Polscy archeolodzy rozpoczynają projekt badawczy w Albanii

Polski projekt archeologiczny rozpoczął się w obrębie antycznej stolicy królestw Ilirów, w albańskiej Szkodrze. Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego będzie kierować badaniami prowadzonymi razem z lokalnymi partnerami.

Głównym celem szeroko zakrojonego projektu jest przeprowadzenie pięciu kampanii wykopaliskowych na antycznym stanowisku Scoder (Szkodra) we współpracy z archeologami albańskimi. Naukowcy chcą uzyskać podstawowe informacje na temat zasięgu i zabudowy wewnętrznej tego obszernego miasta antycznego. W ramach programu przeprowadzone będą badania geofizyczne, prace wykopaliskowe i liczne analizy specjalistyczne.

– Antyczna Scoder leżąca na brzegach wielkiego jeziora Szkodryjskiego to jedno z najważniejszych stanowisk dla historii Ilirii, jak również całego obszaru bałkańskiego. Od czasów neolitu znajdowała się tu ważna i bogata osada leżąca na skrzyżowaniu ważnych szlaków lądowych i wodnych. Jednak szczyt jej świetności przypada na czasy iliryjskie. Wtedy pełniła ona funkcje stolicy królestwa – mówi szef projektu, prof. Piotr Dyczek.

Mimo ważkiego znaczenia miasta i królestwa iliryjskiego, jego historia nadal owiana jest mrokiem tajemnic. Nie wiadomo, jak przebiegał proces tworzenia królestwa, przez kogo i dlaczego w ogóle został zainicjowany.

– Szkodra była dotychczas badana jedynie incydentalnie. Były to niewielkie wykopaliska sondażowe na szczycie twierdzy skupione na warstwach późno antycznych. Tak więc do dziś nie wiemy praktycznie nic ani o iliryjskiej, ani rzymskiej historii miasta, chociaż wspominają o nim liczne źródła antyczne – mówi kierownik projektu.

Najpierw archeolodzy wykonają dokładne prace topograficzne terenu starożytnego stanowiska. Potem wytypują miejsca pod sondaże (niewielkie wykopy archeologiczne). Równolegle będą trwały badania geofizyczne. – Na podstawie tych danych oraz we współpracy z archeologami albańskim zostanie podjęta decyzja o wyznaczeniu wykopów szerokopłaszczyznowych zarówno na obszarze twierdzy, jak i dolnego miasta. Przy opracowywaniu materiałów jak zwykle będziemy tworzyć bazy danych komputerowych zabytków in situ i ruchomych. Do ich analizy – zależnie od potrzeb – będziemy stosować dostępne metody analiz archeometrycznych, palinologicznych, osteologicznych i datowania radiowęglowego – wyjaśnia prof. Dyczek.

Głównym celem archeologów jest próba rozpoznania topografii miasta, ustalenie przebiegu antycznych murów na twierdzy „Rozafa” oraz dolnego miasta, wyznaczenie głównych kwartałów zabudowy i rozpoznanie układu wspólnej przestrzeni miejskiej.

– W ramach proponowanego programu postaramy się przynajmniej przybliżyć do odpowiedzi na pytania dotyczące początków iliryjskiego królestwa – deklaruje prof. Dyczek.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.05.2011.

Komentarze 2 to “Polscy archeolodzy rozpoczynają projekt badawczy w Albanii”

  1. Powodzenia, Profesorze Dyczek! Czekamy z niecierpliością na wyniki badań.

  2. Jeziora Szkoderskiego, nie Szkodryjskiego ;-)

    z badaniami archeologicznymi w Albanii trzeba się bardzo spieszyć. Tempo zabudowy, kompletnie dzikiej, jest tak duże, że można się spodziewać wielkich zmian z roku na rok. Poza tym budowlańcy potrzebują materiału (i to dużo – Albańczyk, jak każdy południowiec, uwielbia beton!), a ten materiał bierze się w AL z sąsiedniej góry. Po prostu zakłada się kamieniołom i ryje. Tak samo z budową dróg – idzie ona dziś bardzo szybko (nasze Ministerstwo Infrastruktury spaliłoby się ze wstydu), ale nikt się tam nie przejmuje czymkolwiek (a archeologią, czy ochroną przyrody zwłaszcza), więc dziurawe drogi, po których kilka lat temu jechało się 30 km/h, przepychając przez kozy i owce, dziś zamienia się w gładziutki asfalt, po którym lokalsi śmigają w swoich coraz nowszych bryczkach. Każdy odcinek takiej drogi wiąże się zwykle ze zniknięciem jednej z sąsiednich gór ;-)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: