Najstarszy grób króla Majów?

Pochówek znaleziony w Gwatemali może być najstarszym znanym grobowcem majańskiego władcy. A wskazuje na to wizerunek tak zwanego Boga-błazna umieszczony na kadzielnicy.

Rzeczony grób odkrył w 2008 r. archeolog John Tomasic z Uniwersytetu Kansas na stanowisku archeologicznym K’o w Gwatemali. Wejście do niego znajdowało się pod pozostałościami budowli identyfikowanej jako dość bogaty dom. By dotrzeć do pochówku, badacze musieli przeczołgać się przez wąski tunel.

Zmarły miał około 50 lat i raczej cieszył się dość dobrym zdrowiem, choć nękało go zapalenie stawów. Obok jego ciała złożono siedem ceramicznych naczyń, wśród których była czarna kadzielnica. To właśnie na niej znajduje się wizerunek Boga-błazna zwanego tak przez naukowców z powodu nakrycia głowy przypominającego trochę błazeńską czapkę. Wizerunki tego charakterystycznego nakrycia są powszechnie uznawane za jeden z wcześniejszych symboli władzy królewskiej. Przedstawienie na kadzielnicy z K’o jest natomiast najstarszym, jakie dotąd znaleziono.

W oparciu o styl ceramiki oraz datowanie radiowęglowego kości badacze uznali, że domniemany władca zmarł około 350 roku p.n.e. – Znamy starsze majańskie pochówki, ale w żadnym z nich nie znaleziono darów grobowych z królewskim symbolem – tłumaczy Tomasic. Najstarszy znany dotąd królewski grób pochodzi z około 100 r. p.n.e. i również znajduje się pod ruinami domu.

Jak podkreślają badacze jest to kolejne odkrycie, które pokazuje, że podstawy późniejszego klasycznego społeczeństwa Majów (czyli z lat 200-900 n.e.) powstały wcześniej niż uważano kilka dekad temu. Tomasic podejrzewa, że w przyszłości archeolodzy odkryją pod dawnymi majańskimi domami więcej takich królewskich pochówków, w tym starsze niż ten z K’o.

O odkryciu naukowcy poinformowali podczas dorocznej konferencji Society for American Archaeology, a napisał o tym Dan Vergano z USA Today. Zdjęcie darów grobowych i rysunek kadzielnicy.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 5.04.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: