Wystartował projekt badawczy miejsca bitwy pod Kircholmem

Kircholm jest jednym z nielicznych miejsc poza granicami kraju, które powszechnie i jednoznacznie kojarzone są z najświetniejszymi kartami polskiej historii. We wrześniu 1605 r. około 3600 polskich żołnierzy rozbiło w pył 11-tysięczną armię szwedzką ponosząc przy tym stosunkowo niewielkie straty. Ten rzadki w dziejach wojen sukces hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz zawdzięczał potężnej szarży husarii, która stanowiła znaczą część jego małej armii.

Bitwa pod Kircholmem według holenderskiego malarza Petera Snayersa. Lata 20. XVII w. Obraz zamówił król Zygmunt III Waza. Armia Chodkiewicza z lewej strony.

Leżące niedaleko stolicy Łotwy pobojowisko stanie się wkrótce miejscem badań, których celem jest zweryfikowanie miejsca wielkiego triumfu wojsk Rzeczpospolitej oraz zadokumentowanie wszystkich materialnych pozostałości tego starcia. Pomysł badań narodził się kilka lat temu. Nabrał on bardziej realnych kształtów we wrześniu zeszłego roku, gdy studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym „Hanza”, pod kierownictwem archeologa dr. Tomasza Nowakiewicza przystąpili do tworzenia nowego projektu badań pola bitwy. Wkrótce potem do projektu dołączyło Muzeum Wojska Polskiego, a także Łotewskie Muzeum Narodowe w Rydze, Warszawski Klub Płetwonurka, poszukiwacze z klubu poszukiwanieskarbow.com oraz fotograf lotniczy Krystian Trela.

Obecnie trwa kwerenda źródłowa prowadzona zarówno w Polsce jak i na Łotwie. Jak poinformował „Archeowieści” koordynator projektu Kamil Stokłosa prawdopodobnie już w połowie kwietnia (ostateczny termin zależy od pogody) przeprowadzona będzie w Kircholmie akcja rozpoznawcza podczas której wykonywane zdjęcia lotnicze z paraplanu. W późniejszym terminie dojdzie do głównych badań. Na pola kircholmskie zjadą wówczas płetwonurkowie z Warszawskiego Klubu Płetwonurkowego, grupa eksploracyjna z Muzeum Wojska Polskiego, specjaliści od obsługi wykrywaczy metali i technik poszukiwawczych oraz oczywiście studenci z Hanzy. Udział płetwonurków jest konieczny, gdyż część dawnego pola bitwy może znajdować się obecnie na dnie rzeki Dźwiny.

W oparciu o wyniki tych prac będą podjęte decyzje co do dalszych działań, w tym być może wykopalisk.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że ich badania spowodują, że zwycięstwo kircholmskie stanie się w odbiorze powszechnym zjawiskiem mniej abstrakcyjnym i bardziej realnym. Chcą też zwrócić uwagę na problem pobojowisk, które obok elementów architektury, należą do najważniejszych elementów kształtujących charakterystykę dawnych kresów Rzeczypospolitej.

Badania mają również zapewnić uchronienie pobojowiska przed zniszczeniem.

Więcej informacji na stronie projektu.

Bitwa pod Kircholmem zapewniła polskiej armii wielką sławę, ale nie przyniosła Rzeczpospolitej w zasadzie żadnych korzyści. Zaangażowane na kilku frontach państwo polsko-litewskie nie było w stanie wykorzystać zwycięstwa i wyprzeć Szwedów z Inflant. Na dłuższą metę więcej korzyści wyciągnęła z bitwy Szwecja. Wielkie lanie przekonało Szwedów, że konieczna jest radykalna reforma armii. Była ona tak udana, że już pod koniec I połowy XVII w. Szwecja zyskała dzięki doskonałym wojskom status europejskiego mocarstwa. I właśnie ta zreformowana armia o mało co nie doprowadziła w latach 50. XVII w. do całkowitego upadku Rzeczpospolitej.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 2.03.2011.

Komentarze 2 to “Wystartował projekt badawczy miejsca bitwy pod Kircholmem”

  1. […] Jerzego Kłoczowskiego “Unia lubelska i Europejska“. Archeowieści informują o starcie archeologicznego projektu badawczego miejsca bitwy pod Kircholmem. Na stronie Muzeum Pałac w Wilanowie “Fakty i anegdoty” […]

  2. Bitwa pod Kircholmem to lata świetności husarii. Chciałbym zobaczyć minę szwedzkiego króla, jak uciekał przd polską armią. Mósiało to być dla niego dużym zaskoczeniem, że mniejsza polska armia rozbiła w pył jego wojska.
    http://quizydlawiedzy.pl/tematyczne/historia/

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: