Złoty Tutanchamon wrócił do muzeum, czyli aktualizacja o zrabowanych zabytkach
Pozłacana figurka Tutanchamona zrabowana z Muzeum Egipskiego w Kairze pod koniec stycznia z powrotem jest w muzeum. Razem z nią wróciły trzy inne zabytki.
Informacja o ich powrocie pojawiła się kilka dni temu, ale dopiero w sobotę minister zabytków Zahi Hawass podał szczegóły. Okazało się, że przyniósł je do gabinetu ministra pewien Egipcjanin. Powiedział, że torbę z zabytkami znalazł na stacji metra.
Figurka była zaginioną częścią przedstawienia faraona polującego harpunem na łodzi i jednym z najcenniejszych zrabowanych przedmiotów. Jest lekko uszkodzona, ale zdaniem Hawassa nie będzie problemu z rekonstrukcją całego zabytku. Oprócz niej w torbie były jeszcze dwa przedmioty z grobowca Tutanchamona: trąbka i fragmenty wachlarza. Czwarty zabytek to jedna z zaginionych figurek uszebti z pochówku Juja.
Lista zaginionych przedmiotów skurczyła się tym samym do 37 pozycji.
Zdaniem Hawassa złodziej porzucił zabytki, gdyż zdał sobie sprawę, że nie ma szans ich sprzedać, a dalsze przetrzymywanie jest bardzo ryzykowne. Osoby, które dotąd złapano z zabytkami z kairskiego muzeum, już usłyszały wyroki 15 lat więzienia. Oprócz tego muszą zapłacić wysokie grzywny.
Swój udział w skracaniu listy zaginionych zabytków mają też policja i wojsko. 27 marca w wyniku ich działań pojmano człowieka, który próbował sprzedać cztery figurki egipskich bóstw i berło Ankhusiri.
Niestety w ostatnich tygodniach dotarły też złe informacje. Inwentaryzacja wykazała, że z Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze zniknęło podczas tzw. egipskiej rewolucji 145 zabytków i 50 kopii.
Informacja Hawassa , raport ze zdjęciami czterech niedawno odzyskanych zabytków, zdjęcia pięciu zabytków odzyskanych 27 marca. Informacja o inwentaryzacji w Amerykańskim Uniwersytecie w Kairze.
Cios w wyznawców liberalizacji kodeksów karnych – jednak wysokość kary odstrasza.
z drugiej strony, gdyby ten złodziej miał kanały dystrybucji swoich „fantów” to pewnie by ich nie zwrócił. czyli trzeba oddać hołd także tym którzy praca operacyjna uniemożliwili sprzedaż tych zabytków.