Odkryto zapomniane królestwo sprzed 3000 lat

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Chinach odkryli ślady zapomnianego królestwa Ba sprzed około 3000 lat, o którym nie ma wzmianki w znanych starożytnych kronikach.

Odkrycia dokonano na stanowisku w mieście Linfen, położonym w prowincji Shanxi w północno-wschodniej części Chin.

Naukowcy odsłonili na stanowisku kilka grobowców, pochodzących z czasów panowania Zachodniej Dynastii Czou (1046-771 r. p.n.e.) z których wydobyli rozmaite artefakty, w tym przedmioty z brązu pokryte inskrypcjami.

Napisy na tych przedmiotach jednoznacznie wskazują, że miejsce pochówku znajdowało się na terenach pozostających pod panowaniem władcy królestwa Ba, o którym naukowcy nie posiadali dotąd żadnej informacji, gdyż nawet w starożytnych kronikach nie ma wzmianki o tym królestwie.

Jak poinformował Wang Wei, dyrektor Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk, odkrycie grobowców i zbadanie ich zawartości umożliwi naukowcom zdobycie wiedzy o zapomnianym przez historię królestwie, a także uzupełnienie informacji o systemie feudalnym i technologii w czasach Zachodniej Dynastii Czou oraz integracji różnych grup etnicznych w tym okresie.

Według Xie Yaotinga z Instytutu Archeologii Shanxi, informacje o istnieniu królestwa Ba mogły zostać zapomniane na przestrzeni dziejów. Możliwe też, że królestwo należało do grupy małych państw, które były lekceważone przez starożytnych kronikarzy.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Źródłem dla PAP była depesza chińskiej agencji Xinhua.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 25.04.2011.

Komentarzy 7 to “Odkryto zapomniane królestwo sprzed 3000 lat”

 1. Moglo tez nastapic celowe zniszczenie wzmianek o krolestwie i jego wladcach po ich podbiciu.

 2. Czy z tym systemem feudalnym nie jest jakaś przesada? Bo jeśli nie to w tej kwestii supremacja Chińskiej Republiki Ludowej nad Zachodem wynosi jakieś 1,5k lat.

 3. >>Czy z tym systemem feudalnym nie jest jakaś przesada? Bo jeśli nie to w tej kwestii supremacja Chińskiej Republiki Ludowej nad Zachodem wynosi jakieś 1,5k lat.

  istotnie Okres Królestw Walczących interpretuje się tradycyjnie jako okres ustroju feudalnego w historii Chin, zaś powstanie zjednoczonego cesarstwa – wręcz jako koniec feudalizmu i powstanie w jego miejsce zbiurokratyzowanej, centralnej monarchii absolutnej, która feudalizm niezbyt przypominała. Japonia zdaje się poszła inną drogą i tam feudalizm został zakonserwowany na kolejne setki lat

  • czytajac ksiazki Christian Jacq wyglada na to, ze rowniez Egipt przez pewien czas szedl inna , rownie zbiurokratyzowana droga, wrecz zachaczajaca o elementy „komunistyczne”, gdzie wlasciwie kazdy dysponowal tym co w swojej laskawosci raczylo przydzielic mu panstwo, zwiekszajace bonusy w miare awansu danej jednostki, bez mozliwosci bezposredniegi dziedziczenia przez potomkow.

 4. Nie mogli starożytni nawiązywać do komunistycznych wzorów, bo ich nie znali.
  To komuniści w drodze naśladownictwa stworzyli nowożytne państwo teokratyczne ze swoją religią, rytuałem, bogami i prorokami. Miałem okazję czytać rosyjski (radziecki) podręcznik dla uczniów szkoły podstawowej. Były tam teksty o dobrych bogach, Marksie, Engelsie i Leninie. Był tekst kolędy z bogiem ojcem Leninem w roli głównej i dzieciątkami, jego wnuczkami śpiewającymi ten tekst podczas tańca dookoła choinki.
  Według komunistów religia była opium dla ludu. Dość szybko zorientowali się, że lud w swej masie nadal tego opium potrzebuje, więc stworzyli nową religię, przejmując ze starej choinkę, kolędy, i świętego Mikołaja.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: