Denar Sieciecha wśród monet ze skarbu z Bonina

Sto średniowiecznych monet ze skarbu z Bonina przeszło już pełną konserwację w Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Wśród odnowionych numizmatów znajduje się pochodzący z końca XI wieku niezwykle rzadki denar palatyna Sieciecha.

– Ta moneta to duża ciekawostka, bo początkowo wydawało się nam, że niemal wszystkie znalezione w Boninie pieniądze są krzyżowymi denarami brandenburskimi, więc nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia – powiedział PAP dyrektor muzeum Jerzy Kalicki.

Denar Sieciecha był pierwszą w Polsce monetą prywatną. Na jej bicie zgodę wydał książę Władysław Herman, którego dworem w latach 1080 – 1100 zarządzał Sieciech – według niektórych historyków faktyczny wówczas władca Polski.

Denara prawdopodobnie bito w dwóch mennicach znajdujących się w grodach Sieciecha koło Płocka i pod Krakowem.

Największym zbiorem denarów Sieciecha dysponuje Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Monety te pochodzą z odkrytego w 1935 r. skarbu ze Słuszkowa. W zamieszczonym pod koniec lat 90. w „Wiadomościach Numizmatycznych” artykule napisano, że znanych jest tylko 150 denarów Sieciecha.

Skarb z Bonina to 4 300 srebrnych monet pochodzących z XI – XII wieku. Pod koniec października ub.r. odkryły je przez przypadek w podkoszalińskiej wsi Bonin trzy panie sadzące kwiaty na placu zabaw. Jest to dotychczas największe na Pomorzu znalezisko numizmatów z okresu średniowiecza.

Monety – jak powiedział PAP Jerzy Kalicki – dobrze poddają się konserwacji. Prace nad ich odnowieniem cały czas trwają. Do oczyszczenia zostało jeszcze 1,5 tys. denarów krzyżowych (nazwa wzięła się od symbolu krzyża umieszczonego na pieczęci służącej do ich wybijania) i 2,5 tys. siekańców, czyli przekrojonych monet, które służyły do drobnych płatności.

Niedługo po odkryciu skarbu Muzeum w Koszalinie informowało, że najstarszą z bonińskich monet jest datowany na VIII w. arabski dirhem. – Obecnie nie mamy jednak stuprocentowej pewności, czy jest to moneta oryginalna, czy też późniejsze naśladownictwo – powiedział PAP Jerzy Kalicki.

Jak dodał muzeum chce na wakacje przygotować ekspozycję odkrytych w Boninie monet.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

Zdjęcie i rysunek denara Sieciecha znajdziecie na dole tego artykułu w serwisie katalogmonet.pl.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.04.2011.

Komentarzy 9 to “Denar Sieciecha wśród monet ze skarbu z Bonina”

 1. „siekańców, czyli przekrojowych monet”
  Przekrojonych. Siekańce to monety rozkawałkowane.

 2. Domyśliłem się, że wiesz. Drugie zdanie było raczej dla czytelników ;)

 3. „służyły do drobnych płatności”
  nie ma dowodów, że służyły i najprawdopodobniej nie służyły ;)

 4. Wiem, że to tekst przyklejony, ale koronacji Hermana nie pamiętam z podręczników historii.

  Chyba jeden z najbardziej wysuniętych na północ znalezisk monet Sieciecha?

 5. Tak tytułem offtopu – „Skarb z Bonina to 4 300 srebrnych monet pochodzących z XI – XII wieku. Pod koniec października ub.r. odkryły je przez przypadek w podkoszalińskiej wsi Bonin trzy panie sadzące kwiaty na placu zabaw.” Bardzo wiele odkryć dokonują przypadkowe osoby, jakoś dziwnie nie spotykam się z przykładami uhonorowania ich choćby tabliczką w miejscu gdzie dokonali swego odkrycia.

 6. Tabliczka powinna być, albo nawet i konny pomniczek :)

 7. kiepskie szyderstwo Korku. Przyzwoitość nakazuje aby były „w tym miejscu taki ktoś a taki dokonał odkrycia tego a tego” koszty minimalne, satysfakcja spora.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: