W Polsce powstanie centrum badań nad plejstoceńską fauną Europy

Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski oraz trzy instytuty Polskiej Akademii Nauk: Biochemii i Biofizyki, Nauk Geologicznych oraz Systematyki i Ewolucji Zwierząt utworzą Centrum Badań nad Fauną Plejstocenu Europy.

Północna Hiszpania w plejstocenie. Widać m.in. mamuty i nosorożca włochatego. Rysunek na licencji Creative Commons pochodzi z PLoS Biology. Autor: Mauricio Antón

Jak poinformowano w piśmie uczelnianym Uniwersytetu Warszawskiego, celem konsorcjum będzie stworzenie sieci nowoczesnych laboratoriów środowiskowych, w których za pomocą metod izotopowych naukowcy będą mogli ustalić wiek zachowanych w jaskiniach szczątków zwierząt z okresu plejstocenu (2,6 mln lat temu – 11,7 tys. lat temu), a także dzięki wykorzystaniu technologii genetycznych identyfikować materiały kopalne i śledzić zmiany w strukturze populacji zwierząt w okresie plejstocenu.

W laboratoriach prowadzone będą również badania szczątków zwierząt w oparciu o klasyczne metody paleontologiczne oraz badania geomorfologiczne i geologii osadów z okresy plejstocenu, co umożliwi rekonstrukcję warunków paleośrodowiskowych.

Naukowcy skupieni w centrum zamierzają prowadzić wspólne badania, które pozwolą na lepsze zrozumienie procesów zachodzących w środowisku w wyniku zmian klimatycznych, ewolucji i przyczyn wymierania poszczególnych gatunków zwierząt. Ich praca będzie miała duże znaczenie w ustaleniu możliwości restytucji gatunków wymarłych lub zagrożonych.

Plejstocen można spokojnie nazwać epoką wielkich ssaków. W Europie żyły wówczas mamuty, nosorożce włochate, ważące około tony niedźwiedzie jaskiniowe, czy też jelenie olbrzymie. Plejstocen kończy się masowym wymieraniem tych wielkich zwierząt (zwanych też megafauną). Od dawna toczy się spór, czy było ono spowodowane działalnością ludzi, czy też zmianami klimatycznymi. Do podobnego wymierania megafauny doszło też pod koniec plejstocenu w Australii i Ameryce.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 18.02.2011.

Komentarze 2 to “W Polsce powstanie centrum badań nad plejstoceńską fauną Europy”

  1. 2,6 mln do ok 11,7 tys. wg IUGS (: Jak zobaczę działające i zatrudniające fachowców laboratoria to uwierzę.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: