Egipt. Policja odzyskała część zrabowanych zabytków

12 ukradzionych przedmiotów znalazła egipska policja u trzech mężczyzn zatrzymanych za włamanie do Muzeum Egipskiego w Kairze. Informację podał egipski serwis Ahram Online powołując się na dyrektora muzeum Tareka El-Awadi.

Wśród odnalezionych starożytności jest siedem figurek z brązu i wapienia oraz kolie ze złota, fajansu i kolorowego szkła.

Szczegóły operacji ujawnił serwis Al-Masry Al-Youm. Według jego informacji, współpracujący z miejscową policją pracownik amerykańskiej ambasady przekonał złodziei, że chce kupić zrabowane przedmioty za 50 mln dol. Policja aresztowała ich podczas finalizacji transakcji.

Niedawno egipska Najwyższa Rada Starożytności opublikowała listę ponad 60 zabytków, które zniknęły w wyniku włamania pod koniec stycznia.

Ahram Online podał również, że inwentaryzacja w magazynie w Tel El-Faraein ujawniła zaginięcie 27 zabytków, w tym brązowych monet z czasów rzymskich i islamskich, a także reliefu z grecką inskrypcją, figury z napisem hieroglificznym oraz czterech naczyń ceramicznych. Magazyn obrabowała w ubiegłym tygodniu grupa uzbrojonych napastników.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.03.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: