Nowy najstarszy dowód obecności ludzi w Ameryce

Ludzie żyli w Ameryce wcześniej niż na to wskazywały najstarsze znane niebudzące wątpliwości dowody. Archeolodzy znaleźli w Teksasie tysiące zabytków sprzed nawet 15,5 tys. lat. Dotąd najstarszym (zresztą też całkiem nowym) dowodem bytności ludzi w Nowym Świecie były skamieniałe odchody sprzed 14 tys. lat.

Odkrycia dokonano na stanowisku Debra L. Friedkin ponad 60 km na północny zachód od Austin. Badania prowadzili tam naukowcy z kilku amerykańskich uczelni. Teraz zaprezentowali ich wyniki w „Science”.

W Debra L. Friedkin archeolodzy natrafili na zabytki z wielu okresów. Nie spodziewali się jednak, że pod warstwami z pozostałościami kultur Folsom i Clovis sprzed 12-13 tys. lat natrafią na jeszcze coś. Tymczasem kryło się tam blisko 16 tysięcy artefaktów sprzed 13,2-15,5 tys. lat.

W znakomitej większości są to pozostałości po obróbce kamiennych narzędzi, ale badacze znaleźli też ponad 50 całych narzędzi – noży, skrobaków i tzw. chopperów – które wykonano z rogowca. Są one dość małe, dlatego badacze podejrzewają, że wchodziły w skład przenośnego zestawu narzędzi.

Świadomi wagi odkrycia archeolodzy przeprowadzili wiele badań mających wykluczyć możliwość przemieszczenia się zabytków z wyższych warstw. Przeprowadzili aż 60 datowań luminescencyjnych, które wykazały, że ostatni raz warstwy z narzędziami i odłupkami były wystawione na światło słoneczne nawet ponad 15 tys. lat temu.

To odkrycie zadaje już ostateczny cios dawnej tezie, że to kultura Clovis była dziełem pierwszych mieszkańców Ameryki. Teraz wiadomo, że ludzie żyli w Nowym Świecie ponad dwa tysiące lat wcześniej.

Debra L. Friedkin nie jest co prawda pierwszym stanowiskiem z zabytkami poprzedzającymi kulturę Clovis, ale ma zdecydowanie najwięcej takich przedmiotów i w dodatku są one najstarsze.

Waters, M., Forman, S., Jennings, T., Nordt, L., Driese, S., Feinberg, J., Keene, J., Halligan, J., Lindquist, A., Pierson, J., Hallmark, C., Collins, M., & Wiederhold, J. (2011). The Buttermilk Creek Complex and the Origins of Clovis at the Debra L. Friedkin Site, Texas Science, 331 (6024), 1599-1603 DOI: 10.1126/science.1201855

Dostępna jest również garść komunikatów prasowych : Texas A&M, Uniwersytet Illinois w Chicago, AAAS (wydawca Science).

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 24.03.2011.

Komentarzy 13 to “Nowy najstarszy dowód obecności ludzi w Ameryce”

 1. Sądzę, że celowo szukając (tu znaleziono pzypadkowo badając młodsze znaleziska) najstarszych sladów człowieka, nalezałoby uwzględniac ówczesne ukształtowanie terenu, zasieg lodowca i wód polodowcowych.

 2. Krzysztofie jeśli nie dostrzegłeś badania prowadzono w Texasie. Lodowiec więc tam nie docierał. Kto jak kto ale Amerykanie robią zazwyczaj więcej specjalistycznych analiz niż badacze europejscy.
  Wierz mi, że juz pierwsze spojrzenie na inwentarz krzemienny prezentowany w filmie, chociaż krótko daje pierwsze ciekawe spostrzeżenia. Jest on zupełnie inny niż typowy dla kultur Clovis czy Folsom i Friedkin ma zupełną rację. Jest to zapewne tzw. „horyzont pre-Clovis”, a to odkrycie powinno całkowicie uciąć spekulacje na temat początków migracji i przekonać nawet najbardziej opornych zwolenników „krótkiej chronologii” jak bardzo zbłądzili ;-)

 3. Niestety Krzysiu, wybrzeża akwenów, o których piszesz są dziś już pod wodą. W onym czasie ludność przemieszczała się wzdłuż linii brzegowej morskiej lub oceanicznej. Dziś linia ta wygląda zupełnie inaczej niż wtedy, właśnie za sprawą wspomnianego lodowca.

  • A nie było przypadkiem duzego słodkowodnego zbiornika wewnatrz lądu, którego mizerną pozostałością sa Wielkie jeziora?

   • Tobie zaś chodzi pewnie o Aggasiz i Ojibway albo jak chcą niektórzy Aggasiz-Ojibway.
    Was tez wywala ze strony ? Niby jest się zalogowanym a komenta nie pozwala opublikowac ?

 4. Był, lecz znajdował się daleko na zachód od Wielkich Jezior. Powstał w zagłębieniu, za sprawą topniejącego lodowca. Kiedy wkońcu pękła naturalna tama masy wody dokonały spustoszeń na skalę porównywalną z tsunami, jednak i ten zbiornik z całą pewnością znajdował się daleko od granic Teksasu.

  • To chyba o ten zbiornik mi chodziło – pamiętałem informację o „morzu słodkowodnym”.

 5. Nie da rady – Wielkie Jeziora powstały dopiero na początku holocenu.

 6. Chodzi zapewne o Missoula w dzisiejszej Montanie.

 7. W Górach Skalistych takich takich zbiorników roztopowych było „na pęczki”. Niektóre nawet kilkakrotnie powstawały w tych samych miejscach.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: