Piramidy w Bośni

Historia bośniackich piramid zaczęła się w 2005 r., gdy Semir Osmanagić, żyjący w Teksasie Bośniak, dowiedział się o przypominającym piramidę wzgórzu Visocica (zdjęcie) niedaleko miasteczka Visoko w Bośni. Osmanagić, archeolog-amator, który (wedle własnych słów) przez 15 lat badał amerykańskie piramidy, a także napisał książkę o Majach, zainteresował się wzgórzem. Po oględzinach w 2005 r. uznał, że może ono kryć w sobie piramidę.

Ustalił, że boki góry są zorientowane zgodnie ze stronami świata i opadają pod kątem 45 stopni. Znalazł też wejście do tajemniczego tunelu oraz kamienne płyty, które jego zdaniem pokrywały piramidę. Badania geofizyczne wykazały we wzgórzu anomalie sugerujące, że pod warstwą ziemi są jakieś konstrukcje. O istnieniu piramidy miały też świadczyć anomalie termiczne oraz opowieści mieszkańców o dziwnie odbijających się od wzgórza dźwiękach. W dodatku Osmanagić znalazł w okolicy jeszcze dwa mniejsze wzgórza, które uznał za piramidy. Wzorując się na nazwach meksykańskich piramid ochrzcił Visocicę Piramidą Słońca, a pozostałe dwie Piramidami Księżyca i Smoka. Jego zdaniem tajemniczy budowniczowie odpowiednio ukształtowali i obłożyli kamiennymi płytami istniejące wzgórza.

Pierwsze informacje o bośniackich piramidach przeniknęły do mediów jesienią 2005 r. W ubogiej i nękanej gigantycznym bezrobociem Bośni wieść o piramidach wywołała wielkie nadzieje na ożywienie turystyki. W Visoko zaczął się piramidowy szał – miejscowy hotel zmienił nazwę na Piramida Słońca, handlarze wyspecjalizowali się w pamiątkach z piramidami, a pizzernia zaoferowała trójkątną pizzę. Osmanagić dostał pozwolenie na szeroko zakrojone (jego zdaniem największe w Europie) badania archeologiczne.

Wykopaliska zaczęły się w kwietniu 2006 r. Oto co od tego czasu znaleziono:

1. W kilku miejscach pod warstwą ziemi ukazały się kamienne płyty pokrywające Visocicę (Piramidę Słońca) i Plesjevicę (Piramidę Księżyca, kóra ma mieć 190 metrów wysokości). Zdaniem Osmanagicia oraz egipskiego geologa Aly Abd Alla Barakata są one dziełem człowieka. Rzeczywiście, na niektórych zdjęciach wyglądają jak regularne płyty (zdjęcie kamieni z Plesjevicy). Według Barakata kamienie były łączone prymitywną zaprawą podobną do tej stosowanej przy budowie egipskich piramid.

Kamienie odsłonięte na Visocicy

2. Współpracownicy Osmanagicia, w tym miejscowi geolodzy, weszli do tunelu. Po 185 metrach okazało się, że jest zatarasowany ogromnym kamieniem. Zdaniem Osmanagicia tunele są dziełem człowieka i występują w nich równomiernie rozłożone kanały wentylacyjne. Podziemne korytarze mają się ciągnąć kilometrami i łączyć ze sobą piramidy. W czerwcu odkryto drugie wejście do tuneli.
3. Na tarasującym tunel kamieniu znaleziono rysy, które uznano za niezidentyfikowaną krótką inskrypcję. Osmanagić uznał ją poźniej za przykład prawdopodobnie pierwszego pisma w Europie.
4. Na początku lipca ekipa Osmanagicia poinformowała o odkryciu północno-wschodniego brzegu domniemanej Piramidy Słońca. (zdjęcie 1, zdjęcie 2).
5. Osmanagić chętnie informował też o licznych kamiennych kulach (często ponadmetrowej średnicy) znajdowanych od dawna w okolicy przez miejscową ludność. Mają być kolejnym dowodem na istnienie zaawansowanej cywilizacji. Zidentyfikował też kolejne dwie piramidy.

Po rozpoczęciu badań na Visoko zwaliły się rzesze dziennikarzy z całego świata. Niektórych argumenty Osmanagicia przekonały na tyle, że informowali nawet o odkryciu pierwszych w Europie piramid. Inni zachowywali się ostrożniej. W zasadzie nikt z mediów nie próbował rozmawiać ze specjalistami, więc kontrowersyjne hipotezy Osmanagicia pozostawały często bez krytyki. A wątpliwości jest wiele:

1. Zdaniem Osmanagicia piramidy powstały ponad 12 000 lat temu (dla porównania pierwsza egipska piramida ma ok. 4600 lat). W Bośni żyli wówczas tylko łowcy-zbieracze i nie ma żadnych dowodów, by potrafili budować coś więcej niż szałas. Podawanie tak wczesnej daty bez jakichkolwiek konkretnych dowodów ma niewiele wspólnego z profesjonalizmem.W dodatku Osmanagić często wspominał, że piramidy zbudowali Ilirowie. Problem w tym, że w Bośni pojawili się oni dopiero trochę ponad 3000 lat temu. Niestety żaden dziennikarz rozmawiający z samozwańczym archeologiem nie spytał go o tę niekonsekwencję. Warto dodać, że 12 000 lat temu ludzie nie opanowali jeszcze nawet rolnictwa, a łowcy-zbieracze nie są w stanie zgromadzić zapasów wystarczających do wyżywienia rzesz robotników.
2. Osmanagić podawał dziennikarzom różne wysokości największej z piramid. Najczęściej mówił, że ma 220 metrów. Piramida Cheopsa ma prawie 147 m. Amerykańskie są dużo mniejsze. Największa z nich – Piramida Słońca z Teotihuacan – ma tylko 63 m.
3. Wszystkie znaleziska przypisywał domniemanym twórcom piramid nie biorąc pod uwagę innych możliwości. Tymczasem na Visocicy była osada Ilirów. Potem na jej miejscu stał rzymski punkt obserwacyjny, a w średniowieczu zamek królów Bośni. Tunel może być więc np. dziełem Rzymian albo Słowian i mieć dużo mniej niż 12 000 lat. Krótką niewyraźną inskrypcję mógł wyryć np. legionista. Warto dodać, że część bośniackich archeologów uznała wykopane kamienne płyty za pozostałości średniowiecznego cmentarza.
4. Wykopaliska prowadzą głównie niedoświadczeni ochotnicy. W pracach nie uczestniczy żaden archeolog o namacalnym dorobku. Co najmniej dwoje zagranicznych archeologów (z Irlandii i Australii), zaliczonych przez Osmanagicia do jego „międzynarodowej ekipy”, dopiero od dzwoniących do nich dziennikarzy dowiedziało się, że ponoć biorą udział w badaniach w Bośni! Kanadyjski archeolog, wymieniany jako jeden z członków „międzynarodowej ekipy” Osmanagicia w liście do redakcji amerykańskiego magazynu „Archaeology” zaprzeczył, by zgodził się brać udział w wykopaliskach.
5. Osmanagić wiele razy powtarzał, że to pierwsze i jedyne antyczne piramidy w Europie. To kolejna kompromitacja, gdyż nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć o grobowcu Cestiusza (zdjęcie), który stoi w Rzymie od ok. 2000 lat i jest cały czas doskonale widoczny. Po pewnym wysiłku można też dotrzeć do wzbudzających kontrowersje informacji o greckich piramidach. Według niektórych w antycznej Grecji istniało co najmniej 16 małych kamiennych piramid, po których zostały bardzo skromne ruiny. W górach na Peloponezie znajduje się niewielka piramida, ale nie została nigdy przebadana i nie wiadomo nawet, czy jest dziełem człowieka.
6. Egipski geolog, domniemany ekspert od egipskich piramid dr Aly Abd Alla Barakat nie jest całkiem tym za kogo się podaje. Zdaniem Zahi Hawassa, szefa Najwyższej Rady Starożytności, opiekującej się wszystkimi zabytkami w Egipcie, Barakat nic nie wie o piramidach.
7. Dorobek naukowy Osmanagicia, czyli książka „The World of the Maya” („Świat Majów”) zawiera m.in. takie „naukowe” informacje: Majowie i inne cywilizacje to potomkowie Atlantydów, którzy budowali świątynie w miejscach koncentracji energii; służyły one do łączenia się z innymi światami i wymiarami; misją Majów było dostrojenie częstotliwości Ziemi do wibracji Słońca. Prawda, że śliczne? Do tego dorzucę, że dziennikarce agencji Reuters Osmanagić oświadczył, że bośniacka piramida została zbudowana w punkcie kumulującym energię, podobnie jak piramidy w Gizie, i że to wyjaśnia dlaczego nikt nie zginął w okolicach piramidy podczas wojny w Bośni w l.1992-1995. – Ocaliła ich piramida – mówił. Na początku lipca Osmanagić opublikował tekst, w którym stwierdził m.in, że Bośniacy nie są potomkami Słowian, ale Ilirów, którzy żyli w Bośni nieprzerwanie od 27 000 lat. Napisał też, że gdy 12 500 lat temu większość Europy skuwały lody, to w Bośni kwitła wielka cywilizacja, która potem rozprzestrzeniła się na Środkową i Zachodnią Europę.
8. Archeolodzy już wcześniej prowadzili wykopaliska w okolicy Visoko. Niemieccy naukowcy znaleźli tam ostatnimi czasy 24 000 neolitycznych artefaktów. Jednak nikt nie natrafił na ślady ludzi starsze niż 7000 lat, ani na ślady jakiejś wielkiej cywilizacji.

Po początkowym milczeniu archeolodzy zaczęli atakować Osmanagicia. Bośniaccy eksperci twierdzą, że jego wykopaliska są zagrożeniem dla starożytnych i średniowiecznych śladów na Visocicy i ślą protesty do władz. Mocnym ciosem dla Osmanagicia był raport bośniackich geologów, m.in. z uniwersytetu w Tuzli, których sam zaprosił. Orzekli oni, że domniemane piramidy są pochodzenia naturalnego. Niestety podana na początku maja przez bośniacką agencję FENA informacja o ich raporcie nie przebiła się do światowych agencji w odróżnieniu od późniejszych, korzystnych dla Osmanagicia, opinii Barakata.

W czerwcu istnieniu piramid zaprzeczył Brytyjczyk Anthony Harding, szef Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów i profesor Uniwersytetu w Exeter, który odwiedził na krótko (zdaniem Osmanagicia tylko na 15 min.) Visocicę i obejrzał jedno z miejsc, w którym odsłonięto kamienne płyty. Jego zdaniem nie są one dziełem człowieka, a tworem natury. – Bylibyście zdziwieni ile naturalnych formacji skalnych może wyglądać jakby były dziełem człowieka – powiedział dziennikarzom. Harding jednak już przed wizytą w Visocicy ostro atakował Osmanagicia, więc trudno uznać go za neutralnego eksperta.

Pod koniec czerwca Zahi Hawass napisał w liście do Marka Rose’a, redaktora amerykańskiego magazynu „Archaeology” że teorie Osmanagicia są czystymi halucynacjami, a Visocica jest naturalną formacją geologiczną.

Negatywne opinie nie zniechęciły jednak Osmanagicia, jego współpracowników, ani tysięcy turystów chcących obejrzeć wykopaliska. Kierująca nimi założona przez Osmanagicia fundacja otrzymuje z różnych źródeł pieniądze na dalszą działalność. Po 200 dniach prac Osmanagić przygotował film podsumowujący pierwszy sezon wykopalisk, który możecie obejrzeć tutaj.

W czerwcu 2007 roku bośniacki minister kultury Gavrilo Grahovac uznał, że wykopaliska w Visoko nie są poważnymi archeologicznymi badaniami, a prowadzący je ludzie są niewiarygodni. Badania przeprowadzone na prośbę ministra przez bośniackich naukowców z różnych uczelni i instytutów wykazały, że Visocica to zwykła góra, a jej piramidopodobny kształt jest skutkiem naturalnych ruchów tektonicznych. Minister postanowił zakończyć finansowanie wykopalisk z budżetu państwa. Osmanagić i jego współpracownicy nie dostali też zezwolenia na kontynuowanie badań, o które wystąpili w marcu.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 26.09.2007.

Komentarze 62 to “Piramidy w Bośni”

 1. zakonczenie jest brutalne…. nie ma funduszy…

 2. cholera, a juz myślałem, że będzie sensacja.
  I wszystko przez brak kasy.
  Ale osobiście wierze, że ta góra coś w sobie kryje…

 3. Kasę odciął tylko rząd. Osmanagić ma jeszcze pieniądze z innych źródeł. W niektórych miejscach wciąż prowadza badania (jest tam jakiś straszny bałagan z pozwoleniami, którego nie mam czasu dokładniej prześledzić)

 4. Jebem ti duszu! Ale zamieszanie!
  Trzeba by tego fachowca do Polski wynająć ,żeby nam śpiących rycerzy z Tatr odkopał. Daeniken jakoś zaniedbał, choć mu sugerowano.

 5. Czy to piramida, nie wiadomo, ale 185 metrowy tunel w środku? To jest zastanawiające.

 6. Hyhy – tunel nie wydaje mi się czymś nadzwyczajnym. Budowano takie nieraz służące do ucieczki, a bardzo to pasuje do specyfiki rzymskiego obozu (a tym bardziej zamku średniowiecznego). „Odkrywca” wogóle nie bierze pod uwagę ile ludzi przewinęło się przez te tereny. Może powód wyrycia tunelu w Visocicy jest taki sam jaki przyświeca Osmanagićowi – ktoś parę wieków przednim tez chciał sprawdzić co kryje góra (analogiczny przykład z piramidą Cheopsa w której wyryto w X wieku tunel by zobaczyć co jest w środku).

 7. Ale jesli te tunele sa pozostaloscia zamku , i jesli te tunele biegna pod „piramida” , to gdzie byl zamek ? Na piramidzie ?? => watpie :/

 8. Koleś jest nawiedzony i szuka sensacji, którą mógłby nadrobić swoje ego. Zamek mógł być zlokalizowany na zboczu góry a nie na piramidzie bo tam takowej prawdopodobnie nie ma. Myślałam, że tego typu absurdalne nobilitacje narodowościowe to już przeszłość, a jednak się myliłam…Denerwuje mnie brak krytycznego podejścia do tego rodzaju znalezisk. Pozdrawiam

 9. Wystarczy poczekać aż odkryją więcej terenu, a nie od razu stwierdzać że tam nie ma piramidy. Na tym etapie nawet wielcy naukowcy nie mogą niczego wykluczyć.

 10. Z tego co widziałem na zdjęciu – mogą wykluczyć. Bloki wapienne które rzekomo obrobiono, są ewidentnie efektem wietrzenia, takie formy można spotkać WSZĘDZIE na świecie, gdzie są skały wapienne, przykryte warstwą gleby

 11. A ja tam wierzę że to piramida a w zasadzie zespół piramid.Tylko tak się to juz utarło, że to co dziwne i niewyjaśnione jest skazana na pierwszy rzut oka na porażke NIESTETY.

 12. Piramida Cheopsa ma 4600 lat ? No nie bardzo, dziś się datuje na 12tys, a najśmieszniejsze nawet na milion (są dowody, ale milion to jednak przegina) Co do książki kolesia to faktycznie w niektórych miejscach przegiął, ale co do atlant można się sprzeczać. Wiele jest znalezisk tak porażających że zostają utajnione np. Liczne miasta po wybuchach atomowcy z sprzed 12 tys lat. Odkryto je wszędzie poza (jak na razie)Afryką, Ameryką Pn. i Antarktydą (ale z wiadomych przyczyn). Spoglądajcie na Egipt bo to tam teraz wiele się zdarzy.
  Dla ciekawostki:
  Podobna góra piramida jest w Polsce (masyw Śląski)i znaleziono tam ślady cywilizacji z sprzed 8 tys lat.
  Wiecie, że Egipskie bloki były wykonane z płynnej zaprawy ?
  jak ktoś chce pogadać – 5216222

 13. Piramida Cheopsa nie ma 12 tys. lat tylko właśnie około 4600 lat. Nie ma też utajnianych porażających znalezisk. To wszystko bzdury pisane, by zbijać kasę na naiwnych.

 14. „Egipskie bloki były wykonane z płynnej zaprawy ?”
  i mieli blokersów, którzy zamiast rapować jodłowali :-D
  Ciekawe rewelacje opowiada ten „ekspert” geolog. Całkiem możliwe, że ślady zaprawy z Bośni są podobne do zaprawy z piramid, bo Egipcjanie nie używali żadnych spoideł do ich budowy :-)

 15. a co jesli tam naprawde jest cos ????!!!.

  • to wtedy ktoś znajdzie. Na razie nie znalazł, i lepiej, żeby zmienił sposób szukania, bo na razie to robi straszne szkody, niszcząc zabytki z nieco świeższej przeszłości

 16. Ja natomiast z całą pewnością mogę stwierdzić, że coś tam mam takie przeczucie. Możliwe, że musi minąć trochę czasu i wysiłku by to udowodnić. Natomiast z obejrzenia tego filmiku koniecznie muszę to miejsce zobaczyć na własne oczy jest cudowne.

 17. A co jest za ogromnym kamieniem na końcu tunelu ?

 18. Ciekawie wyglada tu stanowisko tych, ktorzy uwazaja sie za naukowcow, przyklad mozna znlesc na „BAD ARCHAEOLOGY”, link do tej strony znajduje sie na Archeowiesciach jakby ktos nie wiedzial. Wedlug nich piramidy z Bosni to banialuki rodem z Danikena, nie wiem czy ktos w ogole z nich tam pojechal na ogledziny. Nie wiem czy te piramidy tam rzeczywiscie sa, czy maja 12 czy 5 tys lat ale wyraznie widac, ze zaliczone zostaly od razu do kanonu sci-fi.

 19. A tak swoją drogą to ile kosztowało by zbadanie czy to jest piramida czy nie? Wystarczy chyba tylko trochę pokopać? Ciekawe czyja to jest ziemia i czy można ją kupić. Może znalazłby się ktoś z kasą kto by w końcu rozwiał te wątpliwości…

 20. @seba
  @mikee

  stanowisko oglądali również zawodowi archeolodzy i to wielu, brali nawet udział w wykopaliskach i opinia tych ludzi jest miazdżąca. Miażdżąca w oparciu o dane i obserwacje a nie o własne widzimisie. Zaś ten Egipcjanin który pracował w zespole Osmanagica nie jest archeologiem.

  a to że bloki skalne są efektem procesu wietrzenia dostrzeże każdy, kto bywał na terenach wapiennych-krasowych i widział jakąkolwiek odkrywkę po zdjęciu warsty gleby. Na takie bloki się wapień bardzo często rozpada.

  Ludzie, toć tu nie ma żadnej kontrowersji. Osmanagic rozkopał ogromny kawał terenu i NIE ZNALAZŁ NIC. Ani artefaktu, ani niczego, przynajmniej niczego nie ujawnił. Do tego możliwe że coś jednak wykopał, ale z późniejszych epok (iliryjskiej, rzymskiej, średniowiecznej) i narobił strasznych NIEODWRACALNYCH SZKÓD, bo stanowisko zostało zniszczone i nieopisane w fachowy sposób. Ale gościa to nie obchodzi, bo interesuje go tylko udowodnienie za wszelką cenę piramidy. Regularny kształt? Mattehorn ma bardziej regularny kształt a nikt nie twierdzi że to piramida, no chyba że to rzeźba megalityczna z czasów gdy skały były miękkie ;-))) A Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale? A gleby poligonalne na Spitsbergenie? Wszyscy myśleli że to fundamenty chat, a to efekt działania mrozu. Niestety, jak biorą się za grzebanie w przeszłości ludzie, których motto brzmi „I want to believe”, nic z tego dobrego nie wyniknie

 21. Fajnie by było znaleźć piramidy w Europie, ale akurat w tą bajkę chyba nie uwierze. Chyba że zostanie to udowodnione przez archeologów-nie amatorów:P

 22. e@ptesicus
  „stanowisko oglądali również zawodowi archeolodzy i to wielu, brali nawet udział w wykopaliskach i opinia tych ludzi jest miazdżąca. Miażdżąca w oparciu o dane i obserwacje” – masz moze jakies linki z sieci o tej miazdzacej opini?

 23. A jednak na filmiku wygląda to ciekawie, dobrze by było gdyby zostało przebadane do końca. Oczywiście pod okiem fachowców!

 24. Więcej informacji przyniosłyby znalezione tam kości jakiegoś człowieka. Nie mówię, że to od razu byłby grobowiec z mumią, ale ktoś kiedyś mógłby tam zabłąkać się i umrzeć z głodu, albo jakieś zwłoki zostały tam ukryte. Zbadaliby ich kości i może by wyciągnęli wnioski.

 25. Tego typu newsy bardzo rozgrzewają podobne artykuły :
  http://www.philipcoppens.com/roadnews.html (Ten o małej piramidce)

 26. Trudno jednoznacznie ustosunkować się do tych rewelacji, prawdopodobnie gdyby rację miał Osmanagić, trzeba by było zweryfikować trochę kanony wiedzy historycznej. Myślę, że właśnie to powoduje jakikolwiek brak zainteresowania greckimi piramidami. Jedną z nich można zobaczyć w Argolidzie na Peloponezie. Przyjmuje się, że jest starsza od piramid egipskich. http://www.authorway.com/mythopedia/index.php?option=com_seyret&task=videodirectlink&Itemid=71&id=8

 27. Gdyby materiał który podałem u góry kogoś nie przekonał do tego, ze również na terenie Europy były budowane piramidy to może warto by było wybrać się do Grecji i spotkać się z nimi bezpośrednio. Jedna znajduje się na Krecie. Pozostałe na Peloponezie:- piramida Kampia w nowym Epidawros, piramida egipska w starożytnym Epidawros, piramida Ligourio – Asclepium, piramida Dalamanara w Nafplio, dwie piramidy Fichthia w Mykenach. jest jeszcze jedna ale nie za bardzo umiem sprecyzować jej miejsce.

 28. na filmiku który pokazałeś nie ma żadnej piramidy, ale prawdopodobnie mur cyklopowy być może z epoki mykeńskiej albo minojskiej, w każdym razie z epoki brązu. Mury takie budowano pod pewnym kątem. Brak zainteresowania bierze się z tego, że greckich piramid w takim sensie jak to sugerujesz zwyczajnie nie ma. Owszem niektóre grobowce mykeńskie przypominają NIECO kształtem piramidy, ale to od dawna wiadomo. W jaki sposób miałoby to wywrócić do góry nogami wiedzę historyczną? BTW, obiekt który widać na filmiku nie jest szczególnie duży – takie budowle budowano w epoce mykeńskiej i minojskiej w Grecji

 29. A Osmanagic nie budzi zaufania właśnie ze względu na sposób w jaki prowadzi wykopaliska, w jaki dokumentuje te wykopaliska i jaką ignorancję zdradza. Nawet jeśli miałby rację i tak nikt w to nie uwierzy. Gdyby trzymał się ściśle standardów metodycznych i metodologicznych archeologii, jak również przedstawiał swoje odkrycia na tle dotychczasowej wiedzy archeologicznej i paleoekologicznej – to co innego, ale gość nie polemizuje z akademickimi standardami, tylko je IGNORUJE. Pewnie dlatego, że ich nie zna i nie włożył ani odrobiny wysiłku w ich poznanie. Mógłby zatrudnić profesjonalnych archeologów – ma w końcu kasę – nie sugerując im z góry wniosków

 30. Poczekamy zobaczymy.

 31. Po pierwsze to żaden z grobowców mykeńskich nie przypomina swym kształtem piramidy.Nawet NIECO. Mają one kształt okręgów zawierających w swoim wnętrzu królewskie kurhany. W Mykenach ok. 1250r p.n.e został zbudowany taki okręg grobowy który miał chronić miejsce ostatniego spoczynku władców. W zachodniej części Okręgu Grobowego A / taką ma nazwę/ odkryto 6 pionowych królewskich grobów szybowych.Groby te różnią się miedzy sobą co do rozmiarów i głębokości.Groby były oblicowane wewnątrz niskimi ścianami kamiennymi ułożonymi bez zaprawy. Na górnej krawędzi tych ścian znajdowały się ułożone pionowo drewniane belki. na których spoczywał sufit grobowca.
  Wystarczy pojechać do Myken, by się na własne oczy przekonać. Po drugie, mur cyklopowy to konstrukcja muru będąca dzisiaj czasami fragmentem jakiejś większej budowli. W okresie kultury egejskiej i mykeńskiej nie budowano takich murów pod „pewnym kątem”, jak próbujesz tu zasugerować. Znów odsyłam do doświadczeń z autopsji i proponuję wycieczkę na Peloponez by je wszystkie z bliska obejrzeć. Potem postaram się napisać coś więcej.

 32. Tak jak powyżej napisałem, w epoce mykeńskiej nie budowano żadnych grobowców które przypominały by NIECO kształtem piramidy. W ogóle nie budowano tego rodzaju konstrukcji. Piramidy o których poprzednio wspomniałem powstały znacznie wcześniej.
  Kuriozalnym wydaje się być fakt, że z takim uporem przyznaje się piramidy tylko cywilizacji nad Nilem i niektórym kulturom Nowego Świata. Coraz więcej faktów przemawia za tym, że piramidy budowano również w innych miejscach na Ziemi.
  Historia jak każda nauka podlega pewnej systematyce. Odkrycia które wykraczają poza jej obręb nie są brane pod uwagę. Czasami traktuje się je z przymrużeniem oka jak np. piramidę w Bośni a czasami w ogóle milczy się na ich temat. Podaję przykład. Na wschodnim wybrzeżu Teneryfy /wyspy kanaryjskie/ znajdują się trzy sześciostopniowe piramidy. Nie są wysokie, mają tylko ok.12 metrów, ale nie w wielkości rzecz. Szczyty tych piramid są płaskie.
  W Belize jest co najmniej kilkanaście piramid. Największa z nich położona na południe od San Ignacio ma ok. 45 metrów wysokości.
  Na wyspie Jawa w Indonezji również znajduje się piramida do złudzenia przypominająca piramidy w Peru.
  W dawnej Mezopotamii na terenie dzisiejszego Iraku budowano zikkuraty które były właściwie piramidami schodkowymi.
  Ciekawe dlaczego tak trudno odmówić piramid jednej z najstarszych kultur, czyli krótko mówiąc Grekom, skoro w północnych Włoszech istnieją piramidy przynajmniej od 3000 lat. Największa z nich ma ok 150 m wysokości . http://www.realitytest.com/gcpe/2004.htm
  Proszę zapoznać się z ta stroną. Czyżby to też była mistyfikacja ? Jeśli nie, to dlaczego pomyłką maja być piramidy w Bośni. Bo kilku naukowców bało się ośmieszenia w świecie naukowym ?
  Mamy jeszcze piramidy w Chinach. Największa z nich, Biała Piramida przekracza wysokość 300 metrów.
  Nie sugerujmy się tak bardzo tymi „standardami akademickimi” w archeologii. Pamiętajmy, że większość najbardziej znaczących odkryć dokonali amatorzy, którzy z tymi standardami, podobnie jak Osmanagić, zupełnie się nie liczyli.

  • 1. A jaka to piramida na Jawie jest podobna do peruwiańskich?

   2. Gdzie ta włoska piramida? Bo w zalinkowanym materiale jej nie widzę. Jest tam tylko jakaś góra.

   3. Piramidy w Belize, to piramidy Majów. Nie rozumiem dlaczego podajesz je jako przykład na przemilczane piramidy.

   4. A chińskie piramidy to po prostu rozległe kopce. Jeśli je zaliczymy do piramid, to w zasadzie mamy też całą masę starożytnych piramid w Polsce, Wielkiej Brytanii, Bułgarii na Ukraine, w Rosji i wielu innych krajach.

   5. Większość najbardziej znaczących odkryć, to jednak dzieło archeologów.

 33. Nie porównujcie 150-metrowej piramidy w Egipcie z tym „kopczykiem” w Rzymie… zawsze z piramidami zastanawiało mnie jedno – dlaczego te najstarsze są największe i najtrwalsze…

  Wg mnie ukręcenie sprawy w Bośni to ochrona współczesnej wiedzy, przed totalną rewolucją, jaką mogłoby być to, że piramidy powstały np. 30 000 albo 300 000 la temu, co oczywiście położyłoby kompletnie naszą wiedzę historyczną i po części religię…

 34. W Bośni nie ukręcono sprawy, po prostu nie znaleziono dowodów. Komu jak komu, ale naukowcom nie może zależeć na ochronie wiedzy przed totalną rewolucją, bo właśnie z takich totalnych rewolucji żyją. Biznes naukowca to tworzyć NOWĄ wiedzę i obalać starą, tylko w taki sposób zaspokoi swoją próżność i pragnienie sławy ;-)

  • mylisz się. Jeżeli taki naukowiec napisał dziesiątki książek na temat archeologii Europy i zbudował na tym swój autorytet, a teraz okazuje się że duża część informacji to bzdury które budował na pasujących mu znaleziskach i ewolucyjnch poglądach (np że tam mieszkali prymitywni łowcy-zbieracze a po znalwzieniu piramidy zamieniamy ich na wysoce rozwiniętą cywilizację) to taki człowiek zrobi wszyskto będzie kłamał, bagatelizował i zwalczał wszelkie znaleziska zaprzeczające jego wersji historii. Zwyczajna ludzka przypadłość. Zdarzała się w każdej dziedzinie nauki.

   • Pomijając tych najlepszych, którymi naprawdę kieruje niepohamowana niczym pasja poznania, ludźmi kierują dwie namiętności – pieniędzy i sławy. Jeśli ten naukowiec z twojego przykładu będzie postępował tak jak napisałeś (zatajał własne sensacyjne odkrycie!), nigdy nie zdobędzie ani pieniędzy ani sławy. To tak jakby sportowiec sam sabotował swoje wyczyny, np. specjalnie skręcał nogę podczas skoku wzwyż, żeby trafić w poprzeczkę.

 35. Moglibyście spojrzeć na tę stronę
  http://www.bosnianpyramid.com/index_Files/News.html
  przy informacji z 29 września 2008 znajduje się ciekawe zdjęcie małej piramidy. Widzieliście ją na jakiejś innej ważnej stronie??

  • „Neolithic artefact that has been dated to 6000-3000 BC.”

   O, jakie precyzyjne datowanie! Nigdy nie uważałem kolegów archeologów za aptekarzy ale fachowcy tak nie opisują znalezisk.

   • nie rozumiem. Datuje się z taką dokładnością, na jaką pozwalają dane. Jak da się do roku, pisze się rok. Jak da się do 100 lat, pisze się sto lat, jak da się do 3000 lat, pisze się +/- 3000 lat. Im starsze, tym na większy rozrzut trzeba sobie pozwolić.

 36. hehe dokłanie zgadzam się z artem , nawet tam pojechałem to zobaczyć – ot interes na turystyce

  http://www.ioh.pl/piramidy/

 37. Warto poczytać sobie newsy z tej strony

 38. Do mnie to nie przemawia, strasznie to wszystko naciągane, pomimo że sama nie jestem za kurczowym trzymaniem się wiedzy akademickiej.

  • nie ma czegoś takiego jak „wiedza akademicka” i „wiedza nie-akademicka”. Świat jest jeden, logika jest jedna i dowody są jedne. Hipotezy albo przechodzą testy, albo są obalane. Każdy kto widział wapień na terenach krasowych po usunięciu warstwy gleby (rędziny), wie, że skała macierzysta tak właśnie wietrzeje, łupie się w takie właśnie bloki i tak wygląda.

   co do regularności form, to co powiecie na temat Giant Causway w Irlandii Północnej, gdzie są bazaltowe kolumny o podstawie sześciokąta foremnego? W porównaniu z nimi, bloki „obrobione ludzką ręka” (Ilirów sprzed 12 000 lat, LOL totalny!) to niezdarna kupa gruzu.

 39. Nie wierze, że kamienie są ułożone naturlanie i czlowiek nie przytknął ręki!! Podobna historia jest na Ślęży gdzie kościół zabronił prowadzenia wykopalisk archologicznych prowadzonych w kościółku na szczycie… dlaczego.. bo znaleziono figurkę sfinksa!!

  • nie znaleziono żadnego sfinksa, LOL totalny, myślisz, że jakiś księżyna w ogóle doznałby jakichkolwiek głębszych refleksji po znalezieniu takiej czy innej rzeźby

  • gdzie niby ten sfinks? Jakieś dowody?

 40. Dlaczego niezalezni eksperci, ktorych sam zaprosil wydali negatywna opinie?Dlaczego rzad, ktory jest zainteresowany podniesieniem atrakcyjnosci regioniu obcial fundusze? – bo to pewnie nie sa piramidy??

 41. Takie odkrycie to jest sensacja i szok dla ludzi! A ten samozwańczy archeolog nie jest wariatem! Historia podana ludziom nie może szokować.Już nad tym pracują odpowiedni ludzie na całym świecie. Prawda nie może wyjść na jaw! Bo tylko ciemnotą można manipulować. A piramidy istnieją naprawdę i mają grubo ponad 12,000lat!

  • >>A piramidy istnieją naprawdę i mają grubo ponad 12,000lat!

   a skąd o tym wiesz? Jakie argumenty za tym stoją, a zwłaszcza, za podanym przez Ciebie datowaniem?

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: