Wrak rzymskiego statku odkryto w Ostii

11-metrowy odcinek burty starożytnego rzymskiego statku odkryto podczas wykopalisk związanych z budową nowego mostu w Ostii niedaleko stolicy Włoch.

Statki na mozaice z Ostii. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Patrick Denker

Wrak znajdował się 4 metry pod ziemią. Odkryte fragmenty kadłuba są dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli również liny.

Miejsce odkrycia znajduje się 4 km od współczesnego brzegu morza. Wrak jest więc kolejnym dowodem na to, jak bardzo zmieniła się w tym rejonie linia brzegowa.

Ostia była w starożytności najważniejszym portem Rzymu. To tutaj przypływały okręty z towarami dla stolicy. Wielkim utrapieniem dla portu było jednak zamulenie, z którym walczono budując około 3 km na północ od miasta nowe porty (pierwszy za panowania Klaudiusza, a drugi za Trajana). Z czasem przekształciły się one w konkurujący z Ostią Portus.

To nie pierwszy wrak odkryty w Ostii Antica, która jest obecnie jednym z największych stanowisk archeologicznych we Włoszech. Kilka wraków odkryto podczas budowy lotniska Fiumicino w l. 50. XX w. Można je obecnie oglądać w miejscowym muzeum. Jednak największą atrakcją w Ostia Antica są dobrze zachowane pozostałości zabudowy z rzymskimi odpowiednikami kamienic (insulae) na czele.

O odkryciu doniosła włoska agencja ANSA. Film przedstawiający wrak.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 30.04.2011.

Komentarze 3 to “Wrak rzymskiego statku odkryto w Ostii”

  1. Archeologia podwodna i „podziemna” na terenach dawnych portów moze jeszcze przynieść bardzo duzo ciekawych znalezisk.
    Chyba dosyc czesto różne prace w takich miejscach wiązały sie z wstępnym zatapianiem starych statków, wypełnionych gruzem, kamieniami a nawet cementem?

  2. Nie taka to znów sensacja rzymski statek w Ostii. gdyby się trafił np. fenicki… ale pewnie trzeba by kopać dużo głębiej.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: