Poćwiartowane konie sprzed 13 tysięcy lat odkryto na Lubelszczyźnie

W Klementowicach (Lubelskie) archeolodzy natrafili na szczątki trzech koni ze schyłkowego okresu ostatniej epoki lodowcowej. Dzięki śladom nacięć widocznym na kościach ustalono, że zwierzęta upolowano a następnie oprawiano – poinformował PAP Tadeusz Wiśniewski, kierownik wykopalisk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Klementowice to jedyne miejsce na Lubelszczyźnie, gdzie odkryto ślady pobytu magdaleńczyków, czyli łowców ze schyłku epoki paleolitu sprzed około 13 000 lat.

– Pod pojęciem kultury magdaleńskiej rozumie się dzieje grup ludzkich zamieszkujących tereny zachodniej i środkowowschodniej Europy w okresie od około 18 000 do 11 000 lat temu. Za kolebkę powstania tej tradycji kulturowej uznaje się tereny południowo-zachodniej Francji i Kantabrii, skąd pochodzą najwcześniej tak datowane stanowiska archeologiczne. Jej twórcom przypisuje się powstanie malowideł naskalnych w jaskiniach tego regionu – mówi Wiśniewski.

Jak wyjaśnia archeolog, w ciągu kolejnych tysiącleci magdaleńczycy opanowywali tereny Europy, docierając aż do jej środkowo-wschodniej części, w tym również do Klementowic – to najdalej na północny-wschód wysunięta enklawa osadnicza tej kultury nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Aż do ostatniego sezonu wykopaliskowego – w 2010 roku – na stanowisku w Klementowicach znajdowano przede wszystkim przedmioty wykonane z krzemieni.

– Są wśród nich narzędzia wyprodukowane do wykonywania rozmaitych czynności. Do ich uformowania używano specjalnej i skomplikowanej techniki obróbki. Wymagała ona ogromnego zaangażowania, nakładu pracy i niezłomnej cierpliwości – uważa Wiśniewski.

Jak dotąd znaleziono ponad 11 tys. zabytków tego typu. Co ciekawe, pozyskany krzemień sprowadzano z miejsc odległych od obozowiska o kilkadziesiąt kilometrów. – Charakterystyczne właściwości tego surowca, jak bardzo dobra łupliwość, a jednocześnie duża twardość sprawiły, że stał się on „żelazem” epoki paleolitu – dodaje archeolog.

Większość używanych wówczas przedmiotów codziennego użytku, czyli wyroby z kości, poroża, drewna i skóry nie przetrwała do dzisiaj. Zdarza się jednak odnaleźć całkiem dobrze zachowane szczątki zwierzęce.

Sukcesem pod tym względem zakończył się ostatni sezon wykopaliskowy, podczas którego znaleziono pozostałości fauny plejstoceńskiej – trzech koni – dwóch dorosłych osobników i jednego młodego. Identyfikacji kości podjął się dr Jarosław Wilczyński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Na niektórych kościach specjalista dostrzegł ślady nacięć po narzędziach krzemiennych, które świadczą o ćwiartowaniu tuszy wcześniej upolowanych osobników. „Noże” krzemienne znaleziono obok odkrytych kości i zębów.

Obecnie prowadzone są też inne analizy laboratoryjne, które dostarczą interesujących danych. Planowane są m.in. badania zębów, dzięki czemu archeolodzy poznają nawet porę roku, w czasie której zwierzęta straciły życie.

Klementowice to przykład obozowiska, którego mieszkańcy zajmowali się polowaniami na dużą zwierzynę stadną. Zdaniem kierownika badań, miejsce jest bardzo dogodne, z uwagi na istniejące do dziś w pobliżu stanowiska źródła Potoku Klementowickiego. Z pewnością kiedyś, podobnie jak dziś, przyciągały one liczną zwierzynę.

Stanowisko w Klementowicach badane było w latach 80. XX wieku przez archeologów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Od 2007 roku, po 25 latach przerwy, wykopaliska prowadzi Tadeusz Wiśniewski, również z UMCS. Poprzednie kampanie były opisywane w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.04.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: