Znamy już program otwarcia skansenu w Trzcinicy

Będzie się działo w Trzcinicy, oj będzie. Znany jest już program otwarcia skansenu archeologicznego Karpacka Troja, które nastąpi 24-26 czerwca 2011 r., czyli z niemal rocznym opóźnieniem spowodowanym zniszczeniami wywołanymi przez zeszłoroczną powódź.

Widowisko „Karpacka Troja – Dwa Oblicza” Rys. Łukasz Szozda

Program imprezy koncentruje się na dwóch głównych wydarzeniach. Pierwszym z nich będzie widowisko plenerowe „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, które odbędzie się 24 czerwca 2011 r. Ma ono stanowiące nie tylko wstęp do działalności obiektu, ale także do pierwszej edycji festiwalu archeologicznego noszącego nazwę Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, który rozpocznie się w sobotę 25 czerwca i potrwa 2 dni.

Ok. 60 minutowy spektakl opowiadał będzie dzieje Karpackiej Troi od momentu powstania na wzgórzu w Trzcinicy pierwszej osady obronnej, co miało miejsce 4100 lat temu, aż po upadek grodu słowiańskiego ok. 1030 r. n.e.

Widowisko połączy scenerię górującego nad doliną majdanu grodziska i znajdujących się u jego stóp zrekonstruowanych wiosek z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, z inscenizacjami odgrywanymi przez aktorów ubranych w stroje i wyposażonych w rekwizyty charakterystyczne dla danej epoki.

Odbiór dziejów Trzcinicy ma ułatwić nowoczesna forma spektaklu, na którą złożą się projekcje filmowe, efekty świetlne, pirotechniczne i dźwiękowe.

Według Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – widowisko będzie wyjątkowym wydarzeniem dla archeologii i muzealnictwa polskiego. Dotychczas nikt bowiem nie prezentował tematu najdawniejszych dziejów ziem polskich w sposób, który pozwoliłby widzom niemal zobaczyć przeszłość na własne oczy i poczuć ją na własnej skórze.

Autorami scenariusza, a jednocześnie reżyserami widowiska są Zdzisław Cozac (reżyser filmu dokumentalnego o Karpackiej Troi), Jan Gancarski oraz Dawid Iwaniec. Twórcą elementów filmowych, które zaprezentowane zostaną podczas spektaklu jest Zdzisław Cozac, zaś za reżyserię i realizację światła odpowiedzialni są Kazimierz Krygowski i Robert Cieślik z krośnieńskiej firmy Megaton. W rolę aktorów wcielą się natomiast pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz członkowie Drużyny Wojów Wiślańskich Krak i zespołu Percival.

Ze względu na pojemność obiektu spektakl obejrzy na żywo jedynie ok. 800 osób, jednak jest szansa na to, że będzie on w całości sfilmowany, co pozwoli na jego późniejsze udostępnienie szerokiej publiczności. Wstęp na widowisko będzie bezpłatny pod warunkiem posiadania rezerwacji. Prowadzona będzie ona w końcu maja lub na początku czerwca, a jej zasady opublikowane zostaną na specjalnej stronie internetowej imprezy otwarcia pod adresem: www.karpackatroja.pl/festiwal.

Następnego dnia po widowisku rozpocznie się 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza – Trzcinica 2011. Impreza ta ma być jedną z największych imprez archeologicznych w Polsce, a jej kolejne odsłony odbywać się będą co rok.

Nazwa festiwalu pochodzi od dwóch archeologicznych „twarzy” grodziska w Trzcinicy, które stanowić będą niezmienną tematykę każdej następnej edycji imprezy – pierwsza z nich związana jest z początkami epoki brązu, druga natomiast, młodsza o ponad 2000 lat, to okres funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego.

W programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ok. 1,5 godzinny występ projektu zatytułowanego „Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” stanowiącego połączenie spektaklu i muzyki autorstwa zespołu Percival i Radbora, który odbędzie się w sobotę wieczorem i dostarczyć ma odpowiedzi na pytanie o źródła kultury ludów słowiańskich.

Wielką atrakcją ma też być obóz wojów wczesnośredniowiecznych, który na dwa dni rozbije się na terenie Karpackiej Troi i pozwoli turystom nie tylko na podglądanie, ale przede wszystkim na czynne uczestnictwo w swoim życiu.

W pierwszej edycji imprezy udział weźmie ponad 200 odtwórców z całej Polski, prezentujących różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków. Jan Gancarski przypomina także o bodaj największej atrakcji festiwalu, którą będzie możliwość zwiedzania po raz pierwszy nowocześnie przygotowanej wystawy obrazującej historię trzcinickiego grodu oraz grodziska Wały Królewskie i wczucia się w żyjących tam przed wiekami mieszkańców. Można będzie także wejść na zrekonstruowane wały i poczuć się jak wojownik sprzed wieków

Imprezę poprzedzi oficjalna część otwarcia z udziałem zaproszonych gości, która odbędzie się 24 czerwca 2011 r. w godzinach porannych.

Wszelkie informacje na temat imprezy otwarcia, a w szczególności program imprezy, informacje organizacyjne oraz regulamin można będzie znaleźć na specjalnej stronie poświęconej otwarciu Karpackiej Troi znajdującej się na stronie www.karpackatroja.pl/festiwal, która aktualizowana będzie na bieżąco.

Zobacz program otwarcia (doc)

Poniżej krótki film obrazujący prace przy montażu ekspozycji w skansenie, który przygotowali pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 15.04.2011.

Komentarze 2 to “Znamy już program otwarcia skansenu w Trzcinicy”

  1. fajnie zrobione postacie, ale czy po tej powodzi wyciągnięte zostały jakieś wnioski?

  2. […] Zaczął się też sezon festiwali i pikników archeologicznych. Ich oferta jest z roku na rok coraz bogatsza, gdyż przybywa placówek z taką ofertą. W tym roku działalność zaczyna np. skansen w Trzcinicy. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: