Kolejne przeworskie piece z Imielina
Cztery piece używane do produkcji wapna odkryto podczas wykopalisk w Imielinie (woj. śląskie). Działka, na której dokonano odkrycia, znajduje się trochę ponad 200 m od miejsca, w którym parę tygodni temu odkopano podobny piec .
Prowadzone na terenie prywatnym wykopaliska były związane z planami inwestycyjnymi właściciela. Kierowała nimi Katarzyna Sobota-Liwoch z Dział Archeologii Muzeum w Sosnowcu.
Piece znajdowały się na niewielkim obszarze o powierzchni 1,5 ara. – Datowane na IV-V w. n.e. zabytki są kolejnym dowodem na szeroko zakrojoną produkcję wapna na tych terenach – mówi Sobota-Liwoch.
Ogromne skupisko grubo ponad 250 takich pieców odkryto w okolicach Imielina w l. 80. ubiegłego wieku. Obecne znaleziska znacznie rozszerzają obszar występowania tych zabytków. Na razie jednak nie wiadomo do czego dawni mieszkańcy okolic Imielina używali takich ilości wapna.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Katarzyny Soboty-Liwoch z Muzeum w Sosnowcu.
Skoro w okolicy nie ma dymarek co by wskazywało iż wapno zastosowano do wytopu żelaza, najbardziej trafne byłoby przypuszczenie że używano go do bielenia ścian chat, wszak w Polsce jest coraz więcej dowodów archeologicznych na takie wykorzystywanie wapna również w okresie rzymskim. To ze nie znali wówczas budownictwa murowanego nie znaczy o ich znacznym zacofaniu. Ich znajomość ciesielstwa była nad wyraz bardzo zaawansowana o czym świadczą odkrycia pozostałości budowli z tego okresu jak również narzędzi ciesielskich.