Najstarszy tekst w Europie, który można odczytać

Fragment przypadkowo wypalonej glinianej tabliczki, który archeolodzy znaleźli w starożytnym śmietniku, to najstarsza możliwa do odczytania inskrypcja, jaką kiedykolwiek odkryto w Europie.

Archeolodzy odkryli tabliczkę podczas badań mykeńskich zabudowań w niewielkiej greckiej wiosce Iklaina na Peloponezie.

Zdaniem badaczy tabliczka pochodzi z lat 1450-1350 p.n.e. Pokryta jest znakami należącymi do pisma linearnego B. Mykeńczycy używali go najpewniej tylko do prowadzenia starożytnych odpowiedników naszej księgowości. Takie tabliczki nie były wypalane, ale jedynie suszone na słońcu. Gdy zapisane na nich informacje przestawały być konieczne, tabliczki wyrzucano. Taki sam los spotkał tę, której fragment znaleziono. Przetrwał do naszych czasów dzięki podpaleniu śmietnika. Wysoka temperatura utwardziła glinę.

Odkrycie jest dla badaczy całkiem sporym zaskoczeniem, gdyż dotąd nie było żadnych dowodów na to, że Mykeńczycy używali tabliczek tak wcześnie.

Poza tym takie tabliczki znajdywano dotąd tylko w najważniejszych pałacach tego greckiego ludu. Co prawda Iklaina również może pochwalić się mykeńskim pałacem, ale gdy powstała odkryta tabliczka, była to już mało ważna osada podporządkowana władcy Pylos. Znalezienie tabliczki w ośrodku o mniejszym znaczeniu może wskazywać, że umiejętność pisania nie była aż tak scentralizowana, jak dotąd sądzono.

Odkryty fragment ma niestety bardzo skromne wymiary: 2,5 na 4 cm. Znaki na przedniej stronie tabliczki prawdopodobnie tworzą czasownik związanego z produkcją. Z tyłu są nazwy z numerami. Zdaniem badaczy może to być jakiś spis dóbr.

Tabliczka jest w ocenie prof. Michaela Cosmopoulosa z Uniwersytetu Missouri w St. Louis (USA) najważniejszym znaleziskiem w Iklainie. Badacze znaleźli tam tez pozostałości pałacu i innych budowli, a także fragmenty malowideł naściennych oraz resztki bardzo zaawansowanego systemu odprowadzania wody.

Na podstawie National Geographic (dali zdjęcie). Raporty z wykopalisk w Iklainie.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 31.03.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: