Archeologia podwodna na studiach dziennych w Warszawie

Od października 2011 roku w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można studiować archeologie podwodną – informuje dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, wicedyrektor ds. studenckich IA UW. To drugi ośrodek akademicki w Polsce, po Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z taką specjalnością w swojej ofercie dydaktycznej.

Zajęcia w ramach nowej specjalności na studiach licencjackich będą prowadzić pracownicy Instytutu, do których dołączy profesor wizytujący – dr Waldemar Ossowski z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To wybitny specjalista zarówno w zakresie archeologii akwenów śródlądowych i Morza Bałtyckiego, jak i szkutnictwa.

Naukowiec poprowadzi trzy zajęcia. W ramach wykładu ogólnouniwersyteckiego będzie to „Archeologia morska Europy Północnej”, w ramach zajęć fakultatywnych „Szkutnictwo średniowieczne i nowożytne”. Wraz z dr. B. Kontnym poprowadzi również proseminarium pt: „Archeologia podwodna”.

Jak informuje dr Karasiewicz-Szczypiorski przyjazd specjalisty z CMM był możliwy dzięki realizowanemu na UW projektowi: „Nowoczesny Uniwersytet – kompleksowy program wsparcia dla doktorantów i kadry dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Instytut Archeologii UW od kilku lat rozwija ofertę wykopalisk realizowanych na stanowiskach archeologicznych położonych na brzegu różnych akwenów. Badania te są uzupełniane poszukiwaniami śladów osadnictwa pod wodą i dokumentacją podwodnych znalezisk. Studenci są zaangażowani w te prace w ramach praktyk. Dotychczas brali udział w projektach realizowanych na Krymie oraz na Mazurach. W kolejnych latach archeolodzy przewidują podjęcie podobnych badań i praktyk na kilku nowych stanowiskach nadczarnomorskich i śródziemnomorskich.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Polecam też wywiad z Radosławem Karasiewiczem-Szczypiorskim w dzienniku Rzeczpospolita.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 27.03.2011.

Komentarze 2 to “Archeologia podwodna na studiach dziennych w Warszawie”

  1. Brawo! Szelfy kontynentów czekają na profesjonalnych i pracowitych absolwentów, a ja na wyniki ich pracy.

  2. Dla wszystkich zainteresowanych mam dwie drobne uwagi:

    1. W Polsce po ukonczeniu archeologii podwodnej nie mozna odplatnie pracowac w zawodzie nurek-archeology bez dodatkowo ukonczonej zawodowej szkoly nurkowej (kilka miesiecy – jesli stac was polecam chociazby jako plan „B”). Oczywiscie nie jest to problemem przy kontynuowaniu w kierunkach morsko-archeologicznych bez zanurzania sie.

    2. Poza Polska – nie wiem jak wyglada sytuacja w Skandynawii, Hiszpanii czy Niemczech. Aby pracowac dla Francuskiej sluzby archeologicznej trzeba przejsc przez ich system od poczatku. We Wloszech znowu konieczne sa uprawnienia zawodowe jesli chcemy nurkowac. We wschodnim basenie mnorze srodziemnego chyba najlatwiej dojsc przez uniersytyety Amerykanskie, lub Izraelska sluzbe starozytnosci. W Wielkiej Byrtanii nie dostaniemy pracy w zawodzie archeolog morski bez dobrej znajomosci archeologii podwodnej i szkutnictwa (ktore powysze studia zdaja sie zapewnic), ale takze konieczny jest takze pewien stopien bieglosci w GIS i geofizyce morskiej.

    Za brak Polskich znakow diakrytycznych przepraszam,

    Piotr Jacobsson

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s