Egipskie zabytki wciąż nie są bezpieczne

Od czasu rezygnacji prezydenta Hosniego Mubaraka w całym Egipcie wzrosła liczba rabunków. Kryminaliści, którzy wykorzystują obecną sytuację, są śmiertelnym zagrożeniem dla naszych zabytków – poinformował dzisiaj na swojej stronie internetowej minister Egiptu ds. zabytków Zahi Hawass.

W komunikacie podał też najnowsze informacje o wydarzeniach z ostatnich tygodni.

W Abusir złodzieje obrabowali magazyn czeskiej ekspedycji, a z grobowca Ptahszepsesa zabrali bloki z inskrypcjami. W Dahszur wtargnęli do magazynu Metropolitan Museum of Art’s, a dwa dni temu dostali się do magazynu Selim Hassan w Gizie. Kilka razy bandyci pojawiali się też w Sakkarze. Otwarli kłódki wielu grobowców. Z miejsca ostatniego spoczynku Hetepka zabrali bloki z inskrypcjami oraz fragmenty ślepych wrót. Doszło też do włamań do magazynów w Tell el-Basta i Wadi el-Feiran niedaleko Szarm el-Szejk.

We wszystkich obrabowanych miejscach egipskie służby archeologiczne sprawdzają obecnie wielkość strat.

Częste są też ataki na stanowiska archeologiczne. Bandyci próbowali m.in. zabrać posąg Ramzesa II z kamieniołomu w Asuanie. Odpędzili ich strażnicy i archeolodzy. W Tell el-Maskhuta napastnicy całkowicie zniszczyli odkryty niedawno grobowiec pisarza Ken-Amona. To jedyny znany grobowiec z czasów XIX dynastii w Dolnym Egipcie. Niedaleko słynnego Sfinksa w Gizie rabusie włamali się do grobowca Impiego.

Jedno ze stanowisk archeologicznych w Północnym Synaju bandyci zniszczyli ładowarką. W Abydos prawie każdej nocy dochodzi do nielegalnych wykopalisk. Niektóre wykopy mają nawet pięć metrów głębokości. „Archeolodzy-amatorzy” pojawiają się też w Aleksandrii, Ismailii, Sakkarze, Behairze, Abusir, Dahszur i wielu innych miejscach. Najchętniej kopią w nocy.

Doszło też do ataków na zabytki islamskie. Jak dotąd nie ucierpiały natomiast żadne budowle żydowskie i chrześcijańskie.

Jak informuje Hawass strażnicy zazwyczaj nie mają szans w starciu z bandytami, gdyż nie są uzbrojeni.

W ostatnim komunikacie nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące zaginionych zabytków z muzeum w Egipcie i z magazynu w Qantarze.

Komunikat ministra Hawassa.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 3.03.2011.

Jedna odpowiedź to “Egipskie zabytki wciąż nie są bezpieczne”

  1. […] Hawass był blisko związany z Hosni Mubarakiem, obalonym prezydentem Egiptu. W ostatnich tygodniach był mocno krytykowany, m.in. za zdarzenia w muzeum egipskim. Pojawiły się też oskarżenia o korupcję. Sam Hawass stwierdził jednak, że rezygnuje ze swojej funkcji, ponieważ nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa egipskim zabytkom (czytaj: Egipskie zabytki wciąż nie są bezpieczne) […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: