Dobre i złe wieści z Egiptu

W ostatnich dniach odnaleziono cztery zabytki z 18, które zaginęły z muzeum w Kairze w związku z zamieszkami w Egipcie. Wszystkie leżały na terenie bezpośrednio przylegającym do budynku muzeum, co oznacza, że najprawdopodobniej rabusie porzucili je podczas ucieczki.

Wedle informacji ministra ds. zabytków Zahiego Hawassa, odnaleziono rzeźbę Echnatona składającego ofiarę, skarabeusza z pochówku Juja, jedną z 11 zaginionych figurek uszebti oraz fragmenty złoconej figurki przedstawiającej Tutanchamona niesionego przez boginię.

Hawass ma nadzieję, że pozostałe zaginione zabytki również znajdują się w najbliższej okolicy muzeum. Z muzeum graniczy plac Tahrir, na którym miały miejsce największe demonstracje przeciwników i zwolenników prezydenta Mubaraka.

Trzy przedmioty znaleźli pracownicy muzeum, m.in. w ogrodzie. 37-centymetrową figurkę Echnatona oddała natomiast rodzina 16-latka, który znalazł ją koło śmietnika na placu Tahrir. Dlatego przeglądane są m.in, wywożone z niego śmieci.

Trwa również sprawdzanie sytuacji na stanowiskach archeologicznych oraz w magazynach i muzeach w całym Egipcie. Okazało się, że włamań było dużo więcej, niż jeszcze niedawno twierdził Zahi Hawass. Minister ds. zabytków potwierdził w tym tygodniu włamania do grobowców w Sakkarze i Abusir. Wedle wstępnych ustaleń złodzieje zabrali z nich fragmenty dekoracji. Rabusie wtargnęli również do magazynów w Sakkarze oraz magazynu Uniwersytetu Kairskiego. Odnotowano też próby prowadzenia nielegalnych wykopalisk w wielu miejscach. W niektórych przypadkach rabusiów przegoniło wojsko.

Wcześniej Zahi Hawass potwierdził włamania do magazynów w Qantarze i w Dahszur.

Na niedzielę zaplanowano ponowne otwarcie dla turystów muzeów i stanowisk archeologicznych.

Komunikat o odnalezieniu trzech zabytków (ze zdjęciem figurki uszebti i rzeźby Tutanchamona niesionego przez boginię)
Komunikat o znalezieniu rzeźby Echnatona (ze zdjęciem) i potwierdzonych włamaniach

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 19.02.2011.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: