Przeworski piec z Imielina

Piec prażalniczy z przełomu IV i V wieku naszej ery odkryto podczas badań archeologicznych w Imielinie (woj. śląskie). Związany z kulturą przeworską zabytek służył do produkcji wapna.

Piec wapienniczy z Imielina. Zdjęcia dzięki uprzejmości Katarzyny Soboty-Liwoch z Muzeum w Sosnowcu

Piec odkryto podczas badań ratowniczych związanych z planami inwestycyjnymi na prywatnej działce. Pracami kierowała Katarzyna Sobota-Liwoch z Muzeum w Sosnowcu. Piec ukrywał się przy samej granicy działki z drogą dojazdową. Badacze znaleźli też trochę ceramiki.

To nie pierwszy taki piec znaleziony w rejonie Imielina. Pierwszych kilka takich obiektów archeolodzy znaleźli tam w latach 60. XX w. Dużo więcej – bo aż 270 – odkryli w latach 80. podczas budowany stacji uzdatniania wody dla zbiornika Dziećkowice. Piece te miały wypełniska w postaci kamienia wapiennego i dolomitowego.

Z przeprowadzonych analiz wiadomo, że piece te były prymitywnymi wapiennikami.

Najnowsze odkrycie znajduje się 2,5 km od skupiska odkrytego z latach 80. Wygląda więc na to, że starożytny ośrodek przemysłowy w tym rejonie był bardzo rozległy.

Zagadką są na razie powody, dla których mieszkańcy tych terenów wypalali tak wielkie ilości wapna, gdyż nie było im znane budownictwo murowane. Zdaniem dr. Jacka Pierzaka z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wapno mogło służyć do bielenia chat, albo jako topnik do produkcji żelaza. Jednak dotąd w okolicach Imielina nie odkryto dymarek, czyli pieców do wytopu żelaza.

Jeszcze w kwietniu Katarzyna Sobota-Liwoch będzie prowadziła wykopaliska na innej działce położonej 200 m od tej, na której znajdował się odkryty właśnie piec. Archeolodzy mają nadzieję, że tam również znajdą pozostałości działalności przemysłowej sprzed kilkunastu stuleci.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 11.04.2011.

Komentarzy 9 to “Przeworski piec z Imielina”

 1. Kurcze, dlaczego na mojej działce niczego nie odkryto? Ile może kosztować działka „obiecująca” pod względem archeologicznym i czy są biura pośrednictwa nieruchomości oferujące archeologiczny towar? Które działki wyżej „stoją” – te rzymskie czy łużyckie?

  • Najwyżej stoją te na których nic nie ma, bo wtedy inwestor nie ma kłopotu ;)

   • Z drugiej strony w przypadku inwestora komercyjnego, takie stanowisko, ładnie zabezpieczone i opisane to nie lada atrakcja reklamowa.

 2. Eksportowac tego wapna na jakieś dalse odległości nie byli raczej w stanie?
  Może na zdjęciach lotniczych dałoby się rade zidentyfikowac jakiś obiekt do budowy którego wykorzystywano wapno?
  To, ze mieszkańcy nie znali budownictwa nie wyklucza chyba mozliwości budowy w okolicy np. jkaiejś faktorii handlowej przez bardziej „budowlany” lud?
  Az boje sie pisac….moze Rzymianie……?

 3. To bój się Krzysztofie bo są powody :-) Nie ma dowodu na pobyt Rzymian na dzisiejszych ziemiach polskich. Najbliżej dotarli oni do granic dzisiejszej Polski do Trencina na Słowacji.
  Jeżeli wapno miało być wykorzystywane to raczej jako reduktor i tppnik w procesie wytopu żelaza.
  Mnie jednak osobiście interpretacja tego obiektu mało przekonuje. Wapienniki, czyli piece do prażenia wapna są bardzo mocno wypełnione wapnem. Tu ilość wapna jakoś nadzwyczajnie duża nie jest. No ale to tylko moja interpretacja fotografii

  • Nie koniecznie, niekiedy w wapiennikach zostawały śladowe ilości wapna – wszystko zależało od dokładności wybrania końcowego produktu.

  • Wapno w okresie rzymskim było często wykorzystywane właśnie do bielenia ścian budynków aby nie żarło je robactwo.

 4. Jak wygląda inskrypcja możesz się przekonać pod poniższym linkiem:
  http://www.waymarking.com/waymarks/WM9306_Roman_inscription_Trencn_Slovakia

 5. […] Aż cztery piece używane do produkcji wapna odkryto podczas wykopalisk w Imielinie (woj. śląskie). Działka, na której dokonano odkrycia, znajduje się trochę ponad 200 m od miejsca, w którym parę tygodni temu odkopano podobny piec . […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: