Średniowieczne zabytki zamiast bośniackiej piramidy

Trochę ponad dwa lata temu cały świat usłyszał o górze Visocica w Bośni. Archeolog-amator Semir Osmanagić, Amerykanin bośniackiego pochodzenia, uznał, że jest ona wielką piramidą sprzed 12 tysięcy lat i zaczął wykopaliska.

Tegoroczne badania na Visocicy przyniosły ciekawe rezultaty, ale zdecydowanie nie takie jakich oczekiwał Osmanagić. Grupa prawdziwych archeologów, która również kopie na górze, odkryła liczne zabytki. Są one jednak dużo młodsze niż domniemana piramida.

Bośniaccy archeolodzy znaleźli 8 rfagmentów gotyckich ozdób architektonicznych, pochodzące z Wenecji i Niemiec szklane buteleczki z XIV-XV w., 20 srebrnych przedmiotów z XV w. i oczywiście całą masę ceramiki.

Zabytki te są pozostałością po średniowiecznym mieście Visoki, które znajdowało się na szczycie Visocicy. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z 1355 r., ale archeolodzy podejrzewają, że powstało już w XII w. Od czasu do czasu rezydowali w nim bośniaccy królowie. Ma więc dla niepodległej od zaledwie kilkunastu lat Bośni duże znaczenie, jako pozostałość czasów, gdy była samodzielnym państwem.

Bośniaccy archeolodzy chcą, by rząd przekazał więcej środków na szukanie zabytków po średniowiecznej Bośni. Wzywają też władze, aby odebrały Osmanagiciowi pozwolenia na wykopaliska.

Na podstawie Southeast European Times.

Polecam też mój artykuł o piramidach w Bośni.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 20.09.2008.

Komentarze 2 to “Średniowieczne zabytki zamiast bośniackiej piramidy”

  1. Kto by pomyślał, że tak to się potoczy…

  2. Dzięki Bogu, że coś tam ruszyło odpowiednią drogą pod nadzorem normalnych archelogów. Zaskoczyło mnie jednak to, że chodzi o średniowiecze, mysłałem, że to coś z odleglejszej przeszłości. W takim razie ktoś musiał się zafascynować piramidami w Egipcie i wybudować u siebie tzn. w Bośni. Stwiedzono już, że to nie jest piramida, tak więc czemu ma taki kształt i korytarze w środku. Coś mi się wydaje, że Bośniacy będą przeżywać okres romantyzmu w roli narodu, który był cały czas uciśniony, podobnie jak kiedyś w Polsce – odnoszę się do niepodległości Bośni, o której wspomniano na końcu tego tekstu.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: