Zagadkowe ołowiane księgi. Teraz „znaleźli” portret Jezusa

Portret mężczyzny widoczny na jednej karcie z ołowianych ksiąg, o których pisałem kilka dni temu, skłonił Daily Mail do spekulacji, że może to być najstarsza podobizna Jezusa. Za taką identyfikacją nic jednak nie przemawia, choć Daily Mail przekonuje, że pod odpowiednim światłem można nawet dostrzec koronę cierniową.

Brytyjski brukowiec postanowił bliżej zainteresować się tematem ksiąg. Uzyskał informacje, które podważają twierdzenia właściciela ksiąg Hassana Saeda, że należą one do jego rodziny od 100 lat. Według informacji Daily Mail Saeda kilka lat temu kupił księgi w Jordanii i przemycił w ciężarówkach firmy transportowej, której jest właścicielem.

Według tych informacji księgi miały być odkryte w jaskini niedaleko wioski Saham w Jordanii, blisko miejsca gdzie łączą się granice Izraela, Jordanii i Syrii. Rejon ten jest znany jako kryjówka Żydów uciekających przed rzymskimi represjami w I i II w. n.e.

Okazało się również, że księgi są bardzo różnych rozmiarów. Oprócz wspomnianych już w pierwszych relacjach ksiąg wielkości karty kredytowej są też i takie, które dorównują rozmiarami zwykłym książkom. „Daily Mail” informuje również, że na jednej z ksiąg odczytano napis „Zbawca Izraela”.

Jednak w całej relacji brytyjskiego brukowca zdecydowanie najciekawsze są zdjęcia, a wśród nich ów domniemany portret Jezusa. Naprawdę warto rzucić okiem.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.04.2011.

Komentarzy 7 to “Zagadkowe ołowiane księgi. Teraz „znaleźli” portret Jezusa”

 1. Widać nie tylko w Ica ludzie myślą, jak by tu pieniądze zarobić.

 2. Buchacha, trochę mało urodziwy się okazuje Jezusek.

  Zdanie z DM „Later versions of Christ, including Leonardo Da Vinci’s interpretation in his fresco The Last Supper, give Jesus similar characteristics” mnie zabiło. Znaczy, similar, bo miał nos i oczy i może brodę?

 3. Pfhrrr…
  Trzy razy przewinąłem tekst w tę i nazad w poszukiwaniu tej podobizny. Musiałem wreszcie przeczytać podpisy pod zdjęciami, żeby się zorientować, które to. Moim zdaniem już nie tylko podobieństwo do fresku, ale w ogóle podobieństwo do człowieka jest mocno naciągane. Mnie to przypomina skrzyżowanie lwa z małpą.

 4. Na tym to właśnie polega – każdy zobaczy tam to co chce.

 5. Fascynujące. Próbowałem poskładać literki pod owym „portretem”, co prawda hebrajskiego uczyłem się lata temu i niewiele już pamiętam, ale na mój gust literki na tej karcie to mieszanka znaków greckich, łacińskich, jakiejś hebrajskiej kursywy (choć spodziewałbym się raczej „kwadratowego” pisma aramejskiego) i jakiś dziwacznych znaczków.
  W odniesieniu do tego znaleziska warto wspomnieć tzw. zwój miedziany z Qumran. Jeden z najmłodszych zapewne „rękopisów” z Qumran, przez niektórych uważany za późniejszy „wtręt”, wymienia 64 miejsca, w których miały się znajdować skarby świątyni jerozolimskiej. Całość napisana jest w dość pokręcony sposób i też znajdują się tam dziwne wtręty np. greckie. Jeden z badaczy zwojów z Qumran, który zasłynął później teorią spisku watykańskiego (rozwiniętą twórczo przez znanych skądinąd Baigenta i Leigha), próbował zresztą wykopalisko odszukać owe skarby. Zresztą całkowicie bezskutecznie.
  Archeologia Palestyny to fascynująca plątanina przełomowych znalezisk, fałszerstw, genialnych badaczy i pokręconych poszukiwaczy sensacji, motywowanych zarówno żarliwą wiarą i jak głęboką potrzebą by tę wiarę pozbawić jakichkolwiek historycznych podstaw…
  No ale ja sobie to piszę raczej jako obserwator i laik niż osoba zajmująca się tą problematyką…

 6. Jak patrzę na gębę właściciela owych tabliczek, to widzę napis: cwaniak.

 7. […] Więcej o księgach w moich tekstach: Zagadkowe ołowiane księgi. Dzieło pierwszych chrześcijan czy współczesnych fałszerzy? oraz Zagadkowe ołowiane księgi. Teraz „znaleźli” portret Jezusa. […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: