Nowe pozostałości Wielkiego Muru Chińskiego

Ponad dwa lata poszukiwań pozostałości największej fortyfikacji świata w chińskiej prowincji Qinghai przyniosły obfity plon.

Wielki Mur Chiński w okolicy Jinshanling. Nie wszędzie prezentuje się tak wspaniale. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jakub Hałun

Jak powiedział agencji Xinhua Ren Xiaoyan z Instytutu Archeologicznego w Qinghai, badacze znaleźli łącznie 51 wież obserwacyjnych, 158 wież z przejściami oraz liczne odcinki muru, wśród których był jeden o długości 480 m.

Wiele części słynnej fortyfikacji było już ledwie widocznych w wyniku działania sił przyrody. Łącznie z odkrytymi wcześniej odcinkami chińscy badacze zlokalizowali w Qinghai 360 km słynnej fortyfikacji.

W 2009 r. Chińczycy obliczyli długość Wielkiego Muru na 8851,8 km. Na tę liczbę składa się 6259,6 km rzeczywistego muru, 359,7 km rowów i 2232,5 km naturalnych barier w postaci rzek i gór. Nie wiem, czy w tamtych obliczeniach uwzględniono już odcinki, o których teraz informują archeolodzy z Qinghai.

Początki Wielkiego Muru sięgają VII w. p.n.e., gdy lokalni władcy zaczęli budować wały mające powstrzymać koczowników najeżdżających północne Chiny. Pod koniec III w. p.n.e. pierwszy cesarz Chin połączył lokalne wały w długi system umocnień. Jednak mało kto słyszałby o tej budowli, gdyby nie panujący w XIV-XVII w. n.e. władcy z dynastii Ming. To oni przekształcili znaczną część starożytnego wału w kamienny mur.

Przy okazji przypominam, że wbrew rozpowszechnionemu stwierdzeniu Wielkiego Muru nie widać gołym okiem z kosmosu.

Informację o odkryciach w Qinghai znalazłem w China.org

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 21.03.2011.

Komentarze 4 to “Nowe pozostałości Wielkiego Muru Chińskiego”

  1. Hm, a tu jakby piszą, że jednak coś tak jakby go widać z kosmosu… http://www.greatwall-of-china.com/42-58/great-wall-of-china-from-space.html Ale może rzeczywiście to nie do końca jest „gołym okiem” ;-).

  2. W zalinkowanym artykule tłumaczą że mur widać z kosmosu ale nie „jak w pysk strzelił” tylko w odpowiednich warunkach – np. kiedy niskie słońce rzuca długie cienie. Piszą również że mur nie jest jedynym obiektem stworzonym przez człowieka widocznym z kosmosu – w odpowiednich warunkach można dostrzec autostrady, tamy a nawet duże pojazdy.

    • Cóż, chińscy naukowcy uznali inaczej w 2007 r. Przypomnę, że chodzi o zobaczenie gołym okiem a zalinkowany tekst z 2004 r. miesza bardzo. Raz piszą, że nie widać, ale jak się weźmie lornetkę to widać. Astronauta, który twierdzi, że widać w pewnym momencie stwierdza: „”With binoculars you can see an awful lot of things” trochę niżej mamy stwierdzenie: „It appears that the right set of conditions must have occurred for this photograph to capture the small segment of the wall”. Aparat to nie jest nagie oko. Poza tym człowiek chcąc coś zobaczyć może uznać, że to zobaczył. Tylko może nie był to wielki mur, ale rzeka, albo pas ziemi o innym kolorze. Przypominam, że mur ma tylko kilka metrów szerokości. Jak ktoś kiedyś trafnie napisał w komentarzach w Archeowieściach, to jak próbować zobaczyć dżdżownicę z dachu wieżowca.

      Polecam tez koniec tego zalinkowanego tekstu: „It’s questionable whether you can see it with the unaided eye from space. „The shape, the age of the structure, the resolution of the camera, the condition of the atmosphere — all these factors affect the ability to detect an object from space.” But, he added, „you can see the wall in radar images taken from space.”” Radar, aparat, to nie jest gołe oko. Takim wyposażeniem można zobaczyć wszystkie budowle naziemne na naszej planecie. A wszak mur ma być wedle mitu jedyną widoczną budowlą.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: