Z Muzeum Egipskiego zniknęło 8 cennych zabytków

Bardzo złą informację przyniosła inwentaryzacja przeprowadzona w Muzeum Egipskim w Kairze. W zbiorach brakuje 8 ważnych zabytków sprzed około 3400 lat.

Muzeum Egipskie w Kairze. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Francesco Gasparetti

Jak informuje na swoim blogu egipski minister ds. zabytków Zahi Hawass, zaginęły: złocony drewniany posążek Tutanchamona niesionego przez boginię, tors i ramiona drewnianego złoconego posągu Tutanchamona polującego z harpunem, wapienny posąg Echnatona niosącego ofiary, posąg Nefretete składającej ofiarę, wykonana z piaskowca głowa księżniczki z Amarny, kamienny posąg skryby z Amarny, kolekcja 11 drewnianych posążków uszebti z pochówku Juja (teść Amenhotepa III) i skarabeusz z pochówku Juja.

Hawass nie podał w jakich okolicznościach zaginęły zabytki. Trwa śledztwo mające to wyjaśnić.

Minister poinformował również o włamaniu do magazynu w Dahszur, w którym przechowywano duże kamienne bloki i mniejsze zabytki. Nie podał jednak żadnych szczegółów poza tym, że doszło do niego 11 lutego.

Dwa tygodnie temu do Muzeum Egipskiego wdarła się grupa rabusiów, którzy wykorzystali zamieszanie związane z rozruchami przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. Dotąd jednak Hawass zapewniał, że nic wówczas nie skradziono.

Zaginięcie tych zabytków to poważny cios dla reputacji słynnego egipskiego archeologa i tamtejszych służb muzealniczych. Od lat Egipcjanie zapewniali, że ich placówki są równie bezpieczne jak zachodnie muzea. Teraz już na pewno nikt w to nie uwierzy. Z tego powodu Egiptowi będzie dużo trudniej odzyskiwać zabytki przechowywane w innych krajach, o co – czasami bardzo ostro – walczył Zahi Hawass. Tymczasem obawy o bezpieczeństwo zgromadzonych na Nilem skarbów były jednym z najczęstszych argumentów przeciwko takim zwrotom.

Zdjęcia trzech zaginionych zabytków na blogu Hawassa. Dwa zdjęcia znajdziecie w National Geographic.

~ - autor: Wojciech Pastuszka w dniu 13.02.2011.

Komentarzy 26 to “Z Muzeum Egipskiego zniknęło 8 cennych zabytków”

 1. Ponoć wojsko rozwiązuje konstytucję i rząd, więc Pan Hałas może już nie jest ministrem?
  No i cóż – może to trąci (neo/post)kolonializmem, ale sądzę, że zabytki powinny jednak w Europie zostać. Z bałaganu jaki tam jest, wyłonić się może wszystko – nawet drugi Iran, bo brodaci to jedna z lepiej zorganizowanych sił politycznych na Nilem. Jak zwykle – rewolucję rozpętują mniej lub bardziej zwykli ludzie, a do władzy wynosi ona tych bardziej cwanych, zaradnych i bezwzględnych.

  • Jeszcze jest.

  • Najgorzej jak do władzy dochodzą różnego rodzaju „fundamentaliści” czy to religijni czy to fanatycy jedynie słusznego systemu.
   Wtedy wiele zabytków znika ekspresowo – np. niszczenie marmurowych rzeźb w Grecji wyobrażających ludzi, przez Turków.

  • Podobno są na to dowody, że akurat ten wykształcony we Francji i bezrobotny tunezyjski młodzieniec z kramem owocowo-warzywnym, jest agentem francuskiego wywiadu, który obiecał mu w przypadku powodzenia prowokacji wysokie stanowisko w nowym tunezyjskim rządzie. Egipt, to tylko niezamierzony skutek uboczny tej prowokacji.

   • „powodzeniem” czyli jak? Kupka popiołu na szczycie łuku tryumfalnego? Stanowisko faktycznie wysokie i miejsce honorowe…
    Jakoś w to nie wierzę.
    prowokacja istotnie mogła być, tego nie neguję, ale akt desperacji należy do rodzaju tych autentycznych.

  • gunther „…zabytki powinny jednak w Europie zostać.”
   To co zwędzono w Egipcie, to fraszka w porównaniu do tego co ukradli w Europie Niemcy, Rosjanie i Sowieci.
   Jedź do Niemiec, twoja kolekcja już tam jest.
   Wartościowe przedmioty nie giną. Skradzione zabytki trafią do europejskich, amerykańskich lub azjatyckich paserów, a potem kolekcjonerów. Dzięki złodziejom zostaną wreszcie rzetelnie wycenione przez rynek.

 2. Gunther wypraszam sobie wrzucanie brodatych do jednego worka (:

  • Moja broda liczy sobie już 42 lata, więc przyłączam się do protestu yugo.

 3. @yugo
  Nie no… przepraszam… sam się od kilku dni nie goliłem…

 4. To jest żałosne. Niszczą w ten sposób własną kulturę i jej dorobek. Tylko po to, by się wzbogacić.

  • To nie jest najgorszy powód. Przynajmniej ktoś coś z tego ma, a same zabytki gdzieś tam przetrwają w nielegalnych, prywatnych kolekcjach.
   A co powiedzieć o królewskim szczepie Piastowym, który zabytki demoluje dla samej radości demolowania?

   • albo gnoi jak szefowie PGRów poszlacheckie dworki?
    Faktycznie nie mamy prawa czuć się ani odrobinę lepsi.

  • U nas jest podobnie. Chłopy się zbierają i idą do lasu „se nakopać” krzemienia, żelastwa, które można szybko i łatwo opchnąć. Tylko maja lepiej bo ani wojsko, ani policja do nich nie strzela.

 5. Wszystkie eksponaty znajdujące się w Muzeum Egipskim w Kairze są bardzo cenne , więc tą liczbę 8 należy pomnożyć jeszcze razy naście. Jest tam taki bałagan gdy nawet wszystko normalnie funkconowało , że sami nie wiedzą co im zostało skradzione. I w tej sytuacji historia dodaje następne rodziały do kultury Egiptu, podobne do tych które znamy np: z piramid . Szkoda >>>>>>>

 6. W minioną środę była w radiowej Dwójce audycja o sytuacji zabytków w Egipcie. W Muzeum w Kairze mają wystawionych i stłoczonych tyle eksponatów, że te zabytki mogły spokojnie zniknąć spory czas przed obecnym zamieszaniem i nikt tego nie zauważył.
  Audycji można posłuchać na stronie radia:

  • A to tez prawdopodobne.
   Wykazanie wczesniejszych „niedoborów” na poczet późniejszych wypadków losowych.
   Skoro w zwykłym magazynie jest to nagminne, to czemu i nie w muzeum?
   W amerykanskich ksiazkach o skorumpowanych policjantach jest dosyc czesty motyw policjantow wynoszacych towar z okradzionego sklepu do swojego srodka transportu, zanim na miejsce dotrze zaalarmowany wlasciciel zeby oszcowac straty.
   Moze byc sporo mozliwosci wykorzystaia takich zamieszek, zeby wyprowadzic z muzeum kilka zabytkow, lub ujawnic braki…

 7. Pamiętam wyrzuty czynione przez Pana Zahi Hawass(a) muzeum w Berlinie, w związku z popiersiem Nefretete, którego Niemcy nie chcieli oddać, ponieważ jak stwierdzili Egipcjanie są nieprzewidywalni. Pamiętam te gromy i nawoływania do zwrotu popiersia królowej, teraz Pan Hawass powinien się przynajmniej ugryźć w język.

  I jeszcze jedna dygresja, widać straszną analogię do wydarzeń z Iraku kiedy to w bardzo podobnych okolicznościach zaginęły zabytki-legendy. Historia to ciąg stałych, czarująco zapętlonych analogi. Chwała powtarzalności głupoty.

  serdecznie pozdrawiam
  rezlaw

  • W tym przypadku to jeszcze jest dobze o tyle, ze te zabytko nie przepadly dla Ludzkosci.
   Ktos ukradl, ktos kupi… Za kilkadziedziat czy kilkaset lat ujawnia sie ponownie.
   Najgorsze sa zniszczenia spowodowane wojnami czy zywiolami, oraz akty wandalizmu o roznym podlozu – wtedy zabytek odchodzi w niebyt.
   Wystarczy wspomniec Biblioteke Aleksandryjska i jej zawartosc porównana przez podpalacza do Koranu.

   • Z tym spaleniem Bibliotek Aleksandryjskiej przez muzułmanów to akurat bym był ostrożny. Jej zbiory miały najpewniej wielu niszczycieli i muzułmanie zajmują w tym szeregu ostatnie miejsce, jeśli w ogóle powinni być w nim umieszczani. Oryginalne zbiory ucierpiały potwornie już w I w. p.n.e. podczas wojny aleksandryjskiej Juliusza Cezara. Potem były jeszcze dwa duże zdarzenia, podczas których prawdopodobnie doszło do zniszczenia jakiejś części zbiorów. Oba miały miejsce w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Niestety relacje na ten temat są niezwykle skąpe i tak naprawdę nie wiemy, kto zniszczył zbiory. Przypisywanie tego muzułmanom to bardzo późna wersja. Pierwsze relacje opisujące to domniemane zniszczenie powstały około 500 lat po zdobyciu Aleksandrii przez muzułmanów.

    • Czyli chciano im po prostu „popsuc PR” ?

     • Relacja pojawia się pierwszy raz w źródłach muzułmańskich z XII w. Jest hipoteza, że to Saladyn chciał historycznie usprawiedliwić własne zniszczenie muzułmańskich ksiąg uznanych za heretyckie.

      • Niesamowite ilu różnym manipulacjom podlega „historia” zanim trafi do „odbiorcy”.

 8. Dokładnie jak pisze przedmówca, do tego też trzeba wspomnieć, że w okresie przedmuzułmańskim to chrześcijanie wykazywali czarujący fundamentalizm absolutnie obcy muzułmanom pierwszych wieków islamu. No i ogromna część zabytków literatury antycznej przetrwała do naszych czasów, niestety nie dzięki zachodniej zapobiegliwości, a właśnie dzięki otwartości kulturowej islamu.

  serdecznie pozdrawiam

  • Jeśli chodzi o literaturę, o nauki „techniczne” a zwłaszcza medycyne – pelna zgoda.
   U muzułmanów przechowały sie osiagniecia starozytnosci.
   Równiez ich podejscie do mniejszosci innych wyznan przewaznie bylo o wiele lepsze niz w analogicznym okresie „na zachodzie”.

 9. […] ostatnich dniach odnaleziono cztery zabytki z 18, które zaginęły z muzeum w Kairze w związku z zamieszkami w Egipcie. Wszystkie leżały na terenie bezpośrednio przylegającym do budynku muzeum, co oznacza, że […]

 10. […] Mubarakiem, obalonym prezydentem Egiptu. W ostatnich tygodniach był mocno krytykowany, m.in. za zdarzenia w muzeum egipskim. Pojawiły się też oskarżenia o korupcję. Sam Hawass stwierdził jednak, że rezygnuje ze […]

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: