Ofiara mordu sprzed 2000 lat

Młoda dziewczyna klęczała, gdy ostrze rzymskiego miecza wbito w tył jej głowy. Ciało niedbale rzucono do płytkiego grobu. Gdy po blisko dwóch tysiącach lat archeolodzy natrafili na jej kości, lewa stopa wciąż wystawała poza grób.

Szkielet dziewczyny w wieku 16-20 lat brytyjscy archeolodzy odkryli podczas badań rzymskiego osiedla w pobliżu miejscowości Faversham w północnej części Kentu. Jej grób znajdował się na obrzeżach badanego osiedla niedaleko starożytnego cmentarza.

Przekręcone ciało dziewczyny leżało twarzą w dół z jedną ręką pod korpusem. W grobie było trochę fragmentów ceramiki, która pozwala datować znalezisko na około 50 r. n.e., czyli z czasów rzymskiego podboju. Ceramika sugeruje też, że ofiara należała do miejscowej ludności.

Na podstawie BBC. Dali zdjęcie.

Komentarz

Kierujący badaniami dr Paul Wilkinson z firmy SWAT Archaeology w swoich wypowiedziach dla BBC sugestywnie opisuje znalezisko jako dowód brutalności rzymskiego podboju. Warto jednak pamiętać, że nie znamy okoliczności, w których dziewczyna zginęła i nie możemy być nawet pewni, czy zabójstwa dokonali Rzymianie. Słabością materiału w BBC jest też brak informacji o sposobie ustalenia tego, że cios zadano rzymskim mieczem.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 1.05.2011.

Komentarzy 10 to “Ofiara mordu sprzed 2000 lat”

 1. Nawet gdyby udało się ustalić, że cios zadano mieczem produkcji rzymskiej, a nie miejscowej, to i tak nie ma gwarancji, że używał go Rzymianin, bo „barbarzyńcy” cenili sobie rzymską broń. Ciekawe znalezisko, fantazyjna interpretacja. Narracja, jak mówią.

 2. Wygląda to na egzekucję, i to chyba wykonaną przez miejscowych, skoro grób jest ukierunkowany po tubylczemu.

  • Przy tak pospiesznym pozbyciu się zwłok chyba nikt nie myślał o kierunkowości. No, chyba że celowa profanacja.

 3. Intryguje mnie skąd w grobie osoby na której dokonano egzekucji miała by się znaleźć ceramika ? Można uwzględnić, że trafiła tam przypadkowo, ale taka wersja mnie nie przekonuje. Może mam zbyt bujną wyobraźnię jednak uwzględniając fakt, że pochówek jest umieszczony na obrzeżach „tubylczego” cmentarzyska oraz, że młoda ofiara została pochowana twarzą do ziemi nasuwa mi skojarzenie z tzw. praktykami „antywampirycznymi” rana głowy także może je sugerować. O ile jednak wiem takie praktyki odnoszą się do wczesnego średniowiecza, nie jestem biegły w tym temacie. W takiej wersji wydarzeń znajdujemy prawdopodobne odpowiedzi na to kto to zrobił (najprawdopodobniej tubylcy, bo rzymianie po pierwsze nie wierzyli by raczej w upiory a po drugie samo umiejscowienie grobu wskazywało by na miejscowych) oraz na to dlaczego zabito tak młodą osobę. Ceramika wskazywać by miała na intencjonalność i nie przypadkowość pochówku.
  Jednak żeby dowiedzieć się czegoś więcej warto poczekać na więcej danych.

 4. Taka interpretacja mi się podoba! Jeden grób i już powstała cała teoria o brutalności rzymskich żołnierzy :) (PW)

  • O brutalności rzymskich żołnierzy można śmiało mówić. Nie potrzeba na to specjalnie dowodów na ich działania (ale daleko nie szukając przypomnę Nowy Testament), wystarczą dowody na działania jakichkolwiek żołnierzy na przestrzeni wieków. Z tym fachem łączy się brutalność bardzo ściśle.
   P.

   • Tak, ale my tu nie twierdzimy, że Rzymianie nie byli brutalni. Wskazujemy jedynie, że interpretacja, którą zaprezentował mediom brytyjski archeolog nie może być traktowana jako dowód rzymskiej brutalności, ponieważ nie można wykazać, kto tak naprawdę trzymał ów rzymski miecz. A nawet jeśli zabójcą był Rzymianin, to należy jeszcze wziąć pod uwagę powody egzekucji. Młoda dziewczyna mogła być złodziejem, szpiegiem, a nawet morderczynią. Obraz niewinnej niewiasty mordowanej brutalnie przez rzymskiego legionistę jest chwytliwy i prawdopodobny, ale niemożliwy do udowodnienia.

 5. Mnie co innego zastanowiło. Czemu jej ta stopa z dołu (grobu) wystaje. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, że tak jej ciało zostawili. Być może był tam kopiec usypany i stopa się schowała, ale i tak sposób potraktowania tych zwłok jest dziwny. Jakby była w wielkiej pogardzie w tamtej społeczności lub jej części, a na pewno przez chowających.
  P.

 6. Kobieta w wieku 16-20 lat, dla Rzymianina, to zbyt cenny towar, który można było wykorzystać, a potem sprzedać na najbliższym targu. Trudno go podejrzewać o bezmyślny czyn, który oznaczał utratę zarobku i jeszcze na dodatek dochodzi trud włożony w wykopanie i zasypanie grobu. Wyklucza to zabójstwo w pijackim amoku. Najprawdopodobniej uczynił to rogacz, którego żona puszczała się z rzymskimi żołdakami, bo normalny facet nie posuwa się do takiego czynu wobec płci przeciwnej bez wyraźnego powodu.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: