Złoty Tutanchamon wrócił do muzeum, czyli aktualizacja o zrabowanych zabytkach

Pozłacana figurka Tutanchamona zrabowana z Muzeum Egipskiego w Kairze pod koniec stycznia z powrotem jest w muzeum. Razem z nią wróciły trzy inne zabytki.

Informacja o ich powrocie pojawiła się kilka dni temu, ale dopiero w sobotę minister zabytków Zahi Hawass podał szczegóły. Okazało się, że przyniósł je do gabinetu ministra pewien Egipcjanin. Powiedział, że torbę z zabytkami znalazł na stacji metra.

Figurka była zaginioną częścią przedstawienia faraona polującego harpunem na łodzi i jednym z najcenniejszych zrabowanych przedmiotów. Jest lekko uszkodzona, ale zdaniem Hawassa nie będzie problemu z rekonstrukcją całego zabytku. Oprócz niej w torbie były jeszcze dwa przedmioty z grobowca Tutanchamona: trąbka i fragmenty wachlarza. Czwarty zabytek to jedna z zaginionych figurek uszebti z pochówku Juja.

Lista zaginionych przedmiotów skurczyła się tym samym do 37 pozycji.

Zdaniem Hawassa złodziej porzucił zabytki, gdyż zdał sobie sprawę, że nie ma szans ich sprzedać, a dalsze przetrzymywanie jest bardzo ryzykowne. Osoby, które dotąd złapano z zabytkami z kairskiego muzeum, już usłyszały wyroki 15 lat więzienia. Oprócz tego muszą zapłacić wysokie grzywny.

Swój udział w skracaniu listy zaginionych zabytków mają też policja i wojsko. 27 marca w wyniku ich działań pojmano człowieka, który próbował sprzedać cztery figurki egipskich bóstw i berło Ankhusiri.

Niestety w ostatnich tygodniach dotarły też złe informacje. Inwentaryzacja wykazała, że z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze zniknęło podczas tzw. egipskiej rewolucji 145 zabytków i 50 kopii.

Informacja Hawassa , raport ze zdjęciami czterech niedawno odzyskanych zabytków, zdjęcia pięciu zabytków odzyskanych 27 marca. Informacja o inwentaryzacji w Amerykańskim Uniwersytecie w Kairze.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.04.2011.

Jedna odpowiedź to “Złoty Tutanchamon wrócił do muzeum, czyli aktualizacja o zrabowanych zabytkach”

  1. Cios w wyznawców liberalizacji kodeksów karnych – jednak wysokość kary odstrasza.
    z drugiej strony, gdyby ten złodziej miał kanały dystrybucji swoich „fantów” to pewnie by ich nie zwrócił. czyli trzeba oddać hołd także tym którzy praca operacyjna uniemożliwili sprzedaż tych zabytków.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: