Kolejne polskie odkrycie u ujścia Donu

Pozostałości po wielokondygnacyjnej, monumentalnej budowli z okresu hellenistycznego odnaleźli w Tanais, u północno-wschodnich wybrzeży Morza Azowskiego nad Donem, archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pracujący pod kierunkiem dr. Tomasza Scholla.

Podczas badania śmietniska z okresu rzymskiego i gockiego Polacy natrafili na mur z epoki hellenistycznej. Jego jakość i grubość świadczą, że jest pozostałością dużej budowli o 3 lub 4 piętrach. Możliwe, że była to rezydencja władcy zachodniej części Tanais.

Na korzyść tej teorii ma świadczyć strategiczne usytuowanie budowli w narożniku fortyfikacji obok mostu i bramy wjazdowej, także odkopanych przez naszych archeologów. Zdaniem dr. Scholla, analogie do takiego położenia rezydencji można znaleźć np. w Neapolu Scytyjskim (dzisiejszy Symferopol).

Wszystko wskazuje na to, że w początkach I wieku p.n.e. za panowania Mitrydatesa VI Eupatora, tą część Tanais przebudowano według założeń urbanistycznych typowych dla hellenistycznej Grecji.

Polacy badają Tanais nieprzerwanie od 1996 roku.

Dużo więcej i zdjęcia w depeszy PAP opublikowanej przez Wirtualną Polskę.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 9.02.2010.

komentarzy 5 to “Kolejne polskie odkrycie u ujścia Donu”

  1. Fajnie, że znów odkryli coś ciekawego Polacy. Bardzo mnie cieszy, że chociaż w archeologii Polska jest „mocna”:) Na pewno jeszcze znajdzie się parę mocnych dziedzin, ale mimo wszystko nie jest ich aż tak wiele niestety. Pozdrawiam;)

  2. Myślę, że w wielu dziedzinach jesteśmy super, tylko nikt o tym po prostu nie pisze. Ot co….

  3. Czyli w pisaniu z pewnością nie jesteśmy „super”. Jak można być „super” w sposób, który nikogo nie obchodzi i nikt nie zauważa?

  4. a jak się fajnie te pozostałości czyści… ;)

  5. W Polsce nalezy robic badania przed zagospodarowaniem gruntu (pod drogen budynki, itp). I co z tego wynika? Dowiadujemy sie coraz wiecej o Polsce poganskiej, przedchrescijanskiej. Po co to biskupom, po co to zaprzancom wstydzacym sie wlasnych prodkow? Jak PiS wroci to ukroci takie wyksztalciuchowe zboczenia.

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s