ossuariach, gdyż zostały one ponownie pochowane po zbadaniu grobowca w 1980 roku.

Izraelski profesor Amos Kloner, który 27 lat temu nadzorował prace w grocie, wyśmiał w rozmowie z Jerusalem Post twierdzenia filmowców. Jego zdaniem imiona wyryte na ossuariach z groty były w tamtych czasach bardzo popularne. Znaleziono już na przykład kilka ossuariów z napisem „Jezus, syn Józefa”. Kloner powiedział też, że grób nie może należeć do pochodzącej z Galilei ubogiej rodziny Jezusa, gdyż nie miała ona żadnych związków z Jerozolimą. – W rzeczywistości w grocie pochowano członków jerozolimskiej rodziny należącej do klasy średniej – mówił Kloner.

Zarzut dotyczący popularności imion filmowcy przewidzieli. Na ich zlecenie statystyk wyliczył, że możliwość, by była to inna rodzina wynosi 600 do 1.

W przyszłym tygodniu cztery telewizje wyemitują film dokumentalny zrobiony przez Camerona i Jacoboviciego. Ukaże się też książka. Pierwszy raz informacje o grobie rodziny Jezusa w Talpiot pojawiły się już 10 lat temu. Jacobovici zainteresował się grobowcem z Jerozolimy, gdy w 2002 roku robił film o ossuarium Jakuba. Jego zdaniem ono również znajdowało się kiedyś w tej grocie, co miały potwierdzić badania patyny na ossuariach przeprowadzone specjalnie do tego celu opracowaną metodą.

Duży artykuł o domniemanym grobie rodziny Jezusa opublikował już w niedzielę amerykański Newsweek, a Discovery, które jest współproducentem filmu, przygotowało specjalny serwis.

Komentarz
W materiałach, które przedstawili filmowcy jest potwornie dużo luk. Moje poważne wątpliwości budzi mikroskopijny materiał, z którego miało zostać uzyskane DNA Jezusa i Marii Magdaleny. Zdarzało się, że w starożytności niektóre ossuaria były wykorzystywane kilka razy, bądź wkładano do środka szczątki wielu osób, więc badanie wykazujące brak pokrewieństwa w rzeczywistości o niczym nie świadczy. Nie można też wykluczyć, że DNA pochodzi z krwi archeologa, który zranił się podczas prac w grobowcu. Czy podczas badań wzięto pod uwagę taką możliwość?

Nie rozumiem też dlaczego nie porównano genetycznych relacji między innymi osobami. Zwłaszcza Marią (domniemaną matką) i Jezusem, a także między Judą a jego domniemanymi rodzicami.

Tajemnicą jest kto leżał w pozostałych czterech ossuariach. Może tam była żona Jezusa i mąż Marii Magdaleny? Przecież jest to tak samo prawdopodobne, jak to, że byli małżeństwem.

Jacobovici i Cameron nie wyjaśniają też dlaczego galilejska rodzina miała zostać pochowana w Jerozolimie, w której wedle Nowego Testamentu nie mieszkała, a tym bardziej nie miała grobowca. Czyżby zakładali, że Nowy Testament mija się w tym przypadku z prawdą? A może obaj filmowcy należą do osób twierdzących, że ukrzyżowany Jezus nie umarł i zakładają, że zamieszkał potem w Jerozolimie? Ale kto wybrałby na nowe miejsce zamieszkania miasto, gdzie skazano go na śmierć i gdzie ma wielu wrogów, w tym szalenie wpływowych żydowskich kapłanów? Dziwne wydaje mi się także, by chrześcijanie zapomnieli, gdzie pochowano Jezusa i Marię.

Główna moja wątpliwość jest jednak taka, że cała historia pojawia się jako film dokumentalny. Nikt (w postaci np. redakcji renomowanego pisma naukowego) nie weryfikował badań, na które powołują się filmowcy. Podchodzenie w taki amatorski sposób, do tak ważnej i kontrowersyjnej tematyki jest ekstremalnie niepoważne. Bardziej wygląda to na pogoń za sławą i pieniędzmi oraz chęć wykorzystania mody jaka powstała po książce „Kod Leonarda da Vinci”, niż na rzetelną próbę zweryfikowania mających 10 lat pogłosek, że grobowiec w Talpiot należy do rodziny Jezusa.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.02.2007.

Komentarzy 18 to “Cameron ujawnia grób Jezusa”

 1. Zawsze kiedy pojawi sie jakiekolwiek wyjaśnienie co stało sie z Jezusem i Jego zyciem jest obalane i wyśmiewane ale czy tak powinno być? A może któraś teoria jest trafna i prawdziwa czy nie zachowuje się Pan jak Tomasz który wątpił? Pomyslmy nad tym czy Jezus nie mógł mieć rodziny, oczywiście że mógł i tak powinno być bo nikt na tym świecie nie chce być sam, każdy z nas potrzebuje miłości nawet Jezus, przeciesz On był człowiekim tak jak my wszyscy.

 2. By teoria nie była wyśmiewana musi być poparta dowodami. Ta nie jest.

 3. >>>możliwość, by była to inna rodzina wynosi 600 do 1

  to bardzo dużo. Prawdopodobieństwo trafienia szóstki w Dużym Lotku wynosi 1 do 13 983 816, a mimo to wygrane padały już wiele razy i wciąż padają

 4. Ten cały ich dowód statystyczny jest śmiechu wart, bo oparli go na danych, których nie udowodnili (czyli, że Mariamne i Jezus z tych ossuariów to małżonkowie, Maria to matka Jezusa i tak dalej). W ogóle nie wzięli pod uwagę wielu innych możliwości związków w ramach tej jednej rodziny (np. Maria żoną owego Jezusa, Mariamne żoną Judy itd), wybrali jedną która im pasowała do tezy.

 5. W Nowym Testamencie mamy do czynienia z co najmniej kilkoma Mariami (matka Jezusa, Maria Magdalena, matka Jakuba i Józefa (apostołów), Maria (siostra Marty). Było to niezwykle popularne imię w środowisku żydowskim, w Palestynie I wieku. Juda to kolejne popularne imię. Oprócz Judasza, w Nowym Testamencie jet jeszcze Juda brat Jezusa i Jakuba, Juda Galilejczyk (powstaniec i prorok), Juda – jeden z przywódców kościoła w Antiochii. Do tego imię wielce szacowne, bo nosił je przecież Juda Machabeusz, odnowiciel żydowskiej państwowości. Podobnie popularne było imię Józefa, nie wspominając już o imieniu Jezus (Jeszua – to samo imię nosił bohater Księgi Jozuego, a więc kolejny narodowo – religijny bohater, wymarzone imię dla każdego żydowskiego chłopca). Do dzisiaj w żydowskich rodzinach popularne są imiona Miriam, Jaakow, Jehuda i Josif. To jakby poszukiwać polskich Janów, Katarzyn, Oli etc. W co drugiej rodzinie możemy znaleźć komplet tych imion.
  Cała sprawa filmu Camerona była dość głośna bodajże 2 lata temu, kiedy pojawił się w USA. Dla mnie zwykłe fake, jak z ossuarium Jakuba i kodem Leonarda. Na takich parareligijnych historyjkach kosi się sporą kasę.

 6. „Cała sprawa filmu Camerona była dość głośna bodajże 2 lata temu, kiedy pojawił się w USA”

  No i też tekst napisałem prawie 2 lata temu. Teraz „wyskoczył”, bo bodajże TV4 puściło film i było wiele wejść z Googla.

 7. Ależ wiem kiedy napisałeś… tyle, że coś się u mnie (u innych może też nie?) nie wyświetla data newsa, a chciałem, żeby odwiedzający po emisji filmu w TV4 nie myśleli, że to jakaś nowość.

 8. Data powinna być na końcu postu za nazwiskiem.

 9. To NO FAIR usuwać komentarze – zwłaszcza te co bardziej mądre i przenikliwe.

 10. mnie zas ciekawi inny fakt, dlaczego IAA wstrzymało prace? wydaje się że to własnie zbadanie grobowca pomogłoby w zweryfikowaniu prawdziwości postawionych tez…grobowiec zamknieto na prośbe mieszkańców dla bezpieczeństwa dzieci a nie przez nakaz służb starozytnych a wiele zastrzeżeń to można mieć do pospiesznych badań prowadzonych w 1980 roku gdyz wtedy nie opracowano nalezycie tego co znaleziono

 11. Przypuszczam że Kościół zataja pewne fakty dotyczące Jezusa , że miał żone a może nawet i dziecko … Ale to nie zmieniloby mojej wiary …

  • Wiary w co?
   Apostoł Paweł pisał: „jesli Chrystus nie został wskrzeszony, daremne nasze głoszenie, daremna też jest wasza wiara” (1List do Koryntian 15,14).
   Krótko mówiąc, jeśli gdzieś jest grób Chrystusa, a w nim jego ciało, to znaczy, że nie zmartwychwstał. A jeśli nie zmartwychwstał to świąta wielkanocne możemy sobie wsadzić w kieszeń, a nawet, jak twierdzi św. Paweł, całą wiarę możemy sobie w tę kieszeń wsadzić. Bo chrześcijaństwo bez zmartwychwstania Jezusa nie ma najmniejszego sensu.
   Masz więc wybór: albo uwierzyć w historie Camerona w żonatego Jezusa, albo wierzyć w starą historię zapisaną w Nowym Testamencie. Można też ewentualnie nie wierzyć w obie opcje. O ile jednak odrzucasz starą, wersję Nowego Testamentu, to daj se siana z chrześcijaństwem.
   Pozdrawiam świątecznie

   • Mylisz dwie rzeczy, kwestia mania czy nie mania żony nijak nie jest w NT przesądzona, po prostu nie ma nic o tym napisane wprost, ale to przecież nie telenowela, autorzy pisali o tym co uważali za ważne a nie o wszystkim co miało miejsce, tego nie pisali historycy przecież tylko głosiciele religii, koncentrowali się na sprawach religijnych a nie „życiowych”. Także to jest pierdoła i w sumie Kościół mógłby zrozumieć wreszcie że nie ma o co kopii kruszyć w tej sprawie. Natomiast oczywiście kwestia grobu jest sprawą podstawową i gdyby takowy znaleziono, bądź inne dowody na to że Jezus żył gdzieś długo po niedoszłym ukrzyżowaniu (niekoniecznie w Palestynie, osobiście stawiałbym na scenariusz w którym Jezus wraz z rodziną lub bez po prostu opuścił Palestynę by zniknąć z oczu władzy która chciała go uśmiercić), to rzeczywiście powinno to poważnie zachwiać chrześcijaństwem. Powinno – bo moim zdaniem niespecjalnie by zachwiało, ludzie tak naprawdę w masie swojej sami nie wiedzą w co wierzą (i wisi im to) i takie „niuanse” by łatwo zignorowali.

    • Kościół ( czy też kościoły) może i kopie przestał by (przestałyby) kruszyć, gdyby nie to, że na owo małżeństwo Jezusa nie ma kompletnie żadnych dowodów. Ewangelie o tym nie wspominają, zresztą nawet te apokryficzne, które zwykle są zresztą o 100-300 lat młodsze od kanonicznych.
     Spraw nie mylę. Cameron uznał, że grób należy do rodziny Jezusa, pochować miano w nim jego i jego żonę oraz kilka kolejnych osób. Identyfikacja pochowanych opierała się o imiona (w tym rzekome imię Marii Magdaleny). To cały „łańcuszek” poszlak, który pozwolił na postawienie określonych tez. A małżeństwo było jednym z ogniw.
     Klasyczny przykład piramidalnej hipotezy, której poszczególne składniki buduje się na poprzednich nieudowodnionych teoriach. Nie da się dowieść, że Maria Magdalena była żoną Jezusa, ale pomysł ten stał się na tyle popularny, że Cameron już go nie dowodzi, traktując jako pewnik i na nim budując identyfikację pochowanych w jerozolimskim grobowcu.

 12. Był ostatnio o tym film bodajże na National Geographic … Dodam że też bardzo kontrowersyjny i podwazajacy dotychczasowe wierzenia !

 13. Gdyby to był grób Jezusa, to należy również przyjąć, że apostołowie ukryli ciało Jezusa lub pomogli mu zbiec,rozpowszechniając później bajeczkę o zmartwychwstaniu. „Bajeczka” ta stała się jednym z fundamentów wiary chrześcijańskiej. Jak można sobie wyobrazić, że środowisko osób najbliższych Jezusowi, najprawdopodobniej również jego wyznawców, zgodzi się na pochówek w miejscu tak wrogim jemu jak Jerozolima i w dodatku z napisem na ossuarium stanowiącym dowód „oszustwa” pierwszych chrześcijan.

  • Brednie zakłamania, czytajcie biblię a dowiecie się prawdy, Ciemnoto czy wiesz kim był Jezus? Czy wiecie dlaczego jezus przyszedł na świat i jaki był plan kierowany przez stwórcę? Jezus sam powiedział: Gdyby wam ktoś powiedził żem ja jest tu czy tam niewierzcie. Potempiam to co jest rozgłaszanei żygać mi się chce na tak wielkich i tak mądrych odkrywców. Bo jeszcze trochę a znajdą laskę Mojżesza. Widać dokładnie jaka jeszcze panuje ciemnota, przepraszam nastała ciemnota a nie wiedza!!!!!!!!!!!!!!

   • najpierw naucz się pisać klerykalna ciemnoto! a potem zabieraj głos,
    cała ta sprawa z Jezusem i Marią i wiarą i zmartwychwstaniem jest dziwna i zawikłana. Wiemy że był sobór watykański, i ówcześni władcy i obrońcy wiary z papieżem na czele odrzucili „niewygodne” rzeczy z kanonu naszej wiary! a zostawili tylko te, które pasowały do chrystianizacji „NIEWIERNYCH”!. Jestem katolikiem i gdyby Jezus miał żonę i dziecko i nawet gdyby nie zmartwychwstał! – nie zachwiało to by moją wiarą w BOGA, JEZUSA i innych świętych!!!. Jezus istniał! był przywódcą ówczesnej rebelii przeciw Rzymowi.Głosił dziwne poglądy, by wybaczać wrogom, że jest synem Bożym! i to się nie spodobało Judaszowi, który go zdradził! a rzymianie i faryzeusze – którzy bali sie takich poglądów – uważali je za bluźnierstwo a takze panicznie bali sie Cezara ukrzyzowali go a potem…..mogli go pochowac i puscic plotkę o jego zmartwychwstaniu! to podziałało tak że dziś chrześcijaństwo jest najliczniejszą wiarą – dodam jeszcze ze pierwszy kościół crześcijański – Panteon był świątynią rzymską – czyli pogańską!. a może zmartwychwstał! i było tak jak w biblii – MOZEMY SIE DOMYŚLAĆ, ale coś w tych odkryciach jest dziwnego – kazdy się tu myli i każdy ma rację – a prawda leży pośrodku!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: