Osada Średniowieczna u stóp Łysej Góry (aktualizacja)

Osada Średniowieczna powstała, dzięki środkom unijnym, w Hucie Szklanej (Świętokrzyskie) u stóp Łysej Góry, czyli Świętego Krzyża. Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 maja, ale osadę można będzie zwiedzać już od najbliższej soboty.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Kopacz z urzędu gminy w Bielinach, turyści będą wchodzić na teren osady przez bramę zwaną wehikułem czasu. Za nią znajduje się święty gaj z drewnianymi posągami głównych bóstw czczonych przez naszych przodków – Śwista, Pośwista i Pogody.

Z gaju przechodzi się do wioski z XII–XIV wieku złożonej z zagród i warsztatów. Tu turyści spotkają osadników skupionych na wykonywaniu swoich codziennych zajęć. Zobaczą warsztaty: garncarski, kowalski, szewski, wikliniarski, tkacki oraz gospodarstwo bartnika. Będą mogli spróbować swoich sił w lepieniu glinianych garnków i tkaniu płótna. Jest także chatka zielarki, z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur i z ogródkiem pełnym ziół.

Codzienność sprzed setek lat turyści poznają w gospodarstwie otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą, której ściany obrzucono gliną, a dach pokryto słomianą strzechą. W piwniczce zgromadzono dawne specjały, a małe poletka obsiano lnem, prosem i pszenicą. Tutaj można będzie spróbować podpłomyków.

Organizatorzy zapowiadają, że wizyta w wiosce będzie podróżą w czasie. Pobyt w osadzie ma być nie tylko zabawą, ale także nauką.

Swoją siedzibę na terenie osady ma „Kraina Legend Świętokrzyskich”, oferująca grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte na legendach i podaniach świętokrzyskich. W czerwcu zacznie działać karczma regionalna.

Podczas otwarcia osady 8 maja odbędzie się piknik średniowieczny. Wystąpi Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich Bałałajki i Zespół Muzyki Dawnej Semibrevis. Pokazy tańca średniowiecznego wykona grupa Ver Vetustatis. Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Słowińska. Aktorzy „Krainy Legend Świętokrzyskich” pokażą spektakl „Sabat czarownic”.

Gmina Bieliny wybudowała osadę w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Piknik realizuje Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry” w ramach współfinansowanej przez UE kampanii promocyjnej województwa.

Osoby, które pracują w średniowiecznych warsztatach oraz wcielają się w postaci ze świętokrzyskich legend, zdobyły te umiejętności dzięki projektom realizowanym w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Aktualizacja

Galerię zdjęć z owej Osady Średniowiecznej można obejrzeć na stronach gminy Bieliny.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 29.04.2011.

Komentarzy 10 to “Osada Średniowieczna u stóp Łysej Góry (aktualizacja)”

 1. „Za nią znajduje się święty gaj z drewnianymi posągami głównych bóstw czczonych przez naszych przodków – Śwista, Pośwista i Pogody.”
  – wyjdę na zrzędę, bo się czepiam fajnych inicjatyw, ale z tektu wynika, że z odtwarzaniem przeszłości będzie to miało tyle wspólnego, co komiksy o Kajku i Kokoszu.

  Nie żebym coś miał do Kajka i Kokosza (wychowałem się na nich…), niechby nawet ktoś zrobił jakiś park rozrywki z nimi, kasztelanem Mirmiłem, zbójcerzami i resztą – przynajmniej obyłoby się bez kitów, że to nauce służy

  • Jan Długosz – w przeciwieństwie do Janusza Christy – żył jednak w średniowieczu, więc nie ma powodu, żeby tworów jego wyobraźni nie umieszczać w Średniowiecznej Osadzie (:

   • W sumie masz rację. Ktoś powinien podpowiedzieć organizatorom, że jeszcze by się przydała świątynia Lelum Polelum …

    • Myślę, że organizatorzy już ją planują, czekają tylko, aż się kapłani wyszkolą za pieniądze Unii Europejskiej…

  • A wiesz, ze z tym Kajkiem i Kokoszem to swietny pomysl i bardziej przemawia do mnie niz te Poswisty, na sile przylepione do XII-o wiecznej rekonstrukcji osady.
   Na kasie koniecznie powinni siedziec Zbójcerze :)

   • Też mi się wydaje, że takie Mirmiłowo i warownia zbójcerzy miałyby wzięcie. A na pewno miałyby więcej sensu niż jakaś pseudośredniowieczna usia siusia cepeliada

    • I nawet Jaga by pasowala – u stóp Łysej Góry zlokalizowane.
     Zreszta, biorac pod uwage lokalizacje, moglby tez (z sensem) pokusic sie o klimaty sabatów, czarownic , zielarstwa i Inkwizycji – tez mógłby być ciekawy, troche mroczny, troche na wesoło, park rozrywki.
     I tu mailoby sens stopniowe przejście od Poświstów do średniowiecznych stosów, z dodaniem czarnoksięzników i alchemików, żeby rozbudowac i urozmaicic „ofertę”. Tu juz bylaby szansa na dofinansowanie, raczej watpliwa przy Mirmilowie.

 2. No, to właściwie na jedno by wyszło, ale w twoim projekcie przewiduję niepokonywalne trudności z zapewnieniem paru elementów: Milusia, Miłasi, działającego modelu Jagi czy latającego kufra.

 3. No jasne, Pogwizd, Przytup i Zaśpiew, bóstwa objawiające się przodkom gminnych urzędników ze Świętokrzyskiego! Najpewniej po nadużyciu wysokooktanowych substancji.
  Przecież to nie jest skansen ani rekonstrukcja, ta inicjatywa to najzwyklejsze ogłupianie turystów! Sabat czarownic i warzenie czarodziejskich mikstur w „Osadzie Średniowiecznej” za unijne pieniądze, czyli projekt pod nazwą: „Jak my urzędnicy wyobrażamy sobie średniowiecze w naszej gminie”. O rozrzutna Unio, zginienia bliska!

  No, to już chyba najwyższy czas na zamieszczenie na Archeowieściach relacji o otwarciu kolejnego parku z plastikowymi dinozaurami.

 4. Tak patrzę na zdjęcia tej wioski i jakoś zbyt sterylnie to wygląda… Myśląc o średniowieczu przypomina mi się często fragment filmu „Święty Graal” Monty Pythona, w którym dwaj wieśniacy dostrzegają Artura:
  „- A kto to?
  – Nie wiem. Pewnie król.
  – Dlaczego?
  – Bo nie jest cały obsrany.”
  No, ale może wygląda to tak dlatego, że wioska nowa, nieużywana. Zresztą, turystom chyba niespecjalnie zależy na dokładnym odwzorowaniu ówczesnych „obsranych” realiów.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: