Skarb z Głogowa w Warszawie

Jeden z największych europejskich skarbów pod względem liczby monet można oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Zbiór składa się z ponad 20 tys. srebrnych numizmatów, kilku tysięcy ich fragmentów, siedmiu sztabek srebra. Całość waży prawie 7 kg. Warszawa jest pierwszym miejscem jego nowej ekspozycji.

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, gdzie skarb trafił w 1987 roku.

Depozyt odkryło przypadkowo dwóch mieszkańców Głogowa w obrębie ogródków działkowych. Powiadomieni archeolodzy z lokalnego muzeum znaleźli w terenie ogromną liczbę starych monet i kilkanaście drewnianych klepek z naczynia – drewnianego wiaderka, w którym ukryty był skarb.

Specjaliści ustalili, że monety pochodzą z XII oraz z początków XIII wieku. Dominują wśród nich monety polskie – najwięcej jest denarów księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego (1163-1201) i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego (1163-1211), co stanowi 86 proc. skarbu. Mniejsza część skarbu to monety zagraniczne – część z Saksonii, kilka okazów z Austrii i Łużyc. Ze względu na stan zachowania, do dziś nie wszystkie monety zostały rozpoznane.

Kuratorem wystawy jest mgr Marzena Grochowska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Ekspozycję zaaranżowano w nowoczesny sposób. Zaprezentowane zostały wszystkie typy monet ze skarbu i informacje o mennicach poszczególnych władców, których monety trafiły do skarbu.

W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie komisarzem wystawy jest mgr Agata Wójcik.

Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 22.03.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: